Sesli Kitap Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Sesli Kitap Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

sesi kitap nedir2

Sesli kitap, bir kitabın uygun ses düzeyi ile okunarak ses kaydının alınması ile oluşan kitaplara verilen isimdir. Her ne kadar geçmiş zamanlarda sadece görme engelli bireyler için kullanılmış olsa da; günümüzde görme engeli bulunmayan kişilerin de kullanım amacı ile sesli kitaplar üretilmektedir.

Özellikle de son zamanlarda gündemde sık sık karşılaştığımız sesli kitaplar, her şeyden önce ekonomi ve yazılım sektörü için de oldukça büyük bir Pazar oluşturmuş durumda. Normal kitaplar kadar yararlı olmasa da; her yerde, her an, dilediğiniz saatte dinleyebilme ve öğrenebilme durumu ile bazı durumlarda normal kitaplardan çok daha faydalı hale gelebiliyor. Geliştiricilerin de desteği ile Spotify gibi uygulamalardan sesli kitap dinlenebiliyor.

Sesli Kitabın Yararları

Sesli kitabın en büyük yararı, hiç şüphesiz her yerde ve herhangi bir zaman diliminde dinlenebilme imkanı tanımasıdır. Araba sürerken, spor yaparken, yürüyüş yaparken merak ettiğiniz ve dilediğiniz tüm kitapları dinleyebiliyor, bitirebiliyorsunuz. Araba sürerken ya da yürüyüş yaparken normal kitap okumak tehlikeli olabilirdi değil mi?

Yolda yürürken normal kitap okunamayacağı ve okunsa dahi tehlike arz edeceği için; sesli kitaplar oldukça yardımcı ve pratik oluyor. Öte yandan görme engelli kullanıcıların da oldukça işine yarayan sesli kitaplar, normal şartlarda kitap seçenekleri az olsa da, sesli kitap kütüphanesi ile yüzlerce hatta binlerce kitap seçeneğine sahip oluyorlar.

Sesli kitapların bir diğer faydası ise, kitap severleri yük derdinden kurtarması. Yani basit bir ifade ile yanımızda anlık olarak 20-30 kitap taşıyamazken; akıllı telefonumuzda, tabletimizde binlerce sesli kitap taşıyabiliriz. Sesli kitaplar, maliyet açısından da normal kitaplardan daha uygun fiyata gelmiş oluyor. Örneğin 25 TL aylık ücret ile sınırsız kitap dinleyebilirsiniz. Fakat günümüzde 25 TL karşılığında 1 kitap alabilmek bile çoğu zaman zor olabiliyor.

Sesli Kitabın Zararları

Sesli kitabın herhangi bir zararı yok dersek, yanlış olmaz. Fakat klasik kitaplar gibi tat verir mi orası muamma. Lakin sesli kitapları uyumadan önce okumanızı tavsiye etmem zira, dinlerken uyuyakalabilir ve uyandığınızda hiçbir şey hatırlamıyor olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*