Sabit Diskin Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji Sabit Diskin Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji

Sabit Diskin Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

hard disk hata

Sabit sürücüden tıklama veya cızırdama sesleri yapmaya başlıyor, dosyalarınızı bulamıyor gibi görünüyor ve gerçekten yavaş hareket ediyorsa ve sistemsel sorunları çözmenize rağmen bu hatalar devam ediyorsa hard diskinize veda etme vakti zamanı gelmiş olabilir.

Her sabit diskin bir ömrü vardır. Bilgisayarın artık yavaş yavaş ömrünü bittiğini belirten en büyük belirtiler garip sesler, bozuk dosyalar, önyükleme sırasında çökme ve çok yavaş aktarım, gibi belirtiler diski takip etmeniz gerektiğinin göstergesidir.

Genel itibari ile çoğu kişi HDD sabit diskleri kullanır. Bu diskler hareketli parçalardan oluştuğu için yıpranır ve belli bir zaman sonra ömrü biter. Sabit disk konusunda SSD’ler çok daha farklı disklerdir. Bunların ömürleri daha uzundur. HDD ve SSD diskler arasındaki farkı öğrenmek için bakınız.

S.M.A.R.T.

Modern sürücülerin çoğu S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology – Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) ile çalışır. Arızalı bir diski saptamak amacıyla farklı sürücü niteliklerini izler. Bu şekilde, eskimeye başlayan hard diskten haberdar olursunuz.

cmd çalıştır

Windows’da, S.M.A.R.T. Sürücülerinizin durumu Komut İstemi’nden. Sol altta Başlat menüsünü sağ tıklayın veya Windows + R tuşlarına basın, “Çalıştır“‘ı seçin ve “cmd” yazın veya arama çubuğuna “cmd” yazın veya sol alttan Windows simgesine sağ tık yapın “Komut İstemi” veya “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneklerini çalıştırın. Ekrana aşağıdaki komutu yazın ve Enter deyin.

wmic diskdrive get model,status

Sürücünüzün ölümü yaklaştığında “Pred Fail” veya sürücünün iyi çalıştığını düşünürse “OK”  ifadesi görünür. “Pred Fail” ifadesi gördüğünüzde diskinizin fiziksel olarak artık bitmek üzere olduğu anlamına gelir.

sabit disk durum

Eğer “OK” ifadesi var ise; Bilgisayar yavaşlaması veya sabit diskten ses gelmesi sistemsel sebepler olabilir. Özellikle sabit diskinizde verileri yaz sil yaparak verilerin diske yazılma düzeni bozulur. Verilerin düzensiz yazılması bilgisayarınızın verileri okurken sabit disk iğnesinin sürekli olarak hareket halinde olması demektir. Bu da diskinizin ses yapmasına sebep olur. Bu durumda ilk yapmanız gereken Windows disk birleştirmesi yaparak diskteki verilerinizi düzene sokmayı deneyin. Bu işlemin nasıl yapılacağına bu makaleden

bakabilirsiniz. Bilgisayar yavaşlamasına ilişkin çözümlere de göz atabilirsiniz.

Sabit Diskiniz Öldüyse

Sabit diskiniz öldü bilgisi aldıysanız. İlk yapmanız gereken şey önemli verilerinizi başka bir diske taşıyarak yedeklemek olacaktır. “Pred Fail” hatası aldıysanız her geçen gün diskiniz çalışmakta zorlaşacak ve verileri kurtaramaz hale gelebilir. Bu nedenle verilerinizi arızalı diskten bir önce kurtarmalısınız.

Sabit disk sürücünüz çalışmayı durdurmaya başlarsa bir an önce diskten kurtulmanız gerekir ve bir disk almanızda fayda vardır. Durdurma hatası başladığında verilerin kurtarılması da zorlaşır. 

Verilerinizi yedeklemek için bulut depolama sistemlerini de düşüne bilirsiniz. Bulut depolamada bu tür riskler başınıza gelmez. Bilgisayarınızın başına ne gelirse gelsin bulut depolamada İnternet olan her yerden verilere ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...