Oyuncu Kulaklığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Oyuncu Kulaklığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

oyuncu kulaklığı

Oyuncu kulaklığı alırken dikkat edilmesi gereken kritik noktalar vardır. Çünkü bu kulaklıklar normal kulaklıklardan farklı olarak üretilirler. Örneğin, normal kulaklıklar daha çok müzik ve gündelik kullanımı esas alırken bu kulaklıklar ise oyun için sesleri de esas alırlar. Bu yüzden oyuncular için kulaklık seçimi en kritik noktalardan birisidir. Şimdi gelin oyuncular için hangi kulaklık daha sağlıklı? Özellikleri nasıl olmalı? Birlikte inceleyelim…

Oyuncu Kulaklığı Diğer Kulaklıklardan Neden Farklıdır?

Oyun oynayanlar için özel üretilen bu kulaklıklar diğer kulaklıklara göre daha hassastırlar. Örneğin,normal bir kulaklıkta her ses detayını duyamayabilirsiniz. Ancak bu kulaklıklarda oyunlarda sesleri daha iyi duymak için özel teknolojiler kullanılır. Özellikle FPS oyunlarında ayak sesleri, silah sesleri çok daha net duyulabilir ve nereden geldiği de anlaşılabilir.

Tüm bunların yanı sıra oyuncu kulaklığı, uzun süreli kullanımlar için özel olarak tasarlanır. Özellikle uzun süre oyun oynayanlar kulaklıklardan rahatsız olabileceği için bu kulaklıklar daha hassas üretilirler. Böylece uzun süreli kullanımda terleme ve kulaklarda acıtma yapmazlar. Tabi bu bütün oyuncu kulaklıkları için geçerli değildir.Bu kulaklıkların mikrofonları ise oyuncuların birbirleriyle daha iyi ve kaliteli iletişim kurabilmelerini sağlar.

Oyuncu KulaklığıSeçiminde En Önemli 5 Kriter

Oyuncular için özel olarak üretilen kulaklıkların neden farklı olduklarını kısaca aktarmaya çalıştık. Şimdi ise bu kulaklıkları seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine göz atacağız. Ancak kriterlere geçmeden önce bir şeyi hatırlatmak isteriz. Kulaklık almadan önce internette dolaşan yorumları okuyun ve mümkünse mağazalardan görerek almaya çalışın.

Yüksek Bass ve Tiz Kalitesi

Yüksek Bass ve Tiz Kalitesi

Aslında bu kriterler sadece oyuncu kulaklığı için değil her kulaklık için çok önemlidir. Peki bass ve tiz kalitesi nedir? Kısaca özetlemek gerekirse bass müzikte oluşan titreşimlerdir. Örneğin, bir müzik dinlerken kulağınızda vurma etkisi yapan sesler bass olarak adlandırılır. Tiz ses ise yüksek seslerde ortaya çıkar ve ince seslere denir. Bazı kulaklıklar bass özelliği ile öne çıkarken bazı kulaklıklar bass özelliğinde kötüdürler. Siz de tabi ki oyun için kulaklık alırken benim için bass ve tiz önemli değil diyemezsiniz. Çünkü bass ve tiz kalitesi ne kadar iyi olursa sesler size o kadar temiz ve kaliteli yansıyacaktır. Bu da oyun, iletişim ve müzik dinlerken daha keyifli ve kaliteli sunum almanıza olanak sağlayacaktır. Yani oyunculara özel olarak üretilmiş bir kulaklık alırken ilk bakmanız detaylardan birisi ses kalitesidir.

7.1 Surround Ses Sistemi

7.1 Surround Ses Sistemi

 

Oyuncu kulaklığı alırkenbu özelliğe neden dikkat edilmesi gerektiğine kısaca göz atalım.  Öncelikle bu teknolojinin amacı oyunlarda seslerin nereden geldiğini yansıtmaktır. Örneğin, bir FPS oyunu oynarken normal kulaklıkta çevrenizden belli belirsiz sesler gelir. İşte bu teknoloji seslerin toplam 8 farklı noktadan gelmesini sağlar. Böylece oyuncular ayak veya silah seslerinin nereden geldiğini tam olarak hesaplayabilirler ve ona göre hareket edebilirler. Yani bu teknolojinin amacı seslerin geldiği noktayı tam olarak oyuncuya hissettirebilmektir.

