Outlook’ta Gönderilmiş E-postayı Geri Çekme ∞ Sonsuz Teknoloji Outlook’ta Gönderilmiş E-postayı Geri Çekme ∞ Sonsuz Teknoloji

Outlook’ta Gönderilmiş E-postayı Geri Çekme

outlook e-posta geri çekme işlemi

Outlook ile e-posta gönderdiğinizde eksik bir şeylerin olduğunu fark edip e-posya’yı geri çekerek tekrar düzenleyerek göndermek istediğinizde, belirli koşullar altında, e-postalarınızı Outlook masaüstü uygulamasında geri çekebilirsiniz.

Outlook’ta e-posta’yı geri çekmek için tek şart hem gönderenin hem de alıcının  Microsoft 365 veya Microsoft Exchange e-posta hesapları kullanıyor olması gerekir. Yani bir okul, şirket, kurum gibi  bir organizasyon içerisinde olan bir e-posta hesabınızın olması gerekir. Bu yazı görselleri Microsoft Office 2016 Plus üzerinden anlatılmıştır. Sonraki sürümlerde de hemen hemen aynı menülerde yer alır. Yapılan işlemler ortalama olarak aynıdır.

Outlook E-posta Geri Çekme

E-postayı gönderdikten sonra, e-postanın öncelikle Outlook Posta Kutusunun “Taslaklar” klasöründe olup olmadığını kontrol edin. E-posta gönderilmediyse taslaklar kutusunda görürsünüz. O zaman Outlook’ta e-postayı geri çekmek için hiç bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Taslaklar kutusunda yer alan e-postalar gönderilmemiş gönderilmeye hazır e-postalardır.

E-posta “Gönderilmiş öğeler” klasöründe gösteriliyorsa, alıcı tarafından okunmasını önlemek için çok az bir şansınız var demektir. Çünkü alıcının PC’sinde, dizüstü bilgisayarında veya Outlook mobil uygulamasında bildirimle e-postayı görüp okuma şansı yüksektir. E-posta okunmadıysa aşağıdaki adımları takip ederek Outlook’ta gönderilen e-postayı geri çekme şansınız vardır. E-postanız okunmuş olsa bile aşağıdaki adımları takip ederek e-posta da değişiklik yaptığınızı alıcıya bildirebilirsiniz.

ouutlok e-posta geri çek

  • Bilgisayarınızda “Outlook” programını açın.
  • “Gönderilmiş öğeler” klasörüne gidin.
  • Geri alma işlemi yapmak istediğiniz e-postayı çift tıklayın. E-postanın yeni bir pencerede açılması gerekir.
  • Yeni açılan pencerede üst menüde “İleti” sekmesinin alt sağında “üç nokta” menüsünde “Eylemler” veya  yine “İleti” sekmesinin alt sağında “Eylemler” bölümünde, “Bu iletiyi geri çek” seçeneğini görebilirsiniz.

ouutlok e-posta geri çekme seçenekleri

Outlook’ta Gönderilmiş Öğeler’den iletiyi geri çektiğinizde iki seçeneğiniz vardır: “Bu iletinin okunmamış kopyalarını sil” veya “Okunmamış kopyaları sil ve yerine yeni iletiler koy”. Her alıcı için geri çekmenin başarılı olup olmadığını Outlook size bildirecektir.

Outlook’ta E-Posta Geri Çekildikten Sonra

E-posta geri çekme eylemi, Posta Kutunuzun Gönderilmiş öğelerinde belirgin bir şekilde görüntülenecektir. Mesajı değiştirdiyseniz, bir uyarı gösterecektir. Alıcı, aynı kuruluştaki bir Microsoft Outlook kullanıcısıysa, e-posta başarıyla geri çekilir. Orijinal mesajın okunmadığı varsayılarak, orijinal mesaj silinir ve alıcı, sizin, yani gönderenin, mesajı posta kutusundan sildiğiniz konusunda bilgilendirilir.

Ancak, geri çekme mesajı gerçekleştiğinde orijinal ilk e-posta alıcı tarafından okunmuşsa, alıcıya, mesajı silmek istediğiniz bildirilir ve güncel e-posta iletilir. Ancak eski e-posta, alıcının Outlook klasöründe kalır.

Alıcı Outlook dışı bir kullanıcıysa, geri çekme tekniği hiçbir koşulda çalışmayacaktır. Alıcı, gelen kutusunu her açışında orijinalinizin yanı sıra geri silme mesajlarını da görecektir.

Outlook’ta İleri Zamanlı E-Posta Gönderme

Outlook’ta Outlook dışındaki e-postalara mail gönderirken sorun yaşamak istemiyorsanız, Outlook’ta “Teslimi geciktir”  işlevini kullanarak e-posta gönderme işlemini zamanlayabilirsiniz. Üzerinde düşünülmesi gereken postalar için E-postayı önceden planlamak daha iyi bir fikirdir.

Outlook’ta ileri zamanlı bir e-posta göndermek için “Teslimi geciktir” işlemini kullanabilirsiniz.

teslimi geciktir

  • Outluk’ta Yeni bir posta oluşturun.
  • Açılan yeni e-posta penceresinin üst menüsünden “Seçenekler”i tıklayın.
  • “Seçenekler”i seçtikten sonra sağ tarafta “Teslimi geciktir” seçeneğini tıklamalısınız.
  • Karşınıza yeni bir pencere açılacaktır. Bu alanda “Teslim seçenekleri” kısmında “Bu tarihten önce teslim etme” seçeneğininde E-postanın gönderilmesini istediğiniz ileri bir tarihi belirleyerek Outlook’ta e-posta göndermeyi zamanlayabilirsinz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...