Oyunlarda FPS Drop Sorunu Nelerden Kaynaklanabilir? Hangi Yollarla Çözülebilir? | Sonsuz Teknoloji

Oyunlarda FPS Drop Sorunu Nelerden Kaynaklanabilir? Hangi Yollarla Çözülebilir?

oyun fps

FPS drop problemi çoğunlukla hard disk veya ekran kartından kaynaklanmaktadır. Ancak başka sebepleri de olabilir.

Oyunlarda anlık takılma olarak açıklayabileceğimiz drop problemi birçok oyuncunun karşısına çıkabilmektedir. Özellike FPS oyunlarında performansınızı çok yüksek etkileyebilecek bu problemin kaynağını bulmak zor olabilir. Çünkü bazen küçük bir detay bile oyunlarda takılma sorununun çıkması için bir sebep haline gelebilmektedir. Bu durum tekrar ettikçe can sıkıcı bir hal alır ve oyun oynama zevkini kaçırır. Biz de sizler için bu konu hakkında bir rehber hazırlamak istedik. Rehberimizde sizlere oyunlarda takılma probleminin nelerden kaynaklanabileceğini aktarmaya çalışacağız.

FPS Drop Nedir?

Oyun oynarken birçok nedenden dolayı karşılaşabileceğiniz FPS drop, anlık FPS düşüşü anlamına gelmektedir. Örneğin, bir oyun oynarken FPS değeriniz anlık olarak 80’den 15 gibi değerlere düşüyorsa drop yaşıyorsunuz demektir. Bu takılmalar kısa sürse bile sık sık olacağı için oyun içi performansınızı yüksek ölçü de etkileyebilmektedir.

FPS Drop Nedeni ve Çözümü

Sizlere anlatacağımız çözümler problemi tamamen çözmeyebilir. Bazı oyunlarda sorun ortadan kalkarken bazı oyunlarda devam edebilir. Eğer sorununuz tüm oyunlarda devam etmiyorsa problemli oyunun sistem gereksinimlerini iyi araştırmalısınız. Eğer sisteminiz yetersizse oyunun takılması normal bir durumdur.

Ağ Sorunu

Oyunlarda FPS drop sorunun en önemli sebeplerin başında İnternet bağlantı tercihidir. FPS önemi olan çevrimiçi oyunlarda ağ bağlantı türü çok önemlidir. Wi-fi ile internete bağlanarak çevrimiçi oyunlar oynamak, FPS drop sorunun en başında gelir. Wi-fi bağlantıları ethernet bağlantılarına göre bağlantı hızı düşük bağlantı türüdür. Oyunlar genelde çok yoğun kare hızınıa saip olduklarından Wi-fi bu hıza yetişemez.  Wi-fi frekans ile çalıştığından zaman zaman sinyal gücünde düşmeler olur bu da oyunda drop olmanıza neden olur. Bu nedenle çevrimiçi oyunların hayatınızda önemli yeri varsa internet bağlantısını kablolu ethernet ile yapmalısınız. Aksi halde FPS drop sorunları yaşamaya devam edersiniz.

Hard Diskinizi Test Edin

disk temizleme

Hard diskiniz bir hasar aldıysa veya herhangi bir yerden içine virüs bulaştıysa FPS drop yaşamanız normal diyebiliriz. Çünkü diskiniz hasar gördüğünde okuma ve yazma hızları etkilenecektir. Bu durum ise doğal olarak anlık takılmalara yol açacaktır. Hard disklerde bad sector olarak tabir edilen yani okunamayan hasarlı kısımlar da oluşabilir. Oyun esnasında diskiniz sürekli çalıştığı hasarlı kısımlar anlık takılmaların en büyük nedenlerinden birisidir. Hard diskiniz için sağlamlık testi uygulamak istiyorsanız HD Tune tarzı bir program kullanabilirsiniz. Bu tür programlar diskiniz üzerinde oluşan bad sectorleri ve hasarları tespit edebilmektedir. Tabi bu işlemin oldukça uzun sürebileceğini de hatırlatmakta fayda var. Hard disk konusunda iyi bir performans elde etmek istiyorsanız SSD sürücü tercih etmelisiniz.

