PDF Dosyalarını ePub ve MOBI Formatlarına Dönüştürme | Sonsuz Teknoloji

PDF Dosyalarını ePub ve MOBI Formatlarına Dönüştürme

ebook

 

Artık pek çok kitap, dergi gibi yayınlar genellikle PDF biçiminde yayımlanıyor. Akıllı cihazların çıkması ile birlikte, ePub ve MOBI uzantılı dosyalar giderek daha popüler hale geldi.

Büyüyen e-okuyucu kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. PDF dosyaları her türlü cihazda erişim ve okuma kolaylığı için ePub veya Mobi formatına dönüştürebilirsiniz. Bu makalede size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

PDF Dosyaları ePub Formatına Dönüştürme

PDF dosyasını bir ePub dosyasına dönüştürmek için bir ebook dönüştürücü gerekir. Çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz birkaç dosya dönüştürme uygulaması vardır, ancak bu konuda size yardımcı olabilecek masaüstü uygulamalası Calibre‘yi kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları kullanarak PDF dosyanızı ePub’e dönüştürmek için ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve açık kaynaklı bir araçtır:

1. Calibre’yi bilgisayarınızda açın ve “Kitap ekle” yi tıklayın. “Kitap ekle” yanındaki aşağı oku seçerek daha fazla kitap ekleyebilirsiniz.

kitap ekle

2. ePub’a dönüştürmek istediğiniz PDF dosyasını açın ve Aç’a tıklayın.

3. “Kitapları dönüştür” ü tıklayın.

4. Dönüştür iletişim kutusu açılacaktır. Çıkış formatı’nın yanındaki aşağı oku tıklayın ve EPUB’ı seçin.

5. PDF’nin başlığı, yazarı ve meta veri alanları ve etiketlerinde gerekli düzenlemeleri yapın. Bu ayrıntıları eklemeyi tamamladığınızda Tamam’ı tıklayın. Belgenin paragraf aralığını ve yazı tipi boyutunu “Bak ve hisset” i tıklatarak biçimlendirebilirsiniz.

6. Sol bölmede, Formatlar’ın yanındaki oka tıklayın ve EPUB’ı seçin.

7. ePub dosyanızı seçin ve Görüntüle seçeneğinin yanındaki aşağı oku seçin. “Calibre e-kitap görüntüleyiciyle görüntüle” seçeneğini tıklatarak dosyayı açın.

9. ePub dosyasının çıktısını kontrol etmek için Sonraki Sayfa ve Önceki Sayfa’yı tıklayın. Bunu yaptıktan sonra kütüphaneye geri dönmek için görüntüleyiciyi kapatın.

10. Calibre kütüphanesinde ePub dosyanızı sağ tıklayın ve “Klasörü aç” ı seçin, böylece dosyayı dönüştürmeden sonra kaydedildiği yerden bulabilirsiniz.

PDF Dosyalarını MOBI Formatına Dönüştürme

PDF dosyanızı MOBI biçimine dönüştürmek için de bir dosya dönüştürme aracı gerekir. PDF’den dönüştürdüğünüz ePub dosyasını önceki adımlarda kullanabilir ve Calibre’yi kullanarak MOBI’ye dönüştürebilirsiniz.

Alternatif olarak, çevrimiçi olarak farklı bir PDF dönüştürücü seçebilir ve doğrudan PDF’den MOBI’ye dönüştürebilirsiniz.  PDF2MOBI çevrimiçi dönüştürücüyü kullanabilirsiniz. Ücretsiz, hızlı ve 20 adede kadar PDF dosyası yükleyebilirsiniz, ayrıca kullanıcı arayüzü de dönüştürme işlemi gibi basittir.

PDF dosyalarını MOBI biçimine dönüştürmek için şu adımları izleyin:

1. Tarayıcınızda PDF2MOBI web sitesini açın . “Yükleme” ye tıklayın, PDF dosyanızı bilgisayarınızdan seçin, üzerine tıklayın ve platforma yüklenene kadar bekleyin.

2. İndir’i tıklayın. Araç, PDF’nizi MOBI formatına dönüştürmeye başlayacaktır.

EPub’ı MOBI’ye dönüştürme

PDF’nizi ePub’a dönüştürdüyseniz ve şimdi MOBI biçiminde istiyorsanız, aşağıdaki yönergeleri izleyerek Calibre’yi kullanabilirsiniz:

1. Calibre’yi açın ve “Kitap ekle” yi tıklayın.

2. Kitap seç iletişim kutusunda, dönüştürmek istediğiniz ePub dosyasını bulun ve kütüphaneye eklemek için Aç’ı tıklatın.

Kapak değiştir bölümünde e-kitabınızın ön kapağını değiştirmek için “Meta Verileri Düzenle” yi tıklayabilir ve isterseniz başlığı, yazarı, etiketleri, yayıncıyı ve diğer metin kutularını düzenleyebilirsiniz.

3. Kütüphaneye geri dönmek için Tamam’a tıklayın ve ardından “Kitapları dönüştür” seçeneğine tıklayın.

4. Output format’ı tıklayın, MOBI’yi seçin ve sonra OK’i tıklayın.

5. Yeni dönüştürdüğünüz dosyayı bulmak için Formatlar’ı ve MOBI’yi seçin, sonra dosyayı seçin ve dosyayı bilgisayarınıza kaydetmek için “Diske kaydet” i tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*