Panik Atak Nedir? Panik Atak Nedenleri ve Tedavisi ∞

Panik Atak Nedir? Panik Atak Nedenleri ve Tedavisi

Panik atak nedir? Panik atak her ne kadar bir hastalık olarak görülse de her insanda karşılaşılabilecek bir sinir bozukluğudur. Her insanda karşılaşılabileceği gibi hastalık düzeyinde de rastlantılar her zaman mümkündür.

Panik atak geçiren kişilerin nedenleri genel olarak ortada olmayan sebeplerdir. Bir konuda ortada bulunmayan tehditler, ortada olmayan sorunlar nedeni ile görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin panik atak krizleri geçirmesi için ortada bir neden olmasına gerek yoktur.

Panik atak olarak bilinen yoğun korku hali, kişinin kendini ölüyor gibi hissetmesi ev kalp krizi geçirdiğini sanması ile sonuçlanmakta. Her ne kadar sadece bunlar oluyor bitiyor gibi biliniyor olsa da bazı vakalarda bu durumu yaşayan kişilerin hayatlarını kaybettiği rapor edilmiştir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Belirtileri Nelerdir

Kadınlarda daha sık görülen Panik atak belirtileri nelerdir? Panik atak genel anlamda korku atağıdır. 10 ila 15 dakika arasında süren bu ataklar uyku esnasında da kişiyi bulabilmekte.

Ortada belirli bir neden yokken yaşanan bu korku krizleri genel olarak kadınlarda daha fazla görülmekte. Erkek bireylerde nadir görülen bu rahatsızlık en yaygın sinir bozukluğu hastalıklarından sadece birisidir. Peki, bu denli tehlikeli bir hastalığın belirtileri nelerdir?

İlgili: Uykusuzluk Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir, Zararları Nelerdir?

 • Kalp çarpıntısı.
 • Nefes alma konusunda zorlanma.
 • Yüksek terleme oranı.
 • Ani soluk kesilmeleri.
 • Göğüs kısımlarında sancı.
 • Göğüs kısımlarında baskı oluşumu.
 • Yoğun mide bulantısı.
 • Yüksek karın ağrısı.
 • Baygınlık hissi ya da bayılma.
 • Ölüm korkusu.
 • Bedenin ani uyuşması.
 • Ani gelen üşüme.
 • Yüksek ateş.

En yaygın şekilde görülen panik atak belirtileri bu şekildedir. Bu belirtiler görüldüğü zaman hastaya ani müdahalede bulunmak her zaman önemlidir. Panik atak krizi geçiren kişinin astım hastası olması ya da diyabet hastası olması ölümle sonuçlanabilecek istenmeyen senaryolara yol açabilmektedir.

Panik Atak Neden Olur?

Panik Atak Neden Olur

Panik atak neden olur? Panik atak oluşumunda elbette birden fazla neden vardır. Bu nedenler incelendiğine en sık görülen nedenlerden birisi kalıtsal hastalıklar.

Panik atak maalesef gen ile aktarılabilecek güçte bir hastalık. Bu hastalık aile büyüklerinizde varsa sizde de olma ihtimali her zaman vardır. Bunun yanı sıra baş göstermeyen panik ataklar ilerleyen zamanlarda bazı nedenlere bağlı olarak kendini geliştirerek ortaya çıkabilir.

 • Genetik Nedenlere Bağlı Panik Atak: Panik ataklar genetik nedenlere bağlı şekilde kendini gösterebilmekte. Bu gibi durumların yanı sıra yaşanan çevrenin de etkisi ile panik atak kendini geliştirerek ortaya çıkabilir.
 • Kimyasal Etkenlere Bağlı Panik Atak: Panik atak oluşumunda etkili bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar kişilerin kullanımından sonra panik atak oluşumuna neden olabilmekte.
 • Beyindeki Mavi Bölgeye Bağlı Panik Atak: Beyinde korku durumunu kontrol eden bir bölüm bulunur. Bu bölüme mavi bölge denir. Bazı kişilerde bu bölge görevini tam anlamı ile yerine getiremez ve kontrol edilemeyen bir korku durumu yaşanır.
 • Antidepresan İlaçlarına Bağlı Panik Atak: Antidepresan ilaçları ilk kullanımdan sonra kişilerde panik atak oluşumuna neden olabilmekte. İlerleyen zamanlarda bu durum atlatılabildiği gibi atlatılamaz da olabiliyor.
 • Vücuda Giren Maddelere Bağlı Panik Atak: Panik atak neredeyse herkes için bir risk niteliğindedir. Yüksek Kafein, Sigara ve Alkol gibi etkenler panik atakların ortaya çıkmasına ve kendini geliştirmesine neden olmaktadır.
 • Travmaya Bağlı Panik Atak: Panik atak travma sonucunda da görülebilen bir hastalık türüdür. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan bazı şeyler panik atak oluşumunda etkilidir. Bunun yanı sıra çok sevilen birinin ani kaybı nedeni ile de panik atak hastalığına sahip olmak mümkündür.

Panik Atak Nasıl Tespit Edilir?

Panik Atak Nasıl Tespit Edilir

Panik atak nasıl tespit edilir? Panik atak tespitinde kişinin aile bireyleri büyük rol oynamaktadır. Söz konusu tanı sırasında aile içinde yaşayanlardan alınacak bilgiler tanı konulması için en büyük rolü oynamaktadır.

Bunların yanı sıra şüphe duyulan kişiye EKG, Tiroid, Kan sayımı ve Solumun Fonksiyonu testi yapılmakta. Ancak bu konuda en net cevabı verecek olan kişiler hasta yakınları ve yaşanan öykü durumlarıdır.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır

Panik atak tedavisi nasıl yapılır? Panik atak sorunu tedavisi olan bir sorundur ancak kişiler tıbbi tedaviden sonra bu sorun iler tekrardan karşılaşma risklerine her zaman sahiptir.

Bu konuda en kesin tedavi yöntemi değiştirilecek olan hayat standartları olacaktır. Kişi stresten uzak bir şekilde hayat düzeni kurmalı ve her zaman sağlıklı şekilde beslenmelidir. Tüm bunların yanı sıra yapılacak olan düzenli egzersiz rutini de yanında başarıyı getirecektir.

Panik atak tedavisinde kullanılan bir başka yöntem de hipnoz yöntemidir. Hipnoz yöntemi sayesinde kişiler panik atak hastalığından kurtulma şansına sahiplerdir. Sürekli olarak uygulanan bu yöntem kısa sürede kişilerde etki göstermekte ve ciddi anlamda düzelmeye neden olabilmektedir.

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...