OYUNLARDA FPS NASIL ARTTIRILIR? | Sonsuz Teknoloji

Oyunlarda FPS Nasıl Arttırılır?

pc oyun

PC oyunları çok fazla optimizme edilmiyor ve bu da oyun severleri üzüyor. FPS sorunları neredeyse her oyunda karşımıza çıkıyor.

Oyunlarda FPS nasıl artırılır?

Ekran kartı sürücüleri çok önem arz ediyor. O nedenle ekran kartı sürülerini güncelleyin. AMD veya Nvidia’nın resmi sitelerini ziyaret ederek sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz.

Oyun ayarlarını optimizme edin genel itibari ile masaüstü bilgisayarda ekran çözünürlüğü 1920×1080, dizüstü bilgisayarda ise 1366×768 oluyor. Fakat FPS’yi artırmak için oyun oynarken bu çözünürlüğü düşürmek performansı arttırır.

Donanımlarınıza overclock yapın veya yaptırın. Bunun nasıl yapılacağını biliyorsanız yapın. Eğer bilmiyorsanız kesinlikle bir bilene yaptırın. Bu işlem Bios üzerinden yapılmaktadır. Hatalı bir işlem yapmanız durumunda işin içinden çıkılmaz bir hale sokabilirsiniz. Eğer bu konu da deneyiminiz yoksa kesinlikle bir uzmana yaptırmanızı tavsiye ederiz.  Overclock yapmak ciddi bir performans artışı sağlar.

Özellikle ekran kartına overclock yapmak doğrudan oyunlardaki FPS’ye çok büyük etki sağlar. Yine tekrar etmek isterim ki bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz uzmandan yardım alın.

disk

Windows arka planında onlarca program çalışıyor ve bunlar bolca RAM ile işlemci tüketiyor. Çeşitli bilgisayar optimizme programları ile bunların çalışmalarını durdurun.  Bu işlemi yapmakta performansınızda ciddi bir artış sağlayacaktır. “C:\Windows\Temp” klasör içerisindeki  dosyalarınızı silin. Yukarıdaki resimde gözüken “C” sürücüsünde sağ kilik yaparak genel bölümünde grafiğin alt kısmında bulunan disk temizleye basarak gerekli temizliği yapın. Son tavsiye olarak da disk birleştirme yaparak da bilgisayarda oyunlarınız da performans artırımı yapabilirsiniz.

Güç Seçeneklerini Ayarlayın

Windows’taki güç seçenekleri, bilgisayarıızın enerji tüketimi ile ilgili ayarları değiştirmenize olanak sağlar. Varsayılan planda, Windows güç tüketimini performansla dengelemeye çalışır. Bazen, özellikle dizüstü bilgisayarlarda bu, oyunlarda performansın düşmesine neden olabilir.

yüksek performans ayarı

Yüksek performans planına geçmek iyi bir fikirdir . Bunu yapmak için, Ayarlar> Sistem> Güç ve Uyku’yu tıklayın ve sağ taraftaki İlgili ayarlar altında “Ek güç ayarları”nı tıklayın . Bu sizi Kontrol Panelinin Güç Seçenekleri bölümüne yönlendirecektir. “Güç Planı oluştur” sekmesi tıklayın ve”Yüksek Performans”  seçeneğini seçerek bir yüksek performans seçeneği oluşturun.

Bu seçenek ile bilgisayarınızın güç tüketimini artıracağını unutmayın. Dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü çabuk biterecektir.

HDD’nizi birleştirin

Çoğu oyuncu, sürücüsünü her geçen gün performansı çok daha yüksek olan yarı iletken sürücüye (SSD) yükseltmeye başladı. Ancak hala HDD kullanıyorsanız, diskin birleştirildiğinden emin olmalısınız. Bir SSD kullanıyorsanız, sürücünüzün ömrünü kısaltabileceği için birleştirmemelisiniz. SSD ve HHD arasındaki fark nedir?

HDD sürücünüzün birleştirmek için Başlat Menüsüne “birleştirme” yazın ve Sürücüleri “Birleştir ve Optimize Et” girişini tıklayın. Daha detaylı anlatım için makalemize bakınız. Windows 10 bunu otomatik olarak yapar, bu nedenle manuel olarak birleştirmenize gerek yoktur.

Windows’un Görsel Efektlerini Kapatın

Windows, varsayılan olarak işletim sistemi çevresinde pek çok görsel efekt kullanır. Bunlar, menüleri ve diğer ortak öğeleri daha yumuşak gösterir, ancak kaynakları kullanır.

performans

Windows’ta görsel efektleri devre dışı bırakmak için, performansı Başlat menüsüne “Performans” yazın ve “Windows’un görünümünü ve performansını ayarla”yı seçin . Ortaya çıkan menünün Görsel Efektler sekmesinde, etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz grafiksel özelliklerin bir listesini göreceksiniz. Burada “En iyi performans için ayarla”yı seçerek efektleri kapatın.

Oyun Çubuğunu Devre Dışı Bırak

Windows 10, oyun kliplerini kaydetmenize, ekran görüntülerini çekmenize ve hatta oyununuzu akışa geçirmenize izin veren bir Oyun çubuğu özelliği içerir. Bazı durumlarda kullanışlı olsa da oyun performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

oyun çubuğu

Oyun çubuğunun çalışmasını önlemek için Ayarlar> Oyun> Oyun çubuğu bölümüne gidin ve üstteki kaydırıcıyı devre dışı bırakın.

Oyunun Grafik Ayarlarını Değiştirin

Çoğu PC oyunu çeşitli grafik seçeneklerini değiştirmenize izin verir.Yansımalar ve sis gibi bireysel fantezi efektlerini de kapatabilirsiniz. Bunlar oyunun güzel görünmesini sağlarken, GPU’nuzu zorlarlar. Kare hızını artırmak için bu seçenekleri devre dışı bırakmalısınız.

