Plesk Panel Nedir Özellikler Nelerdir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Plesk Panel Nedir Özellikler Nelerdir?

plesk panel

Plesk panel, web sitesi yönetimine yardımcı olan bir kontrol panelidir. Windows ve Linux işletim sistemlerinde kullanılır. Hosting işlemlerinin kolayca kontrol edilmesini sağlayan panel, site yönetiminin kolay ilerlemesini sağlar. Zamanın her şeyden önemli olduğu günümüzde pleks panel vakitten de tasarruf edilmesine imkân verir. Çok sayıda kullanıcının tercih ettiği uygulama hosting işlemlerinin kontrolünde ön plana çıkar.

Plesk Panel Nedir?

Hosting işlemlerinin kolaylık ile uygulanabilecek kontrol panelleri arasında bulunan plesk panel, internet sitesinin yönetilmesine yardımcı olur. Uygulama ile alan adı değiştirme, e-mail hesabı oluşturma ve klasör izinlerini ayarlama gibi pek çok işlem basit şekilde uygulanabilir. Sağladığı kolaylıklar ile hosting ile alakalı işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında vakit kaybını önler.

32 farklı dil seçeneği ile dünyada yaklaşık 11 milyon kullanıcısı olan uygulama, internet sitelerinin hepsinde, Linux ve Windows işletim sistemleri üzerine kurulur. İşlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde yapıldığı için tercih edilen uygulama ayrıca kolay öğrenilebilir. Yeni başlayan kullanıcılar için görsel ve video eğitimleri vardır.

plask panel kullanımı

Plesk Panel Özellikleri

Uygulama ile web sitesinin ihtiyacı olan pek çok hosting işlemi rahatlıkla halledilebilir. Ara yüzünün kolay kullanımı ile veriler ve daha önceki ayarlar da kaydedilebilir. Mobil uyumu sayesinde web sitesi kontrolleri masaüstü bilgisayarı dâhil akıllı telefon ya da tablet ile de gerçekleştirilir. Uygulamanın düzenli yayınladığı güncellemeler ile en yeni ve en güncel güvenlik önlemleri de bulunur.

Uygulamanın bir diğer özelliği de sağladığı domain yönetimi olur. Uygulamanın kullanılması ile web sitesinin alan adını yenilenebilir ya da silinebilir. Sahip olunan hosting hizmetinin sağladığı ek alan adları da alınarak eklenebilir böylelikle site daha ulaşılır hale gelir. E-posta hesabı oluşturma ile hosting hizmetinin sağladığı e-mail hesabı panel üzerinden açılabilir.

Plesk Panel kullanımı ile MySQL veri tabanı oluşturulabildiği gibi PHP MyAdmin girişi de sağlanabilir. Aynı panel üzerinden FTP şifresi de kolaylıkla güncellenir. Tüm bu hizmetlerin dışında oldukça güvenli olan uygulama, sitenin de güvenli hale gelmesini sağlar. Uygulama ile sitedeki veriler yedeklenir ve bilgi kaybının önüne geçilir.

Panel, yedekleme yaptığı gibi hata kayıtlarını raporlar halinde kullanıcıya sunar bu durumda kullanıcı açısından daha etkili bir deneyim sağlanmış olur. Web sitesi sahipleri için en önemli şeylerden biri, sitenin trafiği olur. Site trafiği verilerinin de kullanıcı tarafında bilinmesi o yönde yeni atılımlar yapmasını sağlar. Panel, site trafiği bilgisine ulaşmayı da mümkün kılıyor.

Bir yorum bırakınız...

*