Sabit Disk Nasıl Klonlanır? | Sonsuz Teknoloji Sabit Disk Nasıl Klonlanır? | Sonsuz Teknoloji

Sabit Disk Nasıl Klonlanır?

clone

Verilerinizi taşımanız veya bir yedeklemeyi elinizde tutmanız gerekiyorsa, sabit sürücünüzü kopyalayabilirsiniz. Dosyalarınızı yedekleyebilecek pek çok harika hizmet var. Bilgisayarınızı herhangi bir sebepten tekrar yükleme yapma ihtiyacı duyabilirsiniz.  Bu durumlarda, en iyi seçeneğiniz, sabit sürücünüzü kopyalamak ve hemen önyükleme yapabileceğiniz bir kopyasını oluşturmaktır.

IDrive ve Acronis gibi bazı yedekleme hizmetleri, normal dosya yedeklemesine ek olarak, disk klonlama özelliklerine sahiptir. Yine de bu kılavuzda özellikle sürücü klonlaması için tasarlanmış bazı ücretsiz araçlar kullanacağız. Ek klonlama özelliklerine sahip gerçek bir yedekleme çözümü istiyorsanız, ücretli seçenek tercih edebilirsiniz.

İkinci Sürücünüzü Bağlayın

Bu işlem için, açıkça iki sürücüye ihtiyacınız olacaktır: Kaynak sürücü ve hedef sürücü. Bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve her iki sürücü de dahili olarak kuruluysa klonlamaya hemen hazırsınız demektir.

Ancak, yalnızca bir sürücü yuvasına sahip bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, çıplak sürücünüzü bilgisayara bağlamak için harici bir SATA’dan USB’ye adaptör, yuva veya kasaya ihtiyacınız olacaktır. Sürücünüzü bağladıktan sonra, klonlama sürecinden geçebilir, ardından bağlantısını kesebilir ve sürücüyü dahili olarak kurabilirsiniz.

Çoğu durumda, hedef sürücünüzün muhtemelen kaynak sürücünüzden büyük boyutta olması gerekir. Değilse, kaynak sürücünüzde yer açmanız ve ana bölümü sığacak şekilde küçültmeniz gerekir.

Windows Kullanıcıları: Sürücünüzü Macrium Reflect Free ile Klonlayın

Windows kullanıcıları için çok sayıda harika klonlama aracı var, bu makalede Macrium Reflect Free kullanacağız. Ücretsiz, kullanımı kolay ve birçok kişi tarafından çok sevilen  bir araçtır. Macrium Reflect’i yüklemek için, bu sayfadan “Home Use” yükleyicisi aracı ile indirin ve başlatın.

Klonlama işlemini başlat

Macrium Reflect’i açın ve bilgisayarınıza bağlı disklerin ayrıntılı bir listesini göreceksiniz. İki ana seçeneğiniz vardır: Doğrudan bir diski diğerine kopyalayabilir veya bir diskin görüntüsünü oluşturabilirsiniz. Klonlama, bir diskten diğerine geçmek için harika olan ikinci diskten önyükleme yapmanızı sağlar. Görüntüleme, diğer yandan, kaynak diskinizin tam olarak 1’e 1 kopyalarını, hedefin alanına izin verecek şekilde depolamanıza olanak tanır; bu, yedeklemeler için yararlıdır.

Kopyalamak istediğiniz diski seçin ve “Clone This Disk“i tıklayın.

Kopyalama Hedefini Seçin

Bir sonraki pencerede, yeni kopyalanan verilerinizi barındıran hedef diskinizi seçin. Bunun diskteki tüm verileri sileceğini unutmayın, bu yüzden hangisini seçeceğinize dikkat edin. Üzerinde eski bir veri varsa, bunu seçmek isteyebilirsiniz ve sürücü boşalana kadar “Delete Existing Partitions” düğmesine tıklayın.

Klonunuzu Zamanlayın

Bir sonraki sayfa, bu klonu zamanlamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu, sürücünüzü düzenli olarak yedekleme amacıyla görüntülemeyi istiyorsanız yararlı olacaktır. Bunu atladım çünkü sadece bir kerelik bir klon yapıyorum. Bundan sonra sayfada, yedekleme ve programlamayı güvenli bir şekilde saklamak için bir XML dosyası olarak kaydedebilirsiniz, ancak aynı nedenden ötürü bu seçeneğin işaretini kaldırabilirim.

Klonlanmış Sürücünüzden Önyükleme

Sonunda, Macrium Reflect klonlama sürecine başlayacaktır. Bu, sürücünüzün boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Sürücünüzü klonladıysanız, BIOS’unuzdan seçerek şimdi önyükleme yapabilmeniz gerekir.

Mac Kullanıcıları: Sürücünüzü SuperDuper ile Klonla

Mac kullanıyorsanız, tüm klonlama ihtiyaçlarınız için SuperDuper‘ı öneririz. Ücretsizdir, yıllardır olan bir araçtır ve kullanımı oldukça kolaydır. Uygulamayı indirin, DMG dosyasını açın ve yüklemek için simgesine çift tıklayın.

Yüklendikten sonra SuperDuper’ı açın ve inanılmaz derecede basit, sezgisel arayüzü ile karşılanacaksınız. “Copy“nin yanındaki ilk menüde, kopyalamak istediğiniz kaynak diski seçin. İkinci menüde, klonlandığınız hedef diski seçin. Bu, bu menüdeki sürücüyü tamamen silecektir, bu yüzden üzerinde önemli bir şey olmadığından emin olun. Hazır olduğunuzda, “Copy Now” düğmesine tıklayın. İşlem başlayacak. (Evet, bu kadar kolay.)

Sürücü Klonu’unuzu Sonlandırın

Bu biraz zaman alabilir, ancak bittiğinde iki seçeneğiniz vardır. Mac’in dahili sürücüsünü yeni sürücüyle değiştirmek istiyorsanız , Mac’inizi açıp bunları değiştirebilir ve sonra normal olarak önyükleme yapabilirsiniz.

Klonlanmış sürücünüzü USB’den önyüklemek istiyorsanız, Mac’inizin başlatıldığı sırada “Option” tuşunu basılı tutarak önyükleme listesinden seçebilirsiniz. Klonlanmış sürücünüz, bilgisayarınızın klonlama işlemi sırasında olduğu durumda olacak ve bir vuruş atlamadan çalışmaya devam edebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...