Oyun ve Program Yüklemek Bilgisayarı Yavaşlatır mı? | Sonsuz Teknoloji Oyun ve Program Yüklemek Bilgisayarı Yavaşlatır mı? | Sonsuz Teknoloji

Oyun ve Program Yüklemek Bilgisayarı Yavaşlatır mı?

Oyun ve program

Yeni bir bilgisayar aldığınızda veya bilgisayarınızı formatlayıp sistemi yeniden kurduktan sonra kullanıma göre 6 ay 1 yıl içerisinde bilgisayar yavaşlamaya başlar.  Yüklediğiniz oyunlar ve programlar bunu ne derece etkiler.

Bilgisayara ilk sistem kurulduğunda sistemin size verdiklerinden başka bir şey yoktur. Bu nedenle ihtiyacınız olan programları ve oynamak istediğiniz oyunları bilgisayara yüklemeniz gerekir.

Windows, macOS veya Linux işletim sistemi hangi bilgisayar olursa olsun bilgisayarlar, programları ve oyunları çalıştırmak için tasarlanmıştır. Bilgisayarların görevi bunları çalıştırmak ise bilgisayar neden program ve oyun yüklenmesinden dolayı yavaşlar?

Sabit Disk Alanı

Bir sabit sürücüye ne kadar çok program yüklerseniz, bilgisayarınızın harddiskinin okuması gereken dosya parçası o kadar fazla olur. İşletim sisteminiz, milisaniyedeki sabit sürücünün farklı bölümlerine erişebilir. Bilgisayarınız ne kadar zor çalışırsa o kadar çabuk aşınır.

Geleneksel, dönen bir sabit disk sürücüsü (HDD) kullanıyorsanız dosyalara erişmesi biraz zaman alacağını daha fazla hissedersiniz. Yeni SSD sürücülerde hareketli parçalar yoktur, bu nedenle işletim sisteminizin erişmesi daha hızlıdır. SSD ve HDD arasındaki fark nedir? Bütçeniz uygunsa işletim sisteminizi SSD’i bir hardiske kurun. Bilgisayarınızdaki fark edilecek derecede performans artışı göreceksiniz.

Bilgisayarınızın C sürücüsünde yeteri kadar boş alan olduğundan emin olun bilgisayarın iyi performansta çalışması için boş alana ihtiyacı vardır.

Harddisk çalışırken neden zorlanır?

Genel itibari ile herkes HDD sürücüleri kullanmaktadır. Harddisk çalışırken içinde sürekli hareketli halde okuma yapar. Harddiskte veriler dağınıksa okuyucunun verileri okuması zaman alır ve zorlanır. Bilgisayara sürekli bir şeyleri silme ve ekleme harddiske yeni veri kayıt eklemede veri dosyaları dağınık kayıt olur ve harddisk okuma düzenini bozar. Bu nedenle program kullanırken ve oyun oynarken harddisk okuyucusu verileri okurken performans düşük olur. Bunun çözümü disk birleştirmesi yapmaktır. Disk birleştirmesi verileri düzene koyarak verilerin hızlı okunmasını sağlayacaktır. Bu da bilgisayarınızın performansını arttırır. Diskte dağınık olması sorununu format atma düzenlemez aksine dahada dağınık yapar bunun tek çözümü disk birleştirme işlemidir.

RAM

RAM, dosyaların kısa sürede yazılması ve okunması için ayrı bir yongadır. Program ve oyunlar çalışma esnasında RAM’i kullanır. RAM, bilgisayarınızın çalışması için gereklidir. RAM, o an yaptığınız işlemin geçici olarak depolandığı alandır. O nedenle bilgisayar performansı için çok önemlidir. Bir defada ne kadar çok program açarsanız, o kadar çok RAM alanı gerekir.

RAM, yalnızca aktif olarak kullandığınız veya arka planda çalışmakta olan programlarla ilgilidir. Görev Yöneticisi’ne (Windows), Etkinlik İzleme (Mac) veya Sistem Monitörüne (Linux) göz kulak olarak RAM kullanımınızın çok yüksek olmadığından emin olun ve arka plan çalışan programları kapatın

.

Kontrollü Yükleme

Bir oyun veya programı indirmeden önce indirdiğiniz sitenin güvenirliğini indireceğin şeyin ne olduğunu iyi bilin. Bazen programlar ekstra tarayıcı araç çubukları ve ek uygulamalar gibi beklediğinizden daha fazlasını bilgisayarınıza yükler. Bir program veya oyun yüklerken hemen ileri tuşlarına basmayın okuyarak adım adım ilerleyin. Çoğu zaman yüklediğiniz program ile birlikte başka programın seçeneği de sunulur. Sürekli ileri derseniz extra program kurulumuna onay verir ve o programı yüklersiniz. Program yükleme esnasında genellikle ek programı yükleme seçimi tercihi sunulur. Tercih edilmiş ek program çeltiğini kaldırarak yüklemeyi engelleyebilirsiniz.  Yükleme adımlarını takip etmeniz yeterlidir.

Bu tür yazılım sinir bozucu, ancak mutlaka kötü amaçlı değildir. Adware, casus yazılımlar ve virüsler çok daha tehlikelidir ve farklı nedenlerden dolayı tüm bilgisayarları yavaşlatabilir. Her üçü de farklı yazılım biçimleri olarak sayılıyor ve sonuçta PC’nize yüklenmesi için indirilmesi veya başka bir şekilde kurulması gerekiyor. Bilgisayarınıza yüklemeler sizin kontrolünüzde olsun. Kullanmadığınız programları kesinlikle kaldırın.

Sonuç

Bilgisayarlar program kullanmak ve oyun oynamak için tasarlanmış teknolojik araçlardır. Kullanırken sadece biraz dikkat edilmesi gerekir. Bilgisayarınıza her ne yüklenecekse sizin kontrolünüzde olsun, ne yüklerseniz yükleyin yükleme adımlarını okuyarak ve bilinçli bir şekilde ilerleyin. Disk birleştirme ve arka plan çalışan programları kapatmanız her şeyin daha iyi gitmesine sağlayacaktır. Biraz dikkat ettikten sonra disk alanınızda da yeteri kadar alan varsa program ve oyun yükleme bilgisayarınızın performansını düşürmez.

İlişkili Makaleler

Mac bilgisayar ayarları

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

MacBook Bilgisayarın Yaygın Sorunları ve çözümleri

 

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...