SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021 ∞ Sonsuz Teknoloji

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

2021 için SEO

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir yöntemdir. Google gibi büyü arama motorlar her geçen yıl algoritmalarını geliştirmektedir. Bununla beraber SEO odaklı siteler de kendilerini bu gelişime uydurması gerekiyor.  Arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisinde özgün yazı yazmak gibi değişmeyen temel SEO teknikleri vardır. Bu yazımızda  2021 yılında dikkat edilmesi gereken SEO teknikleri konusu üzerinde duracağız.

2021 Yılı SEO Temel Teknikleri

Hedef Kitle

hedef kitle

Öncelikle stratejiniz web sitenizde hedef kitleyi belirlemek olmalıdır. İster ürün satışı yapın isterse reklam gelirinden kazanç elde eden web sitesi olun, kesinlikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. 2021 yılı SEO çalışmalarınızı hedef kitlenize göre devam ettirmelisiniz.

İnsanlar interneti genellikle günlük yaşamlarına yardımcı olabilecek içerikleri okumak veya bir ürün satın almak için kullanır. İnsanların karşılaştığı sorunları anlayarak onlara ihtiyaç duydukları içerikler hazırlayabilirsiniz. Aradıkları hakkında sitenizde çözüm odaklı cevap bulduklarında sitenize güvenecek ve sizinle iletişime geçecekler veya sizi tekrar ziyaret edecekleridir. Zamanla marka güveni kazanacaksınız. Web site ziyaretçilerinizin hedef profilini belirledikten sonra diğer SEO temel teknikleri kullanabilirsiniz.

Arama Amacı

arama amacı

İyi bir şekilde SEO yapabilmek için öncelikle kendinizi internet’te arama yapan kullanıcının yerine koyun. Bu insan ne arıyor, arama yaparken amacı nedir. Ürün satın almak mı yoksa bir konu hakkında bilgi edinmek mi? Bu nedenle insanların arama amaçlarını iyi gözlemlemelisiniz. Bu amacı anlamak doğru anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayacaktır.

Anahtar Kelime

anahtar kelime

Hedef kitlenizi belirleyip insanların arama amaçlarını analiz ederek SEO için değişmez kurallardan biri olan anahtar kelime listenizi oluşturmalısınız. Google Trends, Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, SEMRush, Ahref’ler gibi sistemler üzerinden arama trendlerini takip edin ve anahtar kelime listenizi birkaç ayda bir yenileyin. Yüksek arama hacmine ve düşük rekabete sahip anahtar kelimelere öncelik verin.

İçerik oluşturmaya başladığınızda bir hedef anahtar kelimeyi aklınızda bulundurun. Ardından, anahtar kelimeyi aşağıdaki alanlara ekleyin;

  • Yazı başlığı
  • URL
  • Giriş paragrafı
  • Son paragraf
  • Gövde metni
  • Resim alt metni

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Kaliteli özgün içerik oluşturmak SEO için önemlidir ancak, rekabet için yeterli değildir. Web site ziyaretçisi siteye tek tıklama ile hemen girebilmeli ve tıkladığında da hemen çıkmayacak şekilde siteyi optimize etmek gerekir.  Yüksek  hemen çıkma ve düşük tıklama oranı sıralamanızı etkiler.

Web sitenizde, beyaz boşluktan yararlanın. Beyaz boşluk, içeriğinizin daha kolay okunmasını sağlar. Başlıklar, alt başlıklar ve madde işaretleri içeren büyük paragrafları da bölün.

Web sitenizin hızlı yüklendiğinden ve gezinmesinin kolay olduğundan emin olun. Sonuçta, bir web sitesi çok yavaş yüklenirse site ziyaretçilerinin yaklaşık % 40’ı ayrılacaktır.

Mobil Uyumlu

Mobil Uyumlu seo

Google, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında sırlamak için mobil uyumlu öncelikli dizine eklemeyi kullanır. Dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeyi unutmayın. Sitenizin optimize edildiğinden emin olmak için Google’ın Mobil Uyumluluk Testini kullanabilirsiniz.

Sesli Arama

sesli arama

Web sitenize içerik hazırlarken sesli arama kriteriniz de göz önünde bulundurun.  SEO için sesli arama yazı hazırlamak daha geniş bir kitleye hitap etmenize yardımcı olacaktır.

Sesli arama özelliği ile konuşarak arama yapmanızı sağlayan ve son zamanlarda daha sık kullanılmaya başlayan  bir özelliktir.  Sesli arama için yazı yazmak için seçeceğiniz kelimeler daha  doğal kelimeler olmalıdır. Yazılarınızda insanların konuşurken söylediği kelimeleri tercih etmelisiniz. SEO için yazılan yazılar, akademik yazılar değildir. Bu nedenle bir kelimenin az bilinen teknik kelimenin yerine güncel hayatta herkes tarafından bilinen kelimeyi kullanmayı tercih edin.

Sosyal Medya

sosyal medya uzmanında olması gerekenler

Sosyal medya her açıdan sesinizi duyurabileceğiniz etkin bir platformdur. Web site linklerinizi sosyal medyada paylaşın. Paylaşımlarınız insanları rahatsız edecek derecede olmamalıdır. sosyal medya platformları hızlı olarak geniş kitlelere ulaşmak için harika kaynaklardır.

Yerel SEO Çalışması

Yerel SEO Çalışması

Özellikle bir işletme için SEO çalışması yapıyorsanız, işletmenizin bulunduğu bölgede rakiplerinizden daha güçlü olmak için yerel SEO çalışması yapmalısınız. Buna öncelikle, Google My Business başlamalı ve bunu geliştirmelisiniz. Bunun yanı sıra;

  • Web sitenize ürününüzün beğenildiğine dair yorum ekleyin
  • İşletmenin bulunduğu konuma dayalı içerik oluşturun
  • Konuma dayalı anahtar kelimeler kullanın
  • Markanızın güvenini ve çevrimiçi otoritenizi artırmak için müşterilerinizden Google My Business için yorum isteyin.

2021 için temel SEO teknikleri genel olarak bu şekildedir. Elbette SEO sadece bunlardan ibaret değildir. Çok daha fazla teknikler vardır. Ancak özetle şunu söylemek gerekirse hangi metodu kullanırsanız kullanın özgün olun. Aslında tüm tekniklerin tekniği de özgün olmaktır.

Bir yorum bırakınız...

*