Samsung Galaxy Kamerada Pro Modu Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Samsung Galaxy Kamerada Pro Modu Nedir ve Ne İşe Yarar?

samsung galaxy kamera

Samsung Galaxy akıllı telefonlar genel itibari ile harika kameralara sahiptir. “Pro” Modu, ISO ve diyafram ayarları gibi gelişmiş ayarların kilidini açar ve fotoğraf deneyiminin hemen her yönünü değiştirmenize izin vererek, basit olan otomatik çekme özelliklerinin ötesine geçmenizi sağlar.

Pro Mode’a Nasıl Erişilir

Galaxy akıllı telefonunuzdaki kamera uygulamasını çalıştırın. Kamera açıldıktan sonra en üst kısmında sırayla, birkaç hazır ayar göreceksiniz. Bunlardan “Pro” olanı tıklayın. Bunu tıkladığınızda kamera ayarları için diğer profesyonel ayarlar açılacaktır.

Bu ayarları en üste görmezseniz, biraz daha eski bir Galaxy telefon kullanıyor olabilirsiniz. Endişeye gerek yok. Bu telefonlarda, ekran üzerinde en soldaki panele kaydırın ve sonra orada “Pro” ön ayarını bulup tıklayın. Bu makaledeki açıklamalar Galaxy S9 kullanıldı, bu yüzden tarifler telefonunuza göre biraz farklı olabilir. Ama çok değiklik göstermeyecektir. Aynı ayarları sağında solunda üstünde altında olabilir biraz kurcalayarak aynı ifadelere ulaşabilirsiniz.

Pro Mode ile Yapabilecekleriniz

Profesyonel DSLR fotoğraf makinesinde olduğu gibi, sizin için önemli olan ayarları değiştirebilirsiniz. Bu kameralarda bulunan ayarlara zaten aşina iseniz, Pro Mode’daki ayarlar size yabacı gelmeyecektir.

ISO: ISO, görüntü sensörünün ışık hassasiyetini ayarlar. Daha düşük bir ayar, ışığa daha az duyarlı olurken, daha yüksek bir ayar daha hassas hale getirir. Bu, bir görüntünün nihayetinde ne kadar ayrıntılı veya grenli olduğunu kontrol eder. Belirli bir durumda alabileceğiniz daha düşük olan ISO ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Diyafram: Bu, ışığın içeri girmesine izin veren mercekteki deliğin boyutunu değiştirir. ISO ile koordineli çalışır ve portre fotoğrafçılıkda gördüğünüz sığ alan derinliğini elde etmek için kullanılır.

Beyaz Dengesi: Durumunuzdaki aydınlatmayı ayarlamanıza izin verir. Bu, öncelikle Gün ışığı, Bulutlu, Floresan ve benzeri gibi ön ayarlarla kontrol edilir.

Pozlama: Kısaca, bu ayar fotoğrafınızın ne kadar parlak veya karanlık olacağını kontrol eder.

Ayarlar: Temel kamera ayarlarına erişin.

Görünüm Modu: Tüm ekranı kullanan ve kontrollerin üzerine bindiren tam görünüm modunu değiştirir.

Flaş: Flaşı açar ya da kapatır ya da otomatik hale getirir.

Ölçme: Çekimdeki ışık miktarını ölçün. Burada üç mod vardır: Spot, Merkez ve Merkez ağırlıklı.

Otomatik Netleme Alanı: Kameranın tüm çekime mi yoksa sadece merkeze mi odaklanacağını söyler.

Bu ayarların daha fazlasının Otomatik modu vardır, böylece yalnızca önem verdiğiniz değeri düzeltmeniz gerekir. “Pro” modu, Galaxy telefonunuzun kamerasından daha fazla fayda elde etmek için yeni başlayan bir yöntem. Çekim yaptığınız yerin durumuna göre  önemli olan ayarlarla oynayın. Bu da genellikle ışıkla ilgili ayarlar olacaktır.

Bu ayarları tecrübe etmeniz zamanla olacaktır. Her çektiğiniz fotoğraf sizin için daha fazla tecrübe olacak ve “pro” ayarlarının her birinin ustası olacaksınız. Belkide bu sizin için fotoğrafçılık adına iyi bir başlangıç olabilir. Galaxy kamera ile tecrübe ettikten sonra Profesyonel DSLR  makinelere geçiş yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*