RSS (RDF Site Summary) Teknolojisi Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

RSS (RDF Site Summary) Teknolojisi Nedir ve Ne İşe Yarar?

RSS Feed

 

RSS, Türkçe anlamıyla Zengin Site Özeti olarak bilinen Rich Site Summary ya da Real Simple Syndication İngilizce kelimelerinin baş harflerinden ismini alan ve internet sitelerinde yayınlanmış her yeni içeriğin toplu bir şekilde anında takibini sağlayan bildirim sistemidir.RSS bildirim sitemini kullanabilmek için web sitelerinin RSS/XML veya Atom desteğiyle internette içeriklerini yayınlaması gerektiği gibi birde bunun için bir RSS okuyucusuna ihtiyaç vardır. Bir sitenin RSS/XML bağlantılı olması demek, o sitenin .rss veya .xml uzantılı dosyalar içermesi demektir.

RSS Okuyucusu Nasıl Kullanılır?

İlk olarak NetScape tarafından geliştirilen RSS (RDF Site Summary) zamanla yaygınlaşmaya başladı ve günümüz teknolojisinde hem tablet ve telefonlarda hem de bilgisayarlarda bu sistemi kullanabilmek mümkün hale geldi. Bir RSS kullanıcısı olabilmek için telefon veya tabletlerinizdeki IOS için App Store’danve Andoid içinde Playstore’dan RSS okuyucu (RSS Reader) uygulaması indirip, RSS/XML bağlantılı URL (Uniform Resource Locator) adreslerini kopyalayıp uygulamaya eklemeniz durumunda feed abonesi olur ve bu sayede internette bulunan istediğiniz her konuyu akışlar halinde takip edebilirsiniz. Mac ve Windows’ta kullanmak isteyenlerde yine RSS okuyucu uygulamalarının ücretli veya ücretsiz sürümlerini mağazalardan indirebilirler veya tarayıcılarına eklenti olarakekleyebilirler.

Bir Sitenin RSS/XML Bağlantılı URL Adresine Nasıl Ulaşılır?

RSS adresi bulmak için, web sitelerde bulunan RSS-sembolüne tıklamak gerekiyor. Genellikle IE ve Mozilla Firefox tarayıcılarının URL çubuğunun sağ kenarında RSS-Sembolü bulunur. En kolay yöntem bu olsa da bazı sitelerde RSS-Sembolü bulunmamaktadır, bu da o sitenin RSS veya XML (Extensible Markup Language) uzantılı dosyalarının olmadığı anlamına gelir.

Eğer ki bir siteden haber akışı almak istiyorsanız ve bu sitenin de RSS/XML ilişkili URL adresini hiçbir şekilde bulamıyorsanız, aşağıdaki örneklerde verildiği gibi RSS adreslerini bulabilmenizde mümkün olacaktır: Sitenin URL adresini açın ve sonuna /rss.xml/rss veya /feed ekleyin.

  • https://www.siteismi.com/rss.xml
  • https://www.siteismi.com/rss
  • https://www.siteismi.com/feed

Aktif bir internet gezgini için takip ettiği bir siteyi devamlı olarak yenilemesi yerine, bir RSS okuyucu temin ederek sadece istediği konularda haber akışına sahip olması kendisi için büyük kolaylık olacaktır. Bizim web sitemizin rss blgilerine ulaşmak için https://www.sonsuzteknoloji.com/feed yazarak ulaşabilirsiniz. Sonuna /rss yazsanızda feed beslemesi kaşınıza çıkacaktır,

RSS kosunda siteleri takip etmek için en popüler uygulama feedly.com. Bu site ve uygulaması olan platformda okumadığınız site başlıklarını karşınıza çıkarır. Kategorilere göre siteleri ayırabilirsiniz. Siteleri takip edebilmek için harika bir uygulamadır. Takip etmek istediğiniz sitenin RSS uzantısını eklemeniz yeterli.

 

Bir yorum bırakınız...

*