PunkBuster Nedir? | Sonsuz Teknoloji

PunkBuster Nedir?

PnkBstrA

PunkBuster, bazı PC oyunları tarafından yüklü bir anti-hile programıdır. Bilgisayarınızdaki arka planda çalışan iki işlemi PnkBstrA.exe ve PnkBstrB.exe içerir. PunkBuster, çevrimiçi oyunlarda hile kanıtı için sisteminizi izler.

PunkBuster Nedir?

Even Balance, Inc. tarafından geliştirilen PunkBuster, uzun bir geçmişe sahiptir. 2000 yılında kuruldu. Windows’un yanı sıra Mac ve Linux için de mevcuttur. Mac veya Linux oyuncuları bile arka planda PunkBuster’ın çalıştığını fark edebilir. PunkBuster, onu kullanan bir oyun yüklediğinizde otomatik olarak yüklenir.

Bu yazılım PC’nizde arka planda çalışır. PunkBuster kullanan bir çevrimiçi çok oyunculu oyun oynuyorsanız ve PunkBuster güvenli bir sunucuya bağlıysanız, bilinen “hile” veya “hack” programlarının kanıtları için bilgisayarınızın belleğini tarar. PunkBuster, bilinen hile programlarının yeni “tanımları” veritabanını indiren otomatik güncelleme özelliğine sahiptir.

Başka bir deyişle, bir antivirüs programı gibi çalışır, kötü amaçlı yazılım yerine hile programları için PC’nizi tarar. Özellikle, PunkBuster size shooter oyunlarında amaçlayan “aimbots”, çevrimiçi oyunlarda tam haritayı gösteren “harita korsanları”, duvarlardan görmenizi sağlayan araçlar ve size haksız avantaj sağlayan her şeyi içeren araçları tarar. Çok oyunculu bir oyunun kurallarını takip eder. Tek oyunculu oyunlarda hile yaparsanız onları görmezden gelir. PunkBuster sadece PC’nizde çalışan süreçlere bakmaz; oyun dosyalarını değiştirip değiştirmediğinizi de kontrol edebilir.

PunkBuster Ne Zaman Aktif Olur?

PunkBuster özellikli bir sunucuda PunkBuster etkin bir oyun oynarken etkinleştirilir. Oyunlar, PunkBuster’ı desteklemek için özel olarak tasarlanmış olmalı ve PunkBuster’ın gerekli olup olmadığını seçmek için her oyun sunucusunun operatörüne bağlıdır. Ancak, PunkBuster gerektiren bir sunucuya bağlıyken, aldatmadığınızdan emin olmak için PC’nizi arka planda izler.

Sunucuya bağlıyken, sunucu yöneticisi, sisteminize göz atmak için oyununuzun ekran görüntülerini almak ve anahtar bağlarınız hakkındaki bilgileri görüntülemek de dahil olmak üzere kullanabilecekleri çeşitli araçlara sahiptir.

PunkBuster şüpheli bir şey fark ederse, PunkBuster özellikli sunucular sizi yasaklayabilir. Bazen bir uyarı alırsınız, ancak oynamakta olduğunuz oyunun CD anahtarına veya oynamakta olduğunuz PC’nin donanım bilgilerine bağlı olarak daimi olarak yasaklanmış olabilirsiniz. Bu kalıcı yasaklar, herhangi bir PunkBuster özellikli oyunu o PC’deki herhangi bir PunkBuster özellikli sunucuda oynamanıza engel olabilir.

PunkBuster Casusluk Yapar mı?

PunkBuster yüklüyse, her zaman PC’nizde arka planda çalışır. İşte bu yüzden Görev Yöneticisinde PnkBstrA.exe işlemini ve “Hizmetler” uygulamasındaki PnkBstrA hizmetini görürsünüz..

Ancak, PunkBuster çoğu zaman hareketsizdir bir şey yapmaz. Sadece PunkBuster ile entegre olan bir çevrimiçi oyun oynarken ve PunkBuster özellikli bir sunucuda oynuyor olduğunuzda devreye girer. Değilseniz, PunkBuster güncellemeleri indirmekten başka bir şey yapmaz.

Hangi Oyunlarda Kullanılıyor?

PunkBuster eskiden olduğu kadar yaygın değildir. Modern oyunlar, Steam’e yerleşik Valve Anti-Cheat System (VAC) gibi diğer anti-hile araçlarına büyük ölçüde geçmiştir. Overwatch gibi Blizzard oyunları da yerleşik bir anti-hile özelliği var. Ancak, PC’nize birkaç oyun yüklediyseniz, yine de PunkBuster uygulamasının arka planda çalışma olasılığı vardır.

PunkBuster’ı bütünleştirmeye yönelik son büyük oyun, 2015 yılında piyasaya sürülen Battlefield Hardline oldu, ancak birçok eski Battlefield oyununa da entegre edildi. PunkBuster ayrıca Call of Duty 4: Modern Warfare gibi eski Call of Duty oyunlarının yanı sıra Far Cry 3 ve Assassin Creed 4: Black Flag gibi oyunların da bir parçasıdır.

Yükleme ve Kaldırma

Bir sebepten dolayı PunkBuster’a ihtiyacınız varsa, bir oyunda çevrimiçi çok oyunculu bir sunucuya bağlanmaya çalışırken PunkBuster ile ilgili bir hata mesajı görebilirsiniz. Manuel olarak sisteminizde indirmek ve kurmak için resmi PunkBuster indirme sayfasına gidebilirsiniz.

PnkBstrA uninstalBilgisayarınızdan bu özelliği Denetim masası Program ve özellikler kısmından “PunkBuster Services” uygulamasını kaldırabilirsiniz.

 

 

Bir yorum bırakınız...

*