Sabit Diskin Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Sabit Diskin Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

hard disk hata

Sabit sürücüden tıklama veya cızırdama sesleri yapmaya başlıyor, dosyalarınızı bulamıyor gibi görünüyor ve gerçekten yavaş hareket ediyorsa ve sistemsel sorunları çözmenize rağmen bu hatalar devam ediyorsa hard diskinize veda etme vakti zamanı gelmiş olabilir.

Her sabit diskin bir ömrü vardır. Bilgisayarın artık yavaş yavaş ömrünü bittiğini belirten en büyük belirtiler garip sesler, bozuk dosyalar, önyükleme sırasında çökme ve çok yavaş aktarım, gibi belirtiler diski takip etmeniz gerektiğinin göstergesidir.

Genel itibari ile çoğu kişi HDD sabit diskleri kullanır. Bu diskler hareketli parçalardan oluştuğu için yıpranır ve belli bir zaman sonra ömrü biter. Sabit disk konusunda SSD’ler çok daha farklı disklerdir. Bunların ömürleri daha uzundur. HDD ve SSD diskler arasındaki farkı öğrenmek için bakınız.

S.M.A.R.T.

Modern sürücülerin çoğu S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology – Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) ile çalışır. Arızalı bir diski saptamak amacıyla farklı sürücü niteliklerini izler. Bu şekilde, eskimeye başlayan hard diskten haberdar olursunuz.

cmd çalıştır

Windows’da, S.M.A.R.T. Sürücülerinizin durumu Komut İstemi’nden. Sol altta Başlat menüsünü sağ tıklayın veya Windows + R tuşlarına basın, “Çalıştır“‘ı seçin ve “cmd” yazın veya arama çubuğuna “cmd” yazın veya sol alttan Windows simgesine sağ tık yapın “Komut İstemi

” veya “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneklerini çalıştırın. Ekrana aşağıdaki komutu yazın ve Enter deyin.

wmic diskdrive get model,status

Sürücünüzün ölümü yaklaştığında “Pred Fail” veya sürücünün iyi çalıştığını düşünürse “OK”  ifadesi görünür. “Pred Fail” ifadesi gördüğünüzde diskinizin fiziksel olarak artık bitmek üzere olduğu anlamına gelir.

sabit disk durum

Eğer “OK” ifadesi var ise; Bilgisayar yavaşlaması veya sabit diskten ses gelmesi sistemsel sebepler olabilir. Özellikle sabit diskinizde verileri yaz sil yaparak verilerin diske yazılma düzeni bozulur. Verilerin düzensiz yazılması bilgisayarınızın verileri okurken sabit disk iğnesinin sürekli olarak hareket halinde olması demektir. Bu da diskinizin ses yapmasına sebep olur. Bu durumda ilk yapmanız gereken Windows disk birleştirmesi yaparak diskteki verilerinizi düzene sokmayı deneyin. Bu işlemin nasıl yapılacağına bu makaleden bakabilirsiniz. Bilgisayar yavaşlamasına ilişkin çözümlere de göz atabilirsiniz.

Sabit Diskiniz Öldüyse

Sabit diskiniz öldü bilgisi aldıysanız. İlk yapmanız gereken şey önemli verilerinizi başka bir diske taşıyarak yedeklemek olacaktır. “Pred Fail” hatası aldıysanız her geçen gün diskiniz çalışmakta zorlaşacak ve verileri kurtaramaz hale gelebilir. Bu nedenle verilerinizi arızalı diskten bir önce kurtarmalısınız.

Sabit disk sürücünüz çalışmayı durdurmaya başlarsa bir an önce diskten kurtulmanız gerekir ve bir disk almanızda fayda vardır. Durdurma hatası başladığında verilerin kurtarılması da zorlaşır. 

Verilerinizi yedeklemek için bulut depolama sistemlerini de düşüne bilirsiniz. Bulut depolamada bu tür riskler başınıza gelmez. Bilgisayarınızın başına ne gelirse gelsin bulut depolamada İnternet olan her yerden verilere ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Lenova, Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı ThinkPad X1 Fold’u Duyurdu

Lenovo, daha önce hiç görmediğiniz ThinkPad’e benzemeyen dünyann ilk katlanabilir bilgisayarı  ThinkPad ...
sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar? Gelişen internet teknolojileri ...
modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...