RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

ram nedir

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da günümüzde akıllı telefonlarda, tabletlerde, televizyonlarda ve diğer elektronik aletlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Donanımsal olarak son derece önemli olan bu parça sayesinde elektronik cihazların hızında da ciddi bir artış meydana gelmektedir. Peki, RAM nedir, RAM ne işe yarar? Birçok kullanıcı tarafından merak edilen ve internet ortamında da sık sık araştırılan bu sorunun yanıtını sizler için detaylı olarak inceliyoruz.

RAM Nedir?

ram ne işe yarar

RAM (Random Access Memory) verilerin geçici süreyle depolandığı bellek olarak bilinmektedir. Donanım parçası üzerinde geçici süreyle depolanan veriler,  bilgisayarın kapanmasıyla birlikte veriler ortadan kaybolur. Peki, günümüzde kullanılan RAM çeşitleri nelerdir?

SRAM

SRAM, bir diğer bilinen adıyla Statik RAM 1990’lı yıllarla birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Son derece az enerji tüketmesiyle tanınan bu ürünler, başta kameralar ve yazıcılar olmak üzere birçok farklı cihazda aktif olarak kullanılmaktadır.

DRAM

DRAM, bilinen bir diğer resmi adıyla Dinamik RAM 1970’li yıllardan beri kullanılan bellek çeşidi olarak bilinmektedir. Üretim maliyeti son derece düşük olan bu ürün, başta oyun konsolları olmak üzere birçok farklı cihazda kullanılmaktadır.

SDRAM

SDRAM, 1993 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek performansıyla birçok kişinin dikkatini çeken bu bellek türü, aktif olarak bilgisayarlarda ve oyun konsollarında sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Peki, elektronik cihazların olmazsa olmaz parçalarından biri olan RAM ne işe yarar?

RAM Ne İşe Yarar?

ram özellikleri

RAM ne işe yarar sorusunun cevabı hemen hemen herkes tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Elektronik cihazların içerisinde yer alan RAM, verileri geçici süreyle depolar ve ihtiyaç anında bu verileri hızlı bir şekilde diğer donanım parçalarına iletir. Diğer depolama birimleriyle en temel farklı ise bilgilerin geçici süreyle saklanmasıdır. Yani RAM içerisinde saklanan veriler, enerjinin kesilmesiyle birlikte ortadan kaybolacaktır.

Bilgisayarda programlar harddiske yüklenir. Bir programı çalıştırdığınızda, programı çalıştırmak için gereken dosyalar geçici olarak RAM’a aktarılmaya başlar ve program açık olduğu sürece programın geçici dosyaları RAM’de depolanır. ynı anda farklı program veya oyunlar bu şekilde depolanarak çalışır. RAM kapasitesi dolmaya başladığı zaman RAM yetersiz olmaya başlar ve bilgisayarın çalışması yavaşlar. RAM, ne kadar yüksekse aynı anada o kadar fazla programı kullanabilirsiniz. Elbette her program ve oyunun RAM ihtiyacı farklıdır. Bilgisayarınızı kapattığınızda RAM’de bulunan geçici dosyalarda RAM’i terk eder ve RAM sıfırlanır.  Her bilgisayarı açtığınızda temiz bir RAM ile başlangıç yaparsınız.

Cihaz içerisinde yer alan RAM miktarının düşük olmasından dolayı kullanıcılar ciddi anlamda performans kaybı yaşayabilmektedir. Gözle görülür bir şekilde performans kaybı yaşamak istemeyen kullanıcılar ise mutlaka RAM miktarı yüksek olan cihazları tercih eder.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...