Sabit Sürücü (Harddisk) Nasıl Bölünür? | Sonsuz Teknoloji

Sabit Sürücü (Harddisk) Nasıl Bölünür?

disk bölme partition

Bilgisayarlarda sabit diskler çoğunlukla bölünmeden tek parça halinde gelir. Yani sadece C sürücüsüne sahip olursunuz. Ancak sürücüyü ikiye veya daha fazla parçalara ayırıp dosyalarınızı işletim sisteminizden bağımsız olarak depolamak isteyebilirsiniz. Sabit diski bölmek için Windows’un kendi içinde araç mevcuttur.

Bu işlem sürücünüzü bölümleme olarak adlandırılır. Sürücünün çoğunluğu C: bölümü tarafından kullanılır, ancak çoğu PC’de aynı zamanda onarımı yapabilecek küçük bir “Kurtarma” bölümü bulunur. C: sürücünüzdeki tüm alanı kullanmıyorsanız, bilgisayarınızdaki tüm verileri kaybetme riskiniz vardır. Bölünmüş diskiniz var ise ve belgelerinizi bölünmüş alanda depoluyor iseniz Windows sisteminiz çökse de belgeleriniz her zaman koruma altında olur.

Sabir Sürücüyü Bölmek Gerekir mi?

Sürücünüzü bölmek zorunda değilseniz, devam etmeden önce artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Sabit sürücüde boş alan kontrolü yapın. Öncelikle, Windows’un Dosya Gezgini’ni açın ve oluşturmak istediğiniz bölüm için yeterli boş alan olduğundan emin olun. Kenar çubuğundaki “Bu Bilgisayar” yi tıklayın ve C: sürücünüzü inceleyin; yeterince doluysa, yeni bir bölüm oluşturamazsınız ve ya biraz yer açmanız ya da yeni bir sabit disk satın almanız gerekir.

Boş alanınız varsa bile, yeterli olduğundan emin olun,  ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğunu kendiniz belirleyin. Bu tamamen kullanımınıza bağlıdır. Ancak  C:  sürüsünde de yeterli alan bırakmalısınız. Çünkü işletim sisteminizin bu alanda performans gösterecektir.

Bölme işlemini yapmadan önce bir şeylerin yanlış gitmesi olasılığına karşın bilgisayarınızdaki önemli dosyalarınızın yedekleyin. Bilgisayarda verilerin yedeklenmesine ilişkin daha fazla bilgi edinin.

Diski Bölme

Başlat Windows arama  çubuğuna tıklayın ve “bölümler” yazın. “Sabit Disk Bölümleri Oluştur ve Biçimlendir” seçeneğini tıklayın. Seçin ve pencerenin yüklenmesini bekleyin. Alttan bir grafik görünümle size bir sürücü listesi ve bölümleri sunulur.

disk bölme

Çoğu bilgisayar yukarıdaki resme benzeyecektir: Başlangıçta bir Kurtarma bölümü, önyükleme bilgilerinin depolandığı küçük 100 MB’lık bir bölüm ve sürücünün çoğunluğunu alan C: bölümünüz olacaktır. Bir çok dizüstü bilgisayarda da “Recovery” Bölümü yer almaktadır.Yeni bir bölüm oluşturmak için önce C: bölümünü küçültmeniz gerekir. C sürücüsüne sağ tıklayın ve “Birimi Küçült” seçeneğini seçin.

Windows size megabayt cinsinden ne kadar alan boşaltmak istediğinizi soran kafa karıştırıcı gibi görüne bir pencere sunacaktır. Varsayılan olarak, sürücünüzü Windows izin verdiği kadar küçültecek şekilde ayarlar, ancak daha az yer açmak için daha düşük bir sayı yazabilirsiniz. İkinci bölüme eklemeyi düşündüğünüz dosyalara sığacak kadar yeriniz olduğundan emin olun. “Küçült” düğmesini tıklayın ve Windows’un işini yapmasını bekleyin.

Yeni Bölümü Biçimlendir

C: bölümünüzü küçülttükten sonra, diskinizin sonunda Disk Yönetimi’nde yeni bir Ayrılmamış alan bloğu göreceksiniz. Yeni bölümünüzü oluşturmak için üzerine sağ tıklayın ve “Yeni Basit Birim” i seçin. İstediğiniz sürücü harfini, etiketini ve formatını atayarak sihirbazı tıklayın.

Bölümü Windows’ta kullanacaksanız, NTFS olarak biçimlendirebilirsiniz, farklı depolama amaçları için kullanacaksanız okunabilir ve yazılabilir exFAT‘ı seçmek isteyebilirsiniz. Bu bölüme başka bir işletim sistemi yükleyecekseniz, işletim sistemi yeniden biçimlendireceği için, nasıl biçimlendirdiğiniz önemli değildir. İşiniz bittiğinde, yeni bölümün Windows Gezgini’nde görebileceksiniz.

Bir yorum bırakınız...

*