Bu teknoloji ise kendi içinde 7.1 surround ve 7.1 virtual (sanal) surround olarak ikiye ayrılmaktadır.  Sanal 7.1 özellikli bir kulaklık seçimi yaptığınızda işler biraz değişir. Çünkü gerçek 7.1 teknolojisinde kulaklıkta 8 farklı yerde ses sürücüsü mevcuttur. Bu ses sürücüleri seslerin anlık olarak farklı ve gerçekçi olarak kullanıcıya aktarılmasını sağlar. Ancak sanal 7.1 oyuncu kulaklığı içinde sadece 2 ses sürücüsü mevcuttur. Bu 2 ses sürücüsü sesleri 8 farklı parçaya bölerek 7.1 hissi oluşturmaya çalışır. Yani gerçek 7.1 sesleri gerçekten 8 farklı noktadan size yansıtırken sanal 7.1 ise 2 farklı noktadan yansıtır. Bu yüzden tercih yaparken 7.1 virtual surround değil 7.1 surround özellikli bir kulaklık tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Malzeme Kalitesi ve Konfor

malzeme kalitesi

Malzeme kalitesi dendiğinde aklınıza kulaklığın kablosundan tutun her bir noktası gelmelidir. Çünkü bir kulaklıkta en fazla önemsenmesi gereken noktalardan birisi budur. Bir kulaklık aldığınızda kısa bir süre sonra kablosu kopabilir veya bir yerleri kırılabilir. Ancak burada asıl değinmek istediğimiz nokta bu değil. Özellikle uzun süre kullanılan bir oyuncu kulaklığı için çok önemli bir detay daha var, konfor. Çünkü kulak üstü kulaklıkların en büyük sorunu uzun kullanımda can sıkmalarıdır. Örneğin, bazı kulaklıklar çok fazla terletirken bazıları ise kafanızı acıtabilir. İşte bu yüzden bu konuyu çok iyi araştırmak zorundasınız.

Bir kulaklık kullanırken o kulaklık size kendisini çok fazla hissettirmemeli hatta kendisini unutturmalıdır. Konfor ve terleme detayları için alacağınız kulaklığın sünger yapısını ve kafa bandı yapısını iyi inceleyin. Kulaklığın süngerleri kalitesiz olursa bir süre sonra yıpranabilir ve kulağınızı acıtabilir. Kafa bandı ise konforlu tasarlanmamışsa kulaklık aynı şekilde kafanıza rahatsızlık verebilir. Bu yüzden kulaklığı daha önce kullananlar hakkında fikir edinin ve tercihinizi buna göre yapın.  Oyuncu kulaklığı seçimi yaparken kulaklığın fazla kaba olmamasına da özen gösterin.

Oyun içi İletişim için Kaliteli Mikrofon

kaliteli mikrofon

Kaliteli mikrofon demek sesinizi cızırtısız bir şekilde karşı tarafa aktaran mikrofon demek değildir. Bunun yanında bir mikrofonun sesinizi ne kadar net aktardığı da çok önemlidir. İletişimin özellikle takım oyunlarında çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu yüzdenoyuncular için en önemli kriterlerden birisi de mikrofondur. Yani oyun için özel kulaklık alıyorsanız mikrofon kalitesini kesinlikle doğru şekilde araştırın. Unutmayın, kulaklığın özelliklerinde yazan rakamlar size mikrofonun veya sesin kalitesini anlatmazlar. Sizin bunu doğrulamanız için internette ki deneme videolarını izlemeniz veya bizzat test etmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra internetten kullanıcıların yorumlarını da okumayı ihmal etmeyin.

Asla Ucuza Kaçmayın!

Oyuncu kulaklığı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere kısaca özetledik. Ancak belirtmek istediğimiz kritik bir nokta daha var, fiyat. Oyuncular için özel olarak üretilmiş bir kulaklık alırken asla ucuza kaçmamalısınız. Eğer ucuz ve kalitesiz bir kulaklık tercihi yaparsanız, hayal kırıklığına uğrarsınız. Çünkü ucuz bir kulaklık aldığınızda bahsettiğimiz detaylardan her birisi beklenenden kötü performans sunacaktır. Oyun içinde kulaklık kullanırken en iyi sonucu almayı istiyorsanız bütçenizi biraz açmanız gerekli.

Bir yorum bırakınız...

*