Samsung Gear VR ve Google Cardboard Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Samsung Gear VR ve Google Cardboard Arasındaki Fark Nedir?

Samsung vr ve Google vr
VR (virtual reality) İngilizce kısaltması ile bildiğimiz sanal gerçeklik, son zamanlarda hızla yükselen bir ivmeye sahip konulardan biri. Sanal gerçeklik alanında gerçekleşen son gelişmeler, teknolojinin hem sanal hem de gerçekliğin temellerini belirlediği yeni bir döneme işaret ediyor. Sanal gerçeklik teknolojisinde, Samsung Gear VR ve Google Cardboard cihazlarının bu konuda büyük adımlar attığını gördük. Kağıttan yapılmış Google Cardboard  VR’nin daha teknolojik olarak yapılmış Samsung Gear VR’ye nasıl rekabet ettiğine bir bakalım?

Samsung Gear VR Nedir?

Samsung Gear VR, Oculus optiğini yeni kafa takip teknolojisiyle birleştiren devrim niteliğinde bir kulaklık seti ile çarpıcı bir sanal gerçeklik deneyimi sunan bir VR teknolojisidir. Gear VR, hafif ve kablosuz kulaklığı tamamen yeni bir Samsung’un öncü Galaxy akıllı telefon serisiyle birleştiren sanal gerçeklik teknolojisinde büyük bir adım atıyor.

Google Cardboard Nedir?

Google Cardboard, Google’ın yan projelerinden biridir ve herkesin yapabileceği veya satın alabileceği basit bir görüntüleyiciye sahip düşük maliyetli bir VR teknolojisidir. Mevcut akıllı telefonunuzu bir VR cihazı gibi çalışacak şekilde dönüştüren, bütçe dostu bir VR teknolojisidir. En iyi kısmı çok ucuz ve her telefonla çalışıyor olabilmesidir. Ses seviyesini kontrol etme gibi özelliklere sahip değildir.

Samsung VR ve Google Cardboard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Samsung Gear VR, tartışmasız VR kralı Oculus tarafından Samsung ile ortaklaşa geliştirilen üst düzey bir VR kulaklığıdır. Hafif, kablosuz kulaklığı, yeni bir kafa takip teknolojisiyle bir araya gelen Samsung’un en yeni Galaxy akıllı telefonları serisiyle birleştiren çığır açan bir VR teknolojisidir.

Google Cardboard, Google tarafından yan projelerinden biri olarak geliştirilen ve mevcut akıllı telefonunuzu bir VR cihazı gibi davranmaya dönüştüren bütçe dostu ve hemen hemen her cep telefonu ile çalışan bir VR teknolojisidir.

Samsung ile iyi düşünülmüş bir ortaklıkla Oculus teknolojisi, en yeni Oculus teknolojisini Samsung’un Galaxy serisi akıllı telefonlarının tümüyle yeni bir serisinin rahatlığıyla birleştiren Gear VR’ye dahil edildi. Samsung’un ekranı sayesinde grafikler çarpıcı ve ses kontrolü, kulaklık jakı, trackpad ve göz ayarı diyoptri çarkı gibi sezgisel giriş kontrolleri bulunuyor. Diğer yandan Google Cardboard, elbette bu özelliklerinin hiç bir olmayan bir cihazdır. Sonuçta kartondan yapılmış içerisinde teknolojik donanımı olmayan bir cihazdır.

Samsung Gear VR, aklınızı kaçırmak için bazı harika özelliklerle birlikte gelen çığır açan bir mobil sanal gerçeklik kulaklıktır. Ancak kalitenin bir bedeli vardır. Gear VR 129,99 dolar civarında fiyatlarla satılmaktadır. Diğer yandan Google Cardboard, Google tarafından geliştirilen ve sadece 20 ABD doları fiyatlandırılmış kağıttan yapılmış temel bir VR sistemidir. Gerçekten herkesin kendisinin de evde yapabileceği veya satın alabileceği en ucuz VR sistemidir.

Samsung Gear VR, üst düzey tüketici pazarını hedef alan üstün sanal gerçeklik deneyimi sunar. Üstün özellikleri ve birinci sınıf özellikleri, Gear VR’yi Oculus optiğinin en iyi özelliklerini Samsung Galaxy akıllı telefon serisini rahatlığıyla birleştiren devrim niteliğinde bir VR teknolojisi haline getiriyor. Bu cihaz sadece Galaxy serisi ile çalışır.  Bu arada, basit, delicesine ucuz bir VR sistemi olan Google Cardboard VR vardır. Google, neredeyse her cep telefonunu kullanarak sanal gerçekliği ortalama tüketiciyi hedef alan yan projelerinden biri olarak Cardboard’u geliştirmiştir. Cardboard’u kullanmak için telefonunuzda VR görüntüleri gösteren basit bir uygulamanın olması ve cep telefonunuzu kutunun içine yerleştirmeniz yeterli olmaktadır. Ancak görsel ve ses olarak Samsung Gear VR ile aynı hissi almanız olanaksızdır. Gerçek VR, hissini elbetteki  Samsung Gear VR ile mümkün olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...