Samsung Gear VR ve Google Cardboard Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Samsung Gear VR ve Google Cardboard Arasındaki Fark Nedir?

Samsung vr ve Google vrVR (virtual reality) İngilizce kısaltması ile bildiğimiz sanal gerçeklik, son zamanlarda hızla yükselen bir ivmeye sahip konulardan biri. Sanal gerçeklik alanında gerçekleşen son gelişmeler, teknolojinin hem sanal hem de gerçekliğin temellerini belirlediği yeni bir döneme işaret ediyor. Sanal gerçeklik teknolojisinde, Samsung Gear VR ve Google Cardboard cihazlarının bu konuda büyük adımlar attığını gördük. Kağıttan yapılmış Google Cardboard  VR’nin daha teknolojik olarak yapılmış Samsung Gear VR’ye nasıl rekabet ettiğine bir bakalım?

Samsung Gear VR Nedir?

Samsung Gear VR, Oculus optiğini yeni kafa takip teknolojisiyle birleştiren devrim niteliğinde bir kulaklık seti ile çarpıcı bir sanal gerçeklik deneyimi sunan bir VR teknolojisidir. Gear VR, hafif ve kablosuz kulaklığı tamamen yeni bir Samsung’un öncü Galaxy akıllı telefon serisiyle birleştiren sanal gerçeklik teknolojisinde büyük bir adım atıyor.

Google Cardboard Nedir?

Google Cardboard, Google’ın yan projelerinden biridir ve herkesin yapabileceği veya satın alabileceği basit bir görüntüleyiciye sahip düşük maliyetli bir VR teknolojisidir. Mevcut akıllı telefonunuzu bir VR cihazı gibi çalışacak şekilde dönüştüren, bütçe dostu bir VR teknolojisidir. En iyi kısmı çok ucuz ve her telefonla çalışıyor olabilmesidir. Ses seviyesini kontrol etme gibi özelliklere sahip değildir.

Samsung VR ve Google Cardboard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Samsung Gear VR, tartışmasız VR kralı Oculus tarafından Samsung ile ortaklaşa geliştirilen üst düzey bir VR kulaklığıdır. Hafif, kablosuz kulaklığı, yeni bir kafa takip teknolojisiyle bir araya gelen Samsung’un en yeni Galaxy akıllı telefonları serisiyle birleştiren çığır açan bir VR teknolojisidir.

Google Cardboard, Google tarafından yan projelerinden biri olarak geliştirilen ve mevcut akıllı telefonunuzu bir VR cihazı gibi davranmaya dönüştüren bütçe dostu ve hemen hemen her cep telefonu ile çalışan bir VR teknolojisidir.

Samsung ile iyi düşünülmüş bir ortaklıkla Oculus teknolojisi, en yeni Oculus teknolojisini Samsung’un Galaxy serisi akıllı telefonlarının tümüyle yeni bir serisinin rahatlığıyla birleştiren Gear VR’ye dahil edildi. Samsung’un ekranı sayesinde grafikler çarpıcı ve ses kontrolü, kulaklık jakı, trackpad ve göz ayarı diyoptri çarkı gibi sezgisel giriş kontrolleri bulunuyor. Diğer yandan Google Cardboard, elbette bu özelliklerinin hiç bir olmayan bir cihazdır. Sonuçta kartondan yapılmış içerisinde teknolojik donanımı olmayan bir cihazdır.

Samsung Gear VR, aklınızı kaçırmak için bazı harika özelliklerle birlikte gelen çığır açan bir mobil sanal gerçeklik kulaklıktır. Ancak kalitenin bir bedeli vardır. Gear VR 129,99 dolar civarında fiyatlarla satılmaktadır. Diğer yandan Google Cardboard, Google tarafından geliştirilen ve sadece 20 ABD doları fiyatlandırılmış kağıttan yapılmış temel bir VR sistemidir. Gerçekten herkesin kendisinin de evde yapabileceği veya satın alabileceği en ucuz VR sistemidir.

Samsung Gear VR, üst düzey tüketici pazarını hedef alan üstün sanal gerçeklik deneyimi sunar. Üstün özellikleri ve birinci sınıf özellikleri, Gear VR’yi Oculus optiğinin en iyi özelliklerini Samsung Galaxy akıllı telefon serisini rahatlığıyla birleştiren devrim niteliğinde bir VR teknolojisi haline getiriyor. Bu cihaz sadece Galaxy serisi ile çalışır.  Bu arada, basit, delicesine ucuz bir VR sistemi olan Google Cardboard VR vardır. Google, neredeyse her cep telefonunu kullanarak sanal gerçekliği ortalama tüketiciyi hedef alan yan projelerinden biri olarak Cardboard’u geliştirmiştir. Cardboard’u kullanmak için telefonunuzda VR görüntüleri gösteren basit bir uygulamanın olması ve cep telefonunuzu kutunun içine yerleştirmeniz yeterli olmaktadır. Ancak görsel ve ses olarak Samsung Gear VR ile aynı hissi almanız olanaksızdır. Gerçek VR, hissini elbetteki  Samsung Gear VR ile mümkün olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...