Ekran Kartı Sürücünüzü Kontrol Edin

ekran kartı kontrol

Ekran kartları her ne kadar güçlü olsalar da doğru veya güncel sürücü ile kullanılmadıklarında performans kaybederler. Firmalar sürekli olarak ekran kartları için sürücüler yayınlayarak kart üzerinde oluşan hataları gidermeye çalışırlar. Bu yüzden FPS drop çözümü için ekran kartını güncelleştirmeniz önemli bir detaydır.

Nvidia veya AMD markalarından hangi karta sahipseniz web sitelerini ziyaret edin ve ekran kartı modelini girerek sürücünüzü indirin. Sürücüyü kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer sürücüm güncel ancak eski sürümde sorun yoktu diyorsanız ekran kartınızın bir önce ki sürücüsünü yeniden yükleyin.

İşlemcinizin Darboğaz Yapmadığından Emin Olun

işlemci kontrol

Bilgisayarınızı toplama olarak satın aldıysanız yani parçaları ayrı ayrı kendiniz aldıysanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Güçlü bir ekran kartı aldığınızda yanına onu destekleyecek bir işlemci almanız şarttır. Eğer işlemciniz yetersiz kalırsa ekran kartınızdan tam performans alamazsınız ve bu durum FPS drop

sorununa yol açar. Bu yüzden bilgisayarınızın işlemcisinin ve ekran kartının darboğaz yapıp yapmadığını internette sorgulatın.

Muhtemelen internet üzerinden ekran kartınızın hangi işlemciler ile verimli çalışabileceğini bulabilirsiniz. Eğer problemin bundan kaynaklı olduğunu öğrendiyseniz ne yazık ki en kısa sürede yeni bir işlemci almalısınız.

İşletim Sisteminizi Güncelleştirin veya Değiştirin

windows sürüm kontrol

Örneğin Windows 10 kullanıyorsanız bilgisayarınız bu işletim sistemi için yetersiz olabilir. Eğer eski bir bilgisayar veya düşük donanıma sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız buna göre işletim sistemi seçin. Ayrıca Windows yayınladığı güncelleştirmeler ile problemleri gidermeyi hedeflemektedir.

İşletim sisteminizin kullandığınız güncelleştirme paketinde böyle bir problem ortaya çıkmış olabilir. Bilgisayarınıza son zamanlarda güncelleştirme geldiyse ve sisteminiz bundan sonra FPS drop sorununa maruz kaldıysa güncelleştirmeleri kaldırın.

güncelleştirmeleri kaldırGüncelleştirmeyi kaldırmak için; Bunun için Windows 10 bilgisayarınızda “Ayarlar>Güncelleme ve Güvenlik>Windows Update>Güncelleme Geçmişini Görüntüle>Güncellemeleri Kaldır”a gidin ve en son güncelleme sürümünü kaldırın.

Oyun Dosyalarınızı Kontrol Edin

oyun dosyaları

Eğer anlık takılma gibi problemler belirli oyunlarda ortaya çıkıyorsa problem dosyalarda yatıyor olabilir. Oyunu indirirken yaşayacağınız bir anlık internet kesintisi dosyalarda problem oluşmasına yol açabilir. Bu durum her zaman FPS drop sorununa yol açmasa da bazı durumlarda bu problem için ana sebeplerden birisidir. Bu yüzden yapabiliyorsanız oyun dosyalarını kontrol edin veya oyunu baştan indirin. İndirme ve kurulum esnasında işlemin sorunsuz ilerlediğinden emin olun.

İşlemcinizin Isı Değerini Gözetleyin

işlemci ısıs

İşlemcinizin ekran kartınıza darboğaz yapabileceğinizden bahsetmiştir. İşlemciyle alakalı bir başka problem ise aşırı ısınma. Eğer işlemci aşırı ısınırsa doğal olarak ani performans kayıpları oluşacaktır ve bu durum oyunlarda takılmalara yol açacaktır. Bu durumu anlamak için ise Core Temp gibi programlar indirerek işlemcinizin ısı değerlerini kontrol edin. Özellikle oyunlarda işlemcinizin maksimum hangi hızları gördüğünü iyi inceleyin. Eğer ısı değeri çok yüksek ise işlemci FPS drop problemine neden oluyor diyebiliriz. Bu durumun önüne geçmek için bilgisayarınızın fanını temizleyin ve işlemcinizin termal macununu yenileyin. Bu işlemi daha önce yapmadıysanız bilen birisine yaptırmanız daha doğru olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*