Siber Suçlar Nedir? | Sonsuz Teknoloji Siber Suçlar Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar ile fark etmeden daha önce karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin, bir oyun hesabınız sizin hatanız olmadan çalındıysa bu durum siber suçlar arasına girebilmektedir.

siber suçlar

Siber suçlar aslında birçok kişinin her an karşısına çıkabilir. Teknoloji ve internetin her geçen gün geliştiği bu dönemde insanlar her türlü tehlikeye karşı açık hale gelebiliyorlar. Telefonlarımıza indirdiğimiz bir uygulama veya tarayıcıdan girdiğimiz bir web sitesi fark etmeden bizim için büyük tehlikeler oluşturabiliyor. Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan bazı uygulamaların kişisel verileri ele geçirme haberlerini görmüş olabilirsiniz. İşte bu gibi durumlar ne yazık ki bazen haberiniz bile olmadan başınıza gelebiliyor. Bu ve bunun gibi olaylar aslında bahsettiğimiz suç tabiriyle tam olarak uyuşabiliyor.

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar aslında insanların sanal ortamda legal platformda karşılaşabilecekleri her türlü suça denir. Legal olarak vurgulamamamızın sebebi illegal platformlar zaten başlı başına bu suçlara açıktırlar. Ayrıca illegal platformlarda bildiğiniz üzere kanunlar geçerli olamaz. Bu suç türü bilişim sistemlerinde yani sanal ortamda gerçekleştiği için siber adını alır.

Sanal ortam ve bilişim sistemi olarak tabir ettiğimiz geniş kısma özellikle ağa bağlı birçok cihaz dahil olabilir. Örneğin, bu cihazlar arasında Android TV Box kutusundan tablete kadar birçok cihaz yer alabilir. Yani aslında bu suçlar sadece bilgisayara özel olarak düşünülmemelidir.

Suçları biraz daha ayrıntılı olarak ele almamız gerekirse, bir kişinin kişisel verilerinin çalınmasını örnek alabiliriz. Kişisel verilerin çalınması tabiri aslında siber suçlar içerisinde çok geniş bir tabirdir. Çünkü bildiğiniz üzere kişisel veriler internet aleminde çok büyük önem arz etmektedirler. Üye olduğunuz bir forumdan tutun bir uygulama içerisinde bulundurduğunuz fotoğraflarınıza kadar birçok şey bu veriler arasına dahildir.

İşte bu verilerin herhangi birisine izinsiz yapılan müdahaleler büyük siber suçlar arasına girebilmektedir. Tabi ki siber suçlar sadece bundan ibaret değildir. Örneğin bir ağa yapılan saldırılar, bir sisteme izinsiz erişim ve gizliliği ihlal etme gibi olaylar da bu suçlar arasına girmektedir. Kısacası bilişim sistemi ve ağ ortamında yapılan dolandırıcılıktan tutun casus yazılımlara kadar birçok şey bu suçlara dahildir.

Bu suçlara verilen cezaların düşük ve basit cezalar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu suçlara karşı ceza olarak para cezası alma olasılığı pek yüksek değildir. Bu tür suçlarda genellikle para cezası yerine hapis cezası uygulanır. Siber suç nedir sorusunun cevabını sizler için kısaca yanıtlamaya çalıştık. Eğer bu tür suçlara maruz kalırsanız umursamamak yerine hakkınızı sonuna kadar aramanızı öneriyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...