Samsung Telefonlarda Güvenli Klasör Nasıl Etkinleştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Samsung Telefonlarda Güvenli Klasör Nasıl Etkinleştirilir?

secure folder

Güvenli Klasör (Secure Folder), Samsung cihazlarında uygulamaları ve dosyaları gözden uzak tutmanızı sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Bu makalede Güvenli klasör özelliğini nasıl  etkinleştireceğinizden bahsedeceğiz.

Güvenli Klasör Nasıl Çalışır?

Samsung’un Güvenli Klasörü, telefonunuzun bir bölümünü gizlemenizi sağlayan bir uygulamadır. Telefonunuzda şifre veya biyometriyle korunan yeni bir alan oluşturmak için Samsung’un Knox güvenlik platformu kullanılıyor. Güvenli Klasörünüzün kilidini açmadıkça, klasörlere ve uygulamalara erişilemez.

Güvenli Klasöre, Galaxy Store veya Play Store’dan yeni uygulamalar ekleyebilirsiniz. Güvenli Klasörünüzdeki dosyalar kimlik doğrulaması olmadan açılmaz. Bu dosyalar normal dosya gezginlerinde veya Galeri uygulamanızda görünmez.

Cihazınızda Güvenli Klasörü Etkinleştirme

Cihazınızda Güvenli Klasörü etkinleştirmeyi  düşünmeden önce, cihazınızın uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bu özellik, Android 7.0 Nougat ve sonraki sürümlerini çalıştıran Samsung Galaxy Knox özellikli telefonlarla çalışır. Bu telefonlar :

  • Galaxy S Serisi, S6’dan S10’a kadar
  • Galaxy Note Serisi, Not 8’den Not 10’a kadar
  • Galaxy Fold
  • A20, A50, A70 ve A90 dahil Galaxy A Serisi
  • Galaxy Tab S Serisi, S3’ten başlayarak

Güvenli Klasörünüzü ayarlamadan önce bir Samsung Hesabına ihtiyacınız vardır. Başlamadan önce hesap oluşturma adımlarını tamamlamanız gerekir.

S10 ve Note 10 gibi yeni Galaxy telefonlarda, uygulama önceden yüklenmiş olarak gelir. Telefonunuzda Güvenli Klasör uygulaması yoksa, Play Store veya Galaxy Store’dan indirebilirsiniz .

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasına gidin ve ardından Biyometri ve Güvenlik > Güvenli Klasör’ü seçin. Bazı telefonlarda ilk menü “Ekranı ve Güvenliği Kilitle” veya yalnızca “Güvenlik” olabilir.

Samsung hesabınıza giriş yapmanızı isteyecektir.  Cihazın Güvenli Klasörünüzü oluşturmasını bekleyin. Bu işlem bir dakika kadar sürebilir. Ardından, Güvenli Klasörünüz için bir kilit ekranı türü seçin. Cihazınıza bağlı olarak bir desen, PIN veya şifre seçebilir ve cihazınızın parmak izi biyometriğini de etkinleştirebilirsiniz.

Güvenli Klasöre Uygulama Ekleme

Güvenli Klasörünüze uygulamalar ekleyebilirsiniz, böylece uygulamanın güvenli sürümü klasörün kilidini açmadan başlatılamaz. Bunu yapmak için Güvenli Klasörünüze gidin ve “Uygulama Ekle” düğmesine basın. Buradan, telefonunuza uygulama ekleyebilir veya Google’ın Play Store veya Samsung Galaxy Store’dan yeni bir uygulama yükleyebilirsiniz.

Telefonunuzda bulunan bir uygulama eklemek, temel olarak uygulamanın kendi önbelleği ve depolanan dosyaları ile uygulamanın başka bir kopyasını oluşturur. WhatsApp veya Telegram gibi bir mesajlaşma uygulamasını çoğaltırsanız, Güvenli Klasörünüzdeki farklı bir hesapta oturum açabilirsiniz. Güvenli Klasör’den çıktıktan sonra bile bu uygulamalar geçmişlerini ve önbelleklerini korur.

Chrome’u Güvenli Klasöre yüklerseniz Gizli Modun aksine güvenli uygulamada kaydedilmiş geçmişi, girişleri ve yer işaretlerini koruyabilirsiniz .

Galaxy Store veya Play Store’dan bir uygulama eklerseniz, uygulama yalnızca Güvenli Klasörünüzde kullanılabilir hale gelir. Birincil uygulama listenizde bir kopya oluşturmaz. Bu, ana sayfada veya uygulama alanında  gezinirken görünmesini istemediğiniz uygulamalar için kullanışlıdır.

Dosyaları Güvenli Klasöre Taşıma

Uygulamalara ek olarak, belirli dosyaları telefonunuzdan güvenli klasöre de taşıyabilirsiniz. Bu iki şekilde yapılabilir.

İlk yol, göndermek istediğiniz dosya veya uygulamaya uzun bir şekilde basın ve klasörü seçin. Ardından, sağ üstteki üç noktalı menü düğmesine basın ve “Güvenli Klasöre Taşı” yı seçin. Kilit ekranınızı tekrar kullanarak kimliğinizi doğrulamanız istenir ve ardından seçtiğiniz dosyalar taşınır.

Güvenli Klasör’de indirilen mesajlaşma uygulamalarından veya tarayıcılardan alınan dosyalara yalnızca klasördeki uygulamalar kullanılarak erişilebileceğini unutmayın.

Dosyalarınızı Güvenli Klasörünüzden aynı şekilde taşıyabilirsiniz. Güvenli Klasördeki Dosyalarım veya Galeri’ye gidin, dosyaları seçin ve “Güvenli Klasörden Taşı” ya basın.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...