RNG Nedir ve Oyunlarda Ne İfade Ediyor? | Sonsuz Teknoloji

RNG Nedir ve Oyunlarda Ne İfade Ediyor?

rng
İnternet olsun bilgisayar olsun oyun olsun teknoloji dünyasında yüzlerce terim vardır. Her geçen gün yeni terimlerde eklenmektedir. Oyun dünyasında karşımıza çıkan terimlerden biri de RNG’dir. Peki RNG nedir?

RNG Nedir?

RNG (random number generator), rasgele sayı üreteci anlamına gelir . RTG, rastgele bir şekilde sayılarla gelen bir cihaz veya algoritma olarak tanımlanır. RNG, güvenlik merkezli sistemlerde hayati öneme sahiptir ve bu nedenle ortak şifreleme biçimlerinde görülür.

Oyunlarda RNG

RNG, Destiny, Borderlands ve Diablo gibi ganimet odaklı oyunlarda büyük bir rol oynuyor. Bir hazine sandığı açtığınızda veya bir düşmanı yendiğinizde, düşürdüğü ödül her durumda aynı değildir. Oyun onu her seferinde rastgele belirler, bu yüzden şanslıysanız çok nadir bulunan bir eşyayı ya da tekrar tekrar düşük seviyeli bir zırhı alabilirsiniz.

Oyunu dengeli tutmak için ödüller tamamen rastgele değildir. Açtığınız ilk hazine sandığı arasından oyunda en iyi silahı almanızı önleyen sistem vardır. Her oyunda, oyuncu seviyenize bağlı olarak aldığınız ekipmanları sınırlandırarak farklı yollar kullanılmaktadır.

Birçok oyun, belirli bir olayın yüzdesini bulmak için RNG’yi kullanır. Örneğin, Persona 5 veya Chrono Trigger gibi JRPG’lere saldırdığınızda, ekstra hasar veren kritik bir vuruş tetikleyebilirsiniz. Bu, rastgele olur. Bir Pokémon oyununda RNG, vahşi Pokémon ile ne sıklıkla savaşılacağını ve hangi yaratıklarla karşılaştığınızı belirler.

RNG, oyun oynamada her şeyi elle yapmak yerine, bir algoritma kullanarak oyun içeriği oluşturma işlemini ifade eder.

Bir yorum bırakınız...

*