RAM Neden Bozulur ve Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji

RAM Neden Bozulur ve Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

ram

Bilgisayarların en çok kullandığı bileşen hiç şüphe yok ki RAM adı verilen bellektir. Teknoloji firmaların en son çıkan ürünlere yönlendirmeye gayret etseler de, bazen bu parçalar nedeniyle eski cihazların gerisinde kalabilmekteler. Ancak sorun şu ki RAM gibi bileşenler zaman içerisinde yavaşlamakta hatta bozulabilmekteler.

Bir RAM’in bozulması veya performans düşüklüğü göstermesi ekran çiziği gibi değildir. Telefonunuzun veya PC’nizin ekranı çizildiğinde kullanmaya devam edebilirsiniz ancak RAM bozulursa artık işletim sistemini kullanmanız mümkün olmaz. Cihazın hayati parçalarından biridir, aynı zamanda en çok arızalanan parçalar arasında yer almaktadır.

Random Access Memory (RAM), cihazında canlı kullanımda kaç tane programın çalışabileceğini belirlemektedir. İşletim sistemi, web tarayıcısı ve oyunlar, en çok RAM kullanımına neden olan yazılımlardır. Bir program ne kadar karmaşık olursa RAM o kadar fazla kullanılmaktadır.

RAM’in Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

RAM’in ömrünün sona yaklaştığını anlamanın birkaç yöntemi mevcuttur. Bunlardan en belirgin olanı performans düşüklüğüdür. Cihazınızı açtığınızda ne kadar hızlı olsa da, kullanırken yavaşlıyor ise sorun RAM’de olabilir. Ancak bu yavaşlama diğer bileşenlerde veya CPU kaynaklarını tüketen başka bir programdan da kaynaklanabilir. Dolayısıyla yalnızca performans düşmesi RAM hatası olduğunu belirlemeye yetmez.

RAM ömrünün tükendiğinin bir başka işareti kasılmalardır. Olmadık zamanda yaşanan kasılmalar ve kilitlenmeler RAM’in hatasından kaynaklanabilir. Özellikle kilitlenmeler arasında belirli bir düzen yoksa yeni RAM bakmaya başlayabilirsiniz. Belirli bir uygulamayı açmaya çalıştığınızda yaşanan kasılmalar ise uygulama hatasından kaynaklı olabilmektedir.

Bilgisayarınızı açtığınızda daha önce sinyal sesi duyup artık duymamaya başladıysanız, grafik kartınızın tanınmadığı anlamına gelmektedir. Bu sesi duymuyorsanız grafik kartı yüklenmemiş demektir.  Sorun ya RAM’de yada grafik kartındadır. Sinyal sesini duyuyorsanız grafik kartı yüklüdür.

Sıkça kullandığınız dosyalar aniden bozulmaya başladığında ve açılamaz hale geldiğinde RAM’inizin size kötü haberleri var demektir. Bu sorun giderek ilerleyebilmekte ve sonunda sisteminizi hiç açamayacak hale getirebilmektedir. Arızalı RAM bilgisayarda yaptığınız işlerin yarım kalmasına sebep olur bu da dosya işlerinizi yaptığınız dosyaların bozuk olmasına neden olur. RAM tamamen bozulmadan önce verilerinizin yedeklemenizi öneririz.

Denetim masasından “Sistem” ekranına girdiğinizde bilgisayarınız ile ilgili önemli bilgilere ulaşabilmektesiniz. Bu ekranda Yüklü Bellek (RAM) karşısındaki alanda PC’nizdeki RAM’in olması gereken miktarından daha azını görmekte iseniz, bu da sorun olabileceği anlamına gelebilir. Ancak entegre grafik yongalarının (Yonga kelimesi, chip demektir. Mikroçip de denir. İçinde elektrik ile yüklenen transistörler vardır.) RAM’i kullandığı düşünüldüğünde eksilmenin buradan da olabileceğini unutmayınız.

RAM’deki Hataları Nasıl Kontrol Edilir?

RAM kontrolü yapabilmeniz aslında çok kolay. Windows ile beraber gelen bellek tanımlama aracını bu iş için kullanabilirsiniz. Bunun için Win+R tuşlarına bastığınızda çıkan çaçlıştır kutucuğuna “mdsched” yazarak onayladığınızda PC’nizi baştan başlatmanız istenecek ve Windows başlatılmadan önce RAM kontrolü yapılmaya başlayacaktır. Herhangi bir sorun bulunması halinde Görev Çubuğunda bir uyarı halinde görmek mümkün olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*