SIM Kart Hacklenir mi, Nasıl Çalışır ve Nasıl Önlem Alınabilir? | Sonsuz Teknoloji

SIM Kart Hacklenir mi, Nasıl Çalışır ve Nasıl Önlem Alınabilir?

sım kart hack

İki faktörlü kimlik doğrulamaya (2FA) sahip olmak, hesaplarınızı güvende tutmak için iyi bir yoldur. SIM kartları ile yapılan işlemler her geçen gün artmaktadır. Özellikle bankacılık işlemleri en önemli  işlemlerdir.

SIM Kart Ele Geçirme İşlemi Nasıl Çalışır?

1. Bir hedef bulmak

Temel çalışmanın yapılması SIM kart değiştirme önemli bir parçasıdır. İlk olarak, saldırganlar potansiyel hedefler hakkında bazı kişisel bilgilere ulaşmaya çalışırlar. Banka girişlerinden yaş, yer, hatta sosyal güvenlik numaralarından herhangi bir şey, facebook gibi sosyal medya hesaplarından da kişiler hakkında bilgiler toplarlar.

2. Teknik destek yöntemi ile kandırma

Kişi hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarında, bilgisayar korsanı operatörünüzü arayacak, güvenlik soruları hakkında bilgi almak için bildiklerini kullanır ve numarayı yeni bir SIM karta geçiş yaptırabilirler. Birazcık sosyal mühendislik sayesinde, teknik destek temsilcisini, bir kullanıcının numarasını bilgisayar korsanları tarafından kontrol edilen bir telefona yerleştirmek için kandırabilirler.

3. SIM’i değiştirme

Saldırı başarılı olursa, taşıyıcı numaranızı ve yeni SIM’inizi saldırgan kişiye verir ve bu sayede kullanıcılar SIM’in güncellendiğini veya devre dışı bırakıldığını bildiren bir mesaj alabilirsiniz. Ancak, kullanıcı, SIM ile değişiklik yapıncaya kadar dolandırıcılık işlemini bitirmiş olurlar.

4. Hesaplara erişme

Telefon numarası, saldırganın kontrolünün altına girdiğinde, 2FA yeteneklerini kullanarak veya şifrelerinizi sıfırlamak için kullanarak hesaplara erişmek için kullanabilir. Telefon numaranızla, genellikle e-posta adresinizi ve içeri girmek için yalnızca birkaç kişisel bilgilerinizi bilmeleri gerekir.

5. Hırsızlık

Saldırganlar genellikle, kullanıcıların hesaplarını kontrol etmelerini sağlayan şifreleri, e-posta adreslerini ve diğer bilgileri değiştirir. Saldırıya uğramış hesap bir banka, kripto para birimi değişimi veya başka bir finans kurumuysa, para alırlar. Bu, istediklerini aldıkça veya kullanıcı erişiminin iptal edilmesine kadar devam eder.

Saldırıya Uğrayan Kimlerdir?

Hemen hemen herkesin SIM’inin ele geçirilme riski vardır, ancak gerçekleştirilecek en basit saldırı olmadığı için, bir seferde yalnızca çok sayıda kişi hedeflenebilir. Kolay erişilebilir kişisel bilgilere, yüksek profilli sosyal medya hesaplarına veya yüksek değerli finansal hesaplara sahip kişiler kesinlikle savunmasızdır, ancak bu durum, iyi bir çevrimiçi güvenlik duygusu olan ve bu konuyla ilgilenen ortalama kullanıcıları hariç tutmaz. Sosyal medya hesaplarınızda çok fazla kişisel özel bilgileri herkese görünür yapmayın.

Sizin Başınıza Gelirse Ne Yapmalısınız?

Telefonunuz normalde sahip olduğunuz bir yerde servis aniden kaybedilirse, operatörünüzle iletişime geçerek kontrol edin. SIM değişikliğinden şüpheleniyorsanız, şunları yapmalısınız:

  • En kısa zamanda bir bağlantı bulun ve operatörünüzle bağlantı kurun. SIM kart değişikliği bilinen bir konudur, bu yüzden eğer böyle bir durumdan eminseniz temsilciyi bu konu da bilgilendirin. O gün bir kaç saatte bir kontrol edin.
  • E-postanızı ve bildiğiniz numaraların bağlı olduğu hesapları izleyin.
  • Şüpheli bir etkinlik dikkatinizi çekerse, telefon numaranızı hesaplarınızdan kaldırın veya mümkünse bir VoIP numarasına veya yakından tanıdığınız birinin numarası ile değiştirerek kullanın.
  • Müşteri hizmetleri temsilcisinin hesabınızı kilitlediğinden emin olun ve size bir PIN koduyla yetkisiz değişikliklerden korunan yeni bir SIM kartı tanıtacaktır.

Kendimi Nasıl Korurum?

Pek çok taşıyıcı, şirket ve finansal kurum bunu önlemek için kusursuz güvenlik önlemleri uygulamaktadır. Müşteri bilgileri etrafında ekstra güvenlik katmanları olsa bile, saldırganların  korsanlara yönelik müşteri bilgilerini içten içe işleyen suç ortakları olabilir. Yani yapabileceğiniz birkaç şey var.

  • Operatörünüzle ekstra güvenlik kurun – en azından bir PIN kodu girin. Bu, hesabınızda değişiklik yapmak isteyen herkesin girmesini gerektirir.
  • Google Voice gibi bir VoIP (İnternet Protokolü üzerinden Ses) hizmeti kullanmaya başlayın. Bu telefon numaraları, bir SIM kart kullanmak yerine internet üzerinden çalıştıklarından, değiştirmek için bağışıktırlar. SIM tabanlı numaranızı mümkün olan her yerde VoIP numarası ile değiştirin.

Sonuç

Sonuç olarak  bu yapılan işlemler hack olmuyor. PIN, kimlik doğrulama uygulaması ve VoIP hizmetiyle bile tam olarak kurşun geçirmez değilsiniz; PIN’ler çalınabilir, kimlik doğrulama uygulamaları yaygın olarak desteklenmez ve bazı hizmetler VoIP kullanmanıza izin vermez. Siber güvenliğin sürekli değişen dünyasında, genel olarak yapabileceğiniz en iyi şey kendinizi iyi ayarlamak, şüpheli etkinliklere dikkat etmek ve bir şey olursa çabuk tepki vermek. Güvenliğiniz ne kadar güçlü olursa, hedef olma olasılığınız o kadar az olur ve ne kadar hızlı tepki verirseniz, dolandırılmaktan o kadar çabuk kurtulursunuz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...