Photoshop Olmadan Ücretsiz Olarak PSD Dosyası Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

Photoshop Olmadan Ücretsiz Olarak PSD Dosyası Nasıl Açılır?

psd aç

PSD dosya formatı denince ilk akla gelen kesinlikle Photoshop programıdır. PSD dosyası ile üzerinde çalışmakta olduğunuz bir resmin çalışmasını kapatabilir daha sonra devam edebilirsiniz.

Sorun şu ki PSD açık bir format değil. PNG’ler, JPG’ler ve BMP’ler neredeyse her görüntü düzenleyici de açılabilirken, PSD’ler sadece dosya biçimi sadece belirli uygulamalar tarafından açılabilir.

PSD dosyasını ücretsiz birçok seçeneklerden birini kullanın. Adobe Photoshop kadar iyi mi? Hayır. Aslında, aşağıdaki uygulamaların çoğu aslında PSD’leri düzenleyemez; yalnızca PSD’leri düzleştirilmiş görüntüler olarak görüntüleyebilir.

1. GIMP

Bir PSD dosyasını ücretsiz açmaya ve düzenlemede ilk akla gelenlerden biri de GIMP yazılımıdır. Photoshop’un en yakın karşılığı olmakla birlikte Windows, Mac ve Linux’ta da kullanılabilir, böylece tüm sistemlerde kullanabilirsiniz.

PSD desteği GIMP programına yerleştirildi. Üçüncü taraf eklentileri veya herhangi bir şeyle uğraşmanıza gerek yok. GIMP’i açın.,

 • File> Open’na gidin.
 • PSD dosyasını bulun ve seçin.

GIMP ile ilgili güzel şey, aslında bir PSD dosyasının tek tek katmanlarını işleyebilmesidir. Dezavantajı, bazı katmanların GIMP’ye okunamaması veya GIMP’nin bunlarla çalışabilmesi için rasterleştirilmesi gerektiğidir. Daha sonra Photoshop’ta açmak istediğinizde PSD’yi kaydetmek dosyayı bozabilir. GIMP açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve çeşitli faydalar sağlar.

İndir: GIMP (Ücretsiz)

2. Paint.NET

Paint.NET GIMP ve Adobe Photoshop gibi öğrenmek için şişirilmiş veya göz korkutucu olmaksızın Microsoft Paint’ten daha iyi bir görüntü düzenleyicidir. Ancak, daha güçlü hale getirmek istiyorsanız, çeşitli üçüncü taraf eklentileri yükleyebilirsiniz. Mutlaka kullanmanız gereken PSD eklentisi vardır.

 • PSD eklentisini indirin.
 • ZIP dosyasının içeriğini çıkarın.
 • PhotoShop.dll dosyasını kopyalayın.
 • Paint.NET yükleme klasörüne gidin (C:/Program Files/paint.net adresi gibi bir yerlerde)
 • PhotoShop.dll dosyasını FileTypes alt klasörüne yapıştırın.
 • Paint.NET’i başlatın.

Paint.NET’in genellikle PSD katmanlarını ele alabilmesine rağmen, Paint.NET’in tüm Photoshop özelliklerini desteklememesi nedeniyle ara sıra sorunlar yaşayacağınızı unutmayın.

İndir: PSD Plugin for Paint.NET (Ücretsiz)

3. Photopea Online Editor

Bu daha az bilinen web uygulaması, temel olarak Adobe Photoshop veya GIMP’in çevrimiçi sürümü gibidir. Açıkça pek iyi değil; ancak yine de PSD dosyasını görüntülemek için kullanışlı.

 • File> Open’a gidin.
 • PSD dosyasını bulun ve seçin.

Photoshop’un katmanları tek tek görebilirsiniz. Bu, ücretsiz bir web uygulamasından beklenenden iyi bir özellik seviyesidir. Yine de harika, PSD’lerinizi nerede olursanız olun ücretsiz olarak düzenlemenize izin veriyor.

