Siber Güvenlik ve Ağ Güvenliği Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Siber Güvenlik ve Ağ Güvenliği Arasındaki Fark Nedir?

ağ güvenlik

İnsanların, İnternet’te devrimler yaptığını söylemek yanlış olmaz. Sosyal medya birkaç yıl içinde internet sansasyonu haline geldi ve e-ticaret devleri  ile çevrimiçi ticaret aldı başını gitti. Google her şeyi parmaklarınızın ucunda kolayca erişilebilir hale getirdi.

İşletmeler her zamankinden daha dijital olarak ilerliyor ve teknoloji ilerledikçe, işletmelerin güvenlik altyapılarının da güçlenmesi gereiyor. İnternet gelişmiştir ve bu şekilde birbirine bağlı bu sistemlerden faydalanan ve zayıflıklardan faydalanan daha fazla insanın savunmasızlıkları da vardır. Bu bilgi güvenliği ile ilgilidir.

Bilgi güvenliği, yazılı veya elektronik formda izinsiz erişime karşı her türlü hassas bilgiyi ve bilgiyi korumak için tasarlanan süreçleri ve teknikleri ifade eder. Bilgi, her bir kişi ve işletme için değerli bir varlıktır, bu da onları hırsızlıktan veya zarardan korumak için daha da önemli hale getirir.

Siber güvenlik, donanım, yazılım, programlar ve potansiyel siber saldırılardan gelen veriler dahil olmak üzere internet bağlantılı sistemleri korumaya yönelik bir bilgi güvenliği alt kümesidir. Ağların bütünlüğünü yetkisiz elektronik erişimden korur. Ağ güvenliği, bu ağdaki aygıtlar aracılığıyla gönderilen herhangi bir ağın ve verilerin bütünlüğünü korumak için tasarlanmış siber güvenliğin alt kümesidir.

 Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, siber alanın tüm yönleriyle ilgili ortak bir terimdir. Ağların, cihazların ve programların saldırı, hasar veya yetkisiz erişime karşı bütünlüğünü korumaya çalışan bir bilgi güvenliği alt kümesidir. Sistem ve ağları potansiyel siber saldırılardan korumak için tasarlanmış bir dizi teknik, teknoloji ve süreçten bahsetmektedir. Çeşitli güvenlik önlemleri ve kontrolleri uygulayarak ağların bütünlüğünü yetkisiz elektronik erişimden korur. Siber güvenlik uzmanları, siber saldırıların riskini azaltmak için tüm gelen ve giden trafiği izler ve bu da organizasyonun sistemlerin izinsiz kullanımı için korunmasını sağlar.

Ağ Güvenliği Nedir?

Ağ güvenliği, ağların ve programların korsanlık ve yetkisiz erişime karşı bütünlüğünü korumak için ağ güvenliği önlemlerinin planlanması ve uygulanması ile ilgilenen bir bilgi / siber güvenlik alt kümesidir. Kurumun BT altyapısını ve ağ erişilebilir kaynaklarını virüsler, Truva atları, kötü amaçlı yazılımlar, spamware, casus yazılımlar, vb. Her türlü siber tehditlerden korur. Kimlik ve parolalar, internet erişimi, güvenlik duvarları, yedekleme, şifreleme, ağ güvenliğiyle karşılanır. Ağ güvenliği uzmanının görevi, saldırı tespit sistemleri, şifreleme, güvenlik duvarları ve dijital sertifikalar dahil olmak üzere teknik uzmanlık sağlayarak ağınızı daha güvenli hale getirmektir.

Siber Güvenlik ve Ağ Güvenliği Arasındaki Fark

  • Siber güvenlik, ağların, cihazların, programların ve verinin bütünlüğünü hasar, saldırı veya yetkisiz erişimlerden korumak için kullanılan bir dizi teknik ve metodolojiyi ifade eden bir bilgi güvenliği alt kümesidir. Basit anlamda, siber güvenlik, internete bağlı sistemleri ve ağları dijital saldırılardan koruma pratiğidir. Öte yandan ağ güvenliği, bilgisayar ağındaki dosya ve dizinlerin yanlış kullanım, bilgisayar korsanlığı ve sisteme yetkisiz erişime karşı korunması eylemidir. Ağ güvenliği, ağınızın ve ağ erişilebilir kaynakların bütünlüğünü yetkisiz erişime karşı koruyan bir siber güvenlik alt kümesidir.
  • Her iki terim de birbirleriyle eş anlamlı olsa da, güvenlik açısından çok farklıdırlar. Bir örgütü müstahkem bir kale olarak düşünürseniz, ağ güvenliği, kalenin surları içerisinde barışı korumak ve örgütün egemenliğini ağa bağlı tehditlerden korumakla ilgilidir. Diğer taraftan, siber güvenlik, organizasyonu siber alem gibi dış tehditlere karşı korur. Bir örgütün sistemlerini, ağlarını ve programlarını phishing, baiting, baiting vb. Her türlü dijital saldırıdan korur. Ağ güvenliği, kurumun BT altyapısını virüs gibi her türlü çevrimiçi tehditten korumakla ilgilidir.
  • Siber güvenlik bilgi güvenliği gibi geniş bir kavramdır, ağ güvenliği ise siber güvenliğin bir yönüdür. Her iki durumda da, en kritik bileşen veri ve programların bütünlüğü iken, siber güvenlik tehditlerin izlenmesini ve daha büyük ölçüde tespit edilmesini gerektirir. Ağ güvenliğinin temel endişesi, kurumların BT altyapısını güvenceye almaktır. Siber güvenlik ise, sistemdeki güvenlik açıklarından yararlanan potansiyel siber tehditlerden korunan kurumların bilgi ve güvenlik teknolojilerini (BİT) ele almaktadır. Güvenlik duvarları, kimlik ve parolalar, yedekleme, şifreleme, ağ güvenliğinin altına girer.
  • Siber güvenlik uzmanları veya analistleri, ağ altyapısı ve birbirine bağlı sistemleri koruma, veritabanları, güvenlik duvarları, internet güvenliği ve şifreleme konularında bilgi sahibi olma sorumluluğunu üstlenen bireylerdir. Siber güvenlik uzmanı siber güvenlik koruması, tespiti ve geri kazanımı konusunda uzman olarak hizmet vermektedir. Bir güvenlik uzmanının ana görevi, gelen ve giden tüm trafiği izlemek ve risk yönetimi araçlarını ve teknolojilerini koordine etmek için kuruluştaki farklı departmanlar ile işbirliği içinde çalışmaktır. Bir ağ güvenliği uzmanının işi, bilgi varlıklarını, finansal bilgileri ve diğer gizli bilgileri güvence altına alan kurumun BT altyapısını koruma etrafında döner.

Bir yorum bırakınız...

*