Oyun Monitörü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Sonsuz Teknoloji Oyun Monitörü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Sonsuz Teknoloji

Oyun Monitörü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

monitör

 

Oyun Monitör satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey vardır. Özellikle bir oyun bilgisayarı için monitör satın alıyorsanız, sadece güzel görünen bir ekrana ihtiyacınız yok, aksiyona ayak uydurabilecek bir monitöre ihtiyacınız var. Bu makalede sizlere oyuncu montörü satın alırken dikkat edilmesi gereken konuları ele alacağız.

Ekran Boyutu ve Çözünürlük

Seçilecek ilk şey monitörün boyutu. İdeal olarak, masanıza sığabilecek kadar büyük bir şey istersiniz. Bir monitör çok büyükse, boyun ve göz yorgunluğu gibi sağlık risklerini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Ekran boyutuna karar verdikten sonra çözünürlüğünü seçmeniz gerekecektir. Küçük bir monitör alıyorsanız, 4K çözünürlüğe ihtiyacınız olmayabilir. 1080p monitör daha küçük boyutlarda iyi görünecektir, daha ucuza mal olacak ve ekran kartınızı daha az kullanacak.

Ekran kartınız 1080p hızında ise oyun çalıştırmak için, 4K‘lık bir monitörde para harcamak anlamsız olur. Ekran kartınızın 4k desteği varsa monitörü de o zaman 4K özellikli bir monitör düşünebirsiniz. Hangi teknolojik cihaz olursa olsun cihazlararası birbirine uyum olmalıdır.

Panel Tipi ve Tepki Süresi

Bir monitör satın alırken panel tipi önemli bir husustur. İki yaygın panel tipi vardır: TN (bükülmüş nematik) ve IPS (düzlem içi anahtarlama).

Sadece günlük kullanım için bir monitör satın alıyorsanız, IPS her zaman iyi seçenektir. Oyun için bu durum böyle değil. IPS genellikle daha iyi görünmekle birlikte, TN panelleri genellikle oyun monitörlerinde çok önemli olan daha hızlı tepki sürelerine sahiptir.

IPS panelleri genellikle sadece 4ms tepki süreleri kadar düşük bir sürede gider. Öte yandan, bir TN paneli 1ms kadar düşük yapabilir. Çok düşük yanıt süreleri bir miktar hareket bulanıklığına neden olabilir, ancak hareket genel olarak daha yumuşak olacaktır. Tabii ki, bu aynı zamanda yenileme hızınıza da bağlı olacaktır.

Yenileme Hızı

Bir monitör için tipik standart yenileme hızı 60 Hz’dir. Daha yüksek kare hızlarının avantajını mutlaka göremeyeceğiniz anlamına gelir. Modern oyun monitörleri 120 Hz ve 144 Hz gibi daha yüksek yenileme hızlarını ve hatta 240 Hz’e kadar daha yüksek yenileme hızlarını destekler. 144 Hz muhtemelen en iyi seçenek. 240 Hz monitörler çok pahalı olabilir ve ekran kartınız çalıştırmayabilir.

Yeni bir monitör alıyorsanız, ekran kartını ve monitörü aynı anda göz önünde bulundurmalısınız. Ekran kartınızın, hedeflediğiniz çözünürlüğü çözebildiğinden emin olmalısınız. Kısaca söylemek gerekirse oyun monitörünü ekran kartınıza göre seçmelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...