Web Sitesi: Photopea Online Editor

4. XnView

XnView, resim koleksiyonlarınızı çeşitli şekillerde taramanıza ve sipariş etmenize olanak tanıyan, aynı zamanda renk paletleri, filtreler, efektler, döndürmeler vb. Gibi temel görüntü düzenleme araçlarını kullanarak işleyen bir ücretsiz görüntü düzenleyicisidir.

Bu daha az bilinen uygulama ile ilgili en iyi şey, 500’den fazla formatı okuyabilmesi ve 70’in üzerinde formatta dışa aktarılabilmesidir, bu nedenle sadece görüntüleri izlemek için değil, aynı zamanda onları dönüştürmek de faydalıdır.

 • File> Open’a gidin.
 • PSD dosyasını bulun ve seçin.

İndirirken, üç kurulum türü arasından seçim yapabilirsiniz: Minimal, Standard, ve Extended en az disk alanı gerektirir ve PSD’leri açmak için ihtiyacınız olan her şeydir. Eklentilere veya benzeri bir şeye gerek yok.

İndir: XnView (Ücretsiz)

5. IrfanView

IrfanView, ana kullanımı bir görüntü görüntüleyici ve dönüştürücü olduğu için XnView’a benzer. XnView’ın yaptığı kadar çok formatı desteklemeyebilir, ancak tüm önemli olanları destekler.

IrfanView, düzleştirilmiş PSD’leri kolayca oluşturabilirken, farklı bir formata dışa aktarmadığınız sürece bunları düzenleyemez veya kaydedemez.

 • File> Open… seçeneğine gidin.
 • PSD dosyasını bulun ve seçin.

Bu uygulamayı sisteminizde tutmanızı öneririz. Bunu birincil resim görüntüleyiciniz olarak kullanın ve hiç bir zaman hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Bu programın en iyi yanı, son derece hafif ve hızlı olmasıdır. Ayrıca bazı şık eklentileri ile IrfanView’ı daha da geliştirebilirsiniz.

İndir: IrfanView (Ücretsiz)

6. Google Drive

Google Drive’ı bir dosya görüntüleyici olarak kullanmak garip gelebilir, ancak kesinlikle yapabilirsiniz – ve oldukça iyi çalışıyor. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Google Drive’daki ana kılavuzumuza göz atın, ancak bilmeniz gereken önemli nokta, PSD’lerin web üzerinde Google Drive üzerinden görüntülenebilir olmasıdır.

 • Google Drive sayfasını ziyaret edin.
 • Drive’ım’ı tıklayın ve Dosya yükle’yi seçin…
 • PSD dosyasını bulun ve seçin.
 • Görüntülemek için dosyayı çift tıklayın.

Görüntü dosyalarını Google Drive’a yüklemek için kullanabileceğiniz başka yöntemler de vardır, ancak yalnızca tek bir dosyayı görüntülemek istiyorsanız en kolay yol budur.

Web Sitesi: Google Drive

7. Go2Convert

Bu son seçenek, PSD dosyalarını görüntülemek, açmak veya düzenlemek için bir yol değildir. Bu, PSD dosyalarını PNG ve JPG gibi diğer biçimlere dönüştürmenin bir yoludur. Öncelikle PSD’leri neden açmak istediğinizin tam nedeni buysa,  adımları atlayabilirsiniz.

 • or upload’ı tıklayın.
 • PSD dosyanıza gidin ve seçin.

Yükleme tamamlandıktan sonra, dönüştürülecek düzinelerce biçimi seçebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, görüntüyü yeniden boyutlandırabilir ve hangi sıkıştırma türlerini kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Bu çözümler kesinlikle işe yarıyor, memnun olduklarınızı her zaman kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak gelecekte ciddi PSD düzenlemeleri yapmayı düşünüyorsanız, Adobe Photoshop CC abonelik planını satın almayı düşünmeniz gerekir. GIMP ile de yapmak istediklerinizi yapabilirsiniz, ama yine de, onun sınırlamaları var. GIMP, sıradan kullanıcılar için uygun, ancak Photoshop objektif olarak daha iyi.

 1. Cryem1r
  15:01 16 Şubat 2021 15:01

  İşe yaradı teşekkürler…

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...