“Qi Sertifikalı” Kablosuz Şarj Cihazı Nedir? | Sonsuz Teknoloji

“Qi Sertifikalı” Kablosuz Şarj Cihazı Nedir?

Qi Sertifikalı

Kablosuz şarj cihazı araştırması yaptıysanız, muhtemelen “Qi-Sertifikalı” terimle karşılaştınız.  Qi Sertifikalı kablosuz şarj cihazı nedir bu makalede buna göz atacağız?

Qi Kablosuz Bir Şarj Standardıdır

Qi,  kablosuz enerji iletimi için bir standarttır. Kablosuz Güç Konsorsiyumu ( Wireless Power Consortium – WPC) tarafından korunan bir formattır ve USB veya Bluetooth standartlarının tüm cihazlar arasında veri iletimini standartlaştırdığı şekilde tüm cihazlarda kablosuz şarjı standartlaştırmayı amaçlar.

Qi Standard, ileri kolaylaştırıyor. Kablosuz şarj cihazları, enerji iletmek için manyetik indüksiyona veya manyetik rezonansa dayanır. Qi her ikisini de kullanır. Dünyayı saran manyetik alan gibi. Telefonunuzda bu manyetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir bobin vardır ve bu durumda pili şarj eder.

Qi kablosuz şarj standardı kablolu ve normal kablosuz şarj cihazınızda karşılaştığınız aşırı ısınma  gibi sorunlarla karşılaşmamınızı sağlar.  Bir telefon veya şarj cihazı Qi Sertifikalı ise, güvenlik, etkinlik ve uyumluluk için Kablosuz Güç Konsorsiyumu tarafından test edilir. Qi Sertifikalı cihazlar 0-30 watt çalışabilir.  Qi-Sertifikalı kablosuz şarj cihazının Qi-Sertifikalı cihazlarla uyumlu olmaları gerekir.

Qi Standardının Geleceği

Kablosuz şarj şu anda çok yeni bir treknolojidir. Teknoloji hala ilk aşamalarında ve bir telefonu plastik bir stand üzerinde şarj etmek güzel ve kablosuz şarjın gelecekteki uygulamalar için çok büyük bir potansiyeli var.

Yakın zamanda kablosuz olarak şarj edilmiş bir araba hayal eidin. Şu anda, Qi standardı 1 kilowatt’a kadar güç aktarımını destekleyebilir.

Kablosuz şarj cihazı Qi Sertifikalı değilse, satın almaktan veya kullanmaktan kaçınmalısınız. Uygun fiyata Qi Sertifikalı şarj cihazları bulabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*