Safari ve Chrome Karşılaştırma | Sonsuz Teknoloji

Safari ve Chrome Karşılaştırma

Safari ve Chrome

1. Gizlilik

Google, kullanıcı bilgilerini  kullanarak para kazanır ve kazandırır. Anonimleştirme teknikleriyle örtüşür, tabii ki, ancak bu hala pek çok insanı  tedirgin ediyor. Google, Chrome’da yaptığınız ziyaretler ile insanlar hakkında bilgi toplar ve bu bilgileri genellikle reklam sektöründe kullanır. Google hakkımızda neler biliyor?

Chrome, hahremiyete duyarlı kullanıcılar için, bu biraz tatsızdır. Apple çoğunlukla web sitelerinin nasıl çalıştığına ve Safari’nin bu sitelerde nasıl çalıştığına ilişkin bilgi toplar. Topladığı bilgiler daha çok insan üzerine bilgiler  değil uygulamalarını geliştirme üzerine teknik bilgilerdir.  Apple, kullanıcı verilerini izleme ve analiz etme fikri üzerine kurulmamıştır. Bu işi yapan Google’dır. Apple’ın reklam üzerine gelir kazanma sistemi yoktur. Google reklam sektöründe para kazandığı için insanlar hakkında bilgi toplar.

Gizlilik tercihinden dolayı Safari kullanmak tercihiniz ise Safarinin arama motorunu da Google dışında başka bir arama motoru tercih etmelisiniz. Bunun için İphone telefonda Ayarlar>Safari menüsünde Arama Motoru tercihinde açılan pencerede alternatif arama motoru seçenekleri vardır. Web için alternatif arama motorlarını deneyebilirsiniz. Chrome,da farklı arama motorları kullansanız da uygulama Google uygulaması olduğu için çerezler aracılığı ile hakkınızda bilgi toplamaya devam eder. Bundan kurtulmanın tek yolu  farklı web tarayıcılar kullanmaktır. Alternatif web tarayıcılara göz atmak için buraya bakınız.

2. Sistem

Safari, daha fazla sistem entegrasyonu sayesinde MacOS kullanıcıları için gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Bir örnek, herhangi bir HTML5 videonuzu ekranınızın köşesinde her zaman üstten kayan bir pencereye bağlamanızı sağlayan Resim İçi Resimdir. Bu, başka şeyler üzerinde çalışırken video içeriğini izlemeyi kolaylaştırır.

Safari ayrıca adları, adresleri, kullanıcı adlarını ve şifreleri otomatik doldurma işlemi için macOS’un yerleşik Anahtarlık işlevselliği ile bütünleşir. Bu Anahtarlık bilgileri, iCloud üzerinden tüm yerinde Apple cihazlarına (yer işaretlerinizin, açık sekmelerinizin ve tarayıcı geçmişinizin yanında) senkronize edilir. Böylece Mac, iPhone ve iPad’inizde güncel kalır.

Chrome, Google hesabı ister mobil ister masaüstü bilgisayardan kullanılsın  Yer imleri otomatik olarak senkronize olur ve yer imleri güncel kalır. Chrome’un masa üstü sürümlerinde eklenti kullanma özelliği çok işe yarayan bir özelliktir. Herkesin ilgisini çelecek eklentiler vardır üstelik ücretsizdir.

Chrome, varsayılan arama motoru olarak Google’ı kullanmaktadır. İstenirse varsayılan başka arama motoru da kullanılabilmektedir. Google arama motorunun en önemli avantajı da AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) özelliğidir. Bir çok web sitesi bu özelliği kendi sitelerine eklemiştir. Bu özellik mobil veya tabletten Google ile arama yaptığınızda arama sonuçlarının yanında şimşek işareti olan sayfalardır. Bu sayfalar Google desteği ile sayfaların AMP olmayan halinden çok daha hızlı açılır. Diğer arama motorlarında bu özellik kullanılmaz. Google ile yapılan aramalarda kullanılabilir.

3. Hız

Kural olarak, Chrome en hızlı tarayıcıdır. Sayfa yükleme süresi iki tarayıcı arasında büyük ölçüde farklılık göstermez ve Chrome, çoğu ölçütlerine göre Safari’den biraz daha öndedir. Apple grafik işleme üzerine güçlü bir bilgisayardır.  Safari’de Mac bilgisayar gücüne göre tasarlanmış ve o dengede çalışmaktadır. Chrome ise daha çok Windows bilgisayarlarda daha düşük performans bilgisayarları hesap ederek tasarlanmış ve bu nedenle uygulama olarak kendini daha güçlü yapmıştır. Apple grafik işlemi güçlü olduğu için  Macos bilgisayarda, Chrome’un daha az sistem kaynağı kullanması tarayıcının daha rahat  kaydırma işlemi yapılmasına ve daha hızlı etkileşim geri bildirimi sunmasını sağlar. Chrome bu konuda daha öndedir.

4. Pil Ömrü

Apple, Apple’ın MacBook ve MacBook Pro’larında pili en üst düzeye çıkarmak için Safari’yi optimize etti. Chrome’dan daha az sayıda ayrı işlem gerçekleştirir ve genellikle işlemci yoğunluğu azdır. Buda pil ömrünü uzun tutar. Her iki tarayıcıda aslında fark edilecek derecede pil ömrü yemez.

Hangini Kullanmalıyım?

Buradaki en büyük farklılık Google’ın Chrome üzerinden bilgi toplaması ve bu bilgileri kullanmasıdır. Kendiniz hakkında bilgi toplanılmasını istemiyorsanız ve Apple ürünü kullanıyorsanız Safari iyi bir tercihtir.  Hakkınızda bilgi toplanması sizi rahatsız etmiyorsa Chrome veya Safari olması tamamen kişisel tercih meseledir. Apple cihazınız yoksa tercihiniz Chrome olacaktır.

Google’ın mobil kullanımdaki AMP hızı ve Google’ın şirket olarak verdiği hizmetler çok daha fazla olduğu gözardı edilemez. Verdiği hizmetlerin karşılığını hakkımızda bilgi toplayıp reklam sektöründe kullanarak alıyor.

Unutmayın ki bu iki tarayıcıya da mecbur değilsiniz. Bu iki browser’a alternatif web tarayıcılar da vardır. Alternatif web tarayıcılar göz atmak için buraya bakınız.

Bir yorum bırakınız...

*