Siber Suçlar Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar ile fark etmeden daha önce karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin, bir oyun hesabınız sizin hatanız olmadan çalındıysa bu durum siber suçlar arasına girebilmektedir.

siber suçlar

Siber suçlar aslında birçok kişinin her an karşısına çıkabilir. Teknoloji ve internetin her geçen gün geliştiği bu dönemde insanlar her türlü tehlikeye karşı açık hale gelebiliyorlar. Telefonlarımıza indirdiğimiz bir uygulama veya tarayıcıdan girdiğimiz bir web sitesi fark etmeden bizim için büyük tehlikeler oluşturabiliyor. Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan bazı uygulamaların kişisel verileri ele geçirme haberlerini görmüş olabilirsiniz. İşte bu gibi durumlar ne yazık ki bazen haberiniz bile olmadan başınıza gelebiliyor. Bu ve bunun gibi olaylar aslında bahsettiğimiz suç tabiriyle tam olarak uyuşabiliyor.

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar aslında insanların sanal ortamda legal platformda karşılaşabilecekleri her türlü suça denir. Legal olarak vurgulamamamızın sebebi illegal platformlar zaten başlı başına bu suçlara açıktırlar. Ayrıca illegal platformlarda bildiğiniz üzere kanunlar geçerli olamaz. Bu suç türü bilişim sistemlerinde yani sanal ortamda gerçekleştiği için siber adını alır.

Sanal ortam ve bilişim sistemi olarak tabir ettiğimiz geniş kısma özellikle ağa bağlı birçok cihaz dahil olabilir. Örneğin, bu cihazlar arasında Android TV Box kutusundan tablete kadar birçok cihaz yer alabilir. Yani aslında bu suçlar sadece bilgisayara özel olarak düşünülmemelidir.

Suçları biraz daha ayrıntılı olarak ele almamız gerekirse, bir kişinin kişisel verilerinin çalınmasını örnek alabiliriz. Kişisel verilerin çalınması tabiri aslında siber suçlar içerisinde çok geniş bir tabirdir. Çünkü bildiğiniz üzere kişisel veriler internet aleminde çok büyük önem arz etmektedirler. Üye olduğunuz bir forumdan tutun bir uygulama içerisinde bulundurduğunuz fotoğraflarınıza kadar birçok şey bu veriler arasına dahildir.

İşte bu verilerin herhangi birisine izinsiz yapılan müdahaleler büyük siber suçlar arasına girebilmektedir. Tabi ki siber suçlar sadece bundan ibaret değildir. Örneğin bir ağa yapılan saldırılar, bir sisteme izinsiz erişim ve gizliliği ihlal etme gibi olaylar da bu suçlar arasına girmektedir. Kısacası bilişim sistemi ve ağ ortamında yapılan dolandırıcılıktan tutun casus yazılımlara kadar birçok şey bu suçlara dahildir.

Bu suçlara verilen cezaların düşük ve basit cezalar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu suçlara karşı ceza olarak para cezası alma olasılığı pek yüksek değildir. Bu tür suçlarda genellikle para cezası yerine hapis cezası uygulanır. Siber suç nedir sorusunun cevabını sizler için kısaca yanıtlamaya çalıştık. Eğer bu tür suçlara maruz kalırsanız umursamamak yerine hakkınızı sonuna kadar aramanızı öneriyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...