Gerçekten sorunsuz bir oyun oynamak için mücadele ediyorsanız, çözünürlüğü düşürmeyi düşünün. Örneğin, 1920 × 1080’den 1080 × 720’ye düşürülmesi, FPS üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Çözünürlüğü oyunun ve bilgisayarınızın durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

Tam Ekran Modu’nu kullanın

Çoğu oyun tam ekran, pencereli veya kenarsız pencereli modlarda oynamanıza izin verir. Maksimum performans için tam ekran seçmelisiniz. Bunun nedeni, bu modda çalışan uygulamaların ve oyunların ekran çıktısı üzerinde tam denetime sahip olmalarıdır.

Oyunu Onarın veya Yeniden Yükleyin

Yalnızca bir oyunda FPS sorunları yaşarsanız, soruna neden olan bazı bozuk dosyalar olabilir. Bazı oyunlarda bir Onarım seçeneği olabilir. Steam’de, bunu sağ tıklatarak, Özellikler’i seçerek ve Yerel Dosyalar sekmesinde Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula sekmesini seçerek bulabilirsiniz. Aksi takdirde, performansı arttırıp artırmadığını görmek için oyunu kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin.

Donanımı Yükseltme

Bu işlemlerin hiç biri işe yaramadıysa, muhtemelen donanımınızı yükseltme zamanı gelmiştir. Daha kaliteli oyunları oynayabilecek daha güçlü bir ekran kartına, oyunun sorunsuz çalışmasını sağlamak için daha fazla RAM’e veya daha güçlü bir CPU’ya ihtiyacınız olabilir.

Isının, donanımınızı da etkileyebileceğini unutmayın. Oyununuz bir süredir çalıştıktan sonra FPS sorunları yaşarsanız, sisteminiz aşırı ısınıyor olabilir. Sisteminizi açın ve içindeki tozları temizleyin. Bilgisayarınızda yeterli hava akımı olduğundan da emin olmalısınız.

Düşük FPS ve Ağ Gecikmesi Arasındaki Fark

Sonuca varmadan önce, düşük FPS ile çevrimiçi gecikme arasındaki farkı bilmek önemlidir. Çevrimiçi oyunları, bir slayt gösterisini izliyormuş gibi oynarsanız ve aynı oyunu  çevrimdışı bir oyun oynarken böyle bir sorun yoksa FPS sorunu değil ağ sorunu vardır. Ancak çevrimdışında da aynı sorun devam ediyorsa bilgisayarda FPS sorunu var demektir. Çevrimiçi sorun varsa internet sorunları ile ilgili araştırmalarınızı yapıp çözmünüzü bulmalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*

Whatsapp Web Özellikleri

Whatsapp Web’te Güvenli Oturum Kapatma Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulaması 5 milyardan fazla mobil cihazda kullanılmaya devam ediyor.  Her yeni güncellemede kendini geliştiren ve bünyesine yeni bir özelliği katan Whatsapp, 2016 yılında ...

Windows 10’da PDF’yi JPG’e Dönüştürme

Windows 10'da PDF dosyalarını JPG dosyasına dönüştürmek için İnternet ortamında bir çok online platform bulabilirsiniz. Güvenilir bir kaynak arıyorsanız,  Adobe'nin çevrim içi dönüştürme aracını ...
facebook sabit gönderi

Facebook Profilde Bir Paylaşım Nasıl Sabitlenir?

Facebook profilde bir paylaşımınızın en üstte sürekli görünmesini istiyorsanız, paylaşımınızı sabitlemeniz gerekir. Profilinizi ziyaret eden ziyaretçiler ilk olarak sabitlediğiniz paylaşımı görecektir. Twitter'da kullanılan bu ...
En İyi Android Klavye Uygulamaları

En İyi Android Klavye Uygulamaları | 2021

Android cihazlar için tasarlanmış ve oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan klavye uygulamaları bulunmaktadır. Kullanıcılar, teknik olarak gelişmiş özelliklere sahip olan mobil klavye uygulamalarını kullanarak ...
windows 10 başlangıç

Windows 7 ve Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma

Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemi Windows 8’den önce ki sürümlerinde farklı şekilde yapılıyordu. Ancak Windows 8 işletim sistemiyle birlikte başlangıç uygulamalarını kapatmanın yöntemi ...
Windows 10 Nihai Performans

Windows 10 Nihai Performans Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10 Güç Seçenekleri arasında bulunan Windows 10 Nihai Performans modu kullanıcılara daha yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Yüksek performans ve diğer seçeneklerden daha fazla ...
Oppo Telefonlar

Oppo Telefonlarda Açma Kapatma Zamanlaması

Oppo telefonlarda açma kapatma zamanı programlama işlemi, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği üzere birçok farklı telefonda otomatik açma ve kapatma ...
facebook e-mail

Facebook’ta E-mail Adresi Nasıl Değiştirilir?

Facebook hesabında, e-mail adresini ister tarayıcı üzerinden isterse mobil uygulama üzerinden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Facebook'ta E-mail adresi nasıl değiştirilir? konusunu ele alacağız ...
dns windows 10

Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kullanıcı Windows 10 DNS değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak edebiliyor. Biz de bu yüzden yazımızda bu konudan bahsetmeye çalışacağız. Son zamanlarda internet ...
Google Chrome Yer İşaretleri

Google Chrome Yer İşaretleri Dışa Aktarma ve İçe Aktarma

Google Chrome yer işaretleri dışa aktarma ve içe aktarma işlemleri Chrome üzerinden birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor. Böylece kullanıcılar yer işaretlerini hızlıca yedekleyerek daha sonra yedekten ...