PowerLine Adaptörleri Nedir? | Sonsuz Teknoloji

PowerLine Adaptörleri Nedir?

powerline

İnternet artık her yerde, bilgisayarlar, ev eğlence sistemleri, video oyun konsolları, IoT cihazları ve daha fazlası, tüm bunları yönetmek için hızlı bir İnternet bağlantısı gerektirir. Tüm cihazlarınızı çevrimiçi kullanmak için en iyi yöntem, Wi-Fi ağını kullanmaktır.

Ancak; Wi-Fi her zaman pratik çözüm değildir, çünkü Wi-fi ev ve iş yerinizin her noktasında güçlü sinyaller ile bağlanmayabilirler. Kablosuz İnternet’in üstesinden gelmek için çoğu zaman cihazları Internet’e Ethernet kablosu ile bağlanmak gerekir.

Kör noktalara kablo çekmek çok zahmetli ve kabloların tüm döşemelerinizin üzerinden geçmesi rahatsız edicidir. İnterneti, Wi-fi’nin çekmediği yerlere almak için başka bir çözüm var: Powerline (Elektrik hattı) adaptörleri.

Powerline Adaptörleri Nedir?

Powerline adaptörleri, İnternet bağlantısı sağlamak için evinizdeki mevcut elektrik kablolarını kullanan küçük cihazlardır. Cihazlar ve yönlendirici arasında veri bağlantısı kuran cazip bir seçenektir.

Evinizin veya ofisinizin Wi-Fi ölü noktaları, bir cihazın yönlendiriciye Ethernet kablosu ile kablolanması, aralarındaki mesafe nedeniyle mümkün değildir. Burada devreye Powerline adaptör girmektedir.

Powerline Adaptörleri Nasıl Çalışır?

Powerline adaptörleri “köprüleme” teknolojisi olarak bilinir. İnternet erişim noktası ile İnternet bağlantılı cihaz arasında “köprü” görevi görürler. Standart bir powerline adaptör kiti iki adaptörle birlikte gelir. Adaptörlerden birini yönlendiricinize bir Ethernet kablosu ile bağlayın, ardından adaptörü  bir elektrik prizine takın.

şema

İkinci adaptörü ağınıza bağlamanız gereken cihazın örneğin bir PC, smart TV, oyun konsolu vb. yakınında bir elektrik prizine takın. Son olarak, ikinci adaptörü bir Ethernet kablosu aracılığıyla cihaza bağlayın. İki adaptör birbirinizi evinizin veya ofisinizin elektrik kabloları üzerinde algılar ve otomatik olarak veri gönderip almaya başlar. Uzun bir yapılandırma süreci yoktur.

Powerline Güvenliği

Powerline adaptörleri kablosuz ağlardan daha güvenlidir. Bunun nedeni, elektrik hattı adaptörlerinin veri iletmek için evinizdeki bakır elektrik kablolarını kullanmasıdır. Bu, bilgisayar korsanlarının elektrik hattı adaptörleri aracılığıyla ağınıza bağlı cihazlara erişimini neredeyse imkansız kılar.

Powerline Adaptörlerinin Dezavantajları

Elektrik hattı adaptörleri, tüm cihazlarınızı bağlamak için hızlı ve kolay bir yol gibi görünse de, bazı sakıncalar vardır. Öncelikle ve en önemlisi, elektrik hattı adaptörleri evin elektrik tesisatına bağlıdır. Eski kablo tesisatı bulunan evler ve ofisler, elektrik hattı adaptörleriyle uyumlu olmayabilir. Ne yazık ki, sizin için çalışıp çalışmadıklarını adaptörleri kullanmadan test etmenin bir yolu yok.

Powerline adaptörlerin kullanımı pahalı olabilir. Enerji hattı adaptör kitlerinin çoğu, ağa yalnızca tek bir cihazı bağlayabilir. Bu, kaç tane cihaz bağlamanız gerektiğine daha fazla güç hattı adaptörüne ihtiyaç duyarsınız. Bireysel gereksinimlerinize bağlı olarak, daha yüksek menzil ve hıza sahip daha güçlü bir yönlendirici satın almanız daha uygun maliyetli olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*