Sketchup Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Sketchup Nedir ve Ne İşe Yarar?

SketchUp

Eskiden “Google Sketchup” olarak bilinen Sketchup , kullanımı kolay ve kullanıcı tarafından oluşturulan modellerin karşıdan yüklenebileceği kapsamlı bir veritabanına sahip olan 3D modelleme yazılımıdır. Mobilya yapım, video oyunu oluşturma, 3D baskı, iç tasarım ve aklınıza gelebilecek her türlü projeye yardımcı olmak için modelleri taslak olarak kullanabilirsiniz.

SketchUp, patentli bir “İt ve çek” yöntemi ile 2D ve 3D modelleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak veren sezgisel bir 3D modelleme uygulamasıdır. İtme ve Çekme aracı, tasarımcıların herhangi bir düz yüzeyin 3D şekillere çekilmesini sağlar. Tek yapmanız gereken bir nesneyi tıklamak ve sonra gördüğünüz şeyi sevene kadar çekmeye başlamak.

SketchUp, mimari, iç tasarım, peyzaj mimarlığı ve video oyun tasarımı gibi geniş bir yelpazede 3B modelleme projeleri için kullanılan bir programdır.

Program, çizim düzeni işlevselliğini, yüzey oluşturmayı ve Extension Warehouse’dan üçüncü taraf eklentilerini desteklemektedir. App mimarisi, iç tasarım, çevre düzenlemesi ve video oyun tasarımı dünyaları dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Sketchup ayrıca, 3D yazıcılarla kullanmak için 3D modelleri oluşturmak, paylaşmak veya indirmek isteyen kişilerle de başarı sağlamıştır.

Sketchup 1999 yılında @Last Software tarafından oluşturuldu. 2006 yılında Google, @Last Software, teknoloji devi gözünü yakalayan Google Earth için bir eklenti oluşturduktan sonra SketchUp’ı satın aldı. 2012 yılında, Trimble Navigation (şimdi Trimble Inc.), Google’dan Sketchup’ı satın aldı ve eklentileri ve uzantıları barındıran yeni bir web sitesini başlatarak uygulamayı genişletti.

Sketchup’ın Sürümleri Nelerdir?

SketchUp farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde üç farklı versiyonda gelir:

SketchUp Make: SketchUp Make, ücretsiz bir hesap açtıktan sonra indirebileceğiniz ücretsiz bir sürümdür. Make, ev, kişisel ve eğitim amaçlı kullanım için ücretsizdir ve Pro sürümü de mevcuttur. Kasım 2017 sürümünden sonra artık güncellenmesi yoktur, ama yinede kullanmak için idealdir.

SketchUp Pro: SketchUp Pro (695 $) yazılımın premium sürümüdür. Farklı dosya formatlarını içe aktarma ve dışa aktarma, bir 2D dokümantasyon yazılımına erişim, düzenleme araçları ve modeller için özel kenar stilleri oluşturmanıza olanak sağlayan bir Stil Oluşturucu gibi ek işlevler içerir. 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

SketchUp Free: Make Up’ın devamı niteliğindeki SketchUp Free, Kasım 2017’de web tabanlı bir uygulama olarak piyasaya sürüldü. Kullanmak için geçerli bir e-posta adresiyle ücretsiz bir Zamanlı Kimliğe kaydolmanız gerekir. SketchUp Free, Pro’nun sahip olduğu pek çok özellikten yoksundur, ancak kişisel kullanım için 3D modeller oluşturuyor.

Sketchup 3D Warehose

SketchUp’ı yüklediğinize göre, platformda oluşturulmuş neredeyse her şeyi görüntüleyebileceğiniz ve indirebileceğiniz 3D Warehouse  veri tabanını kullanma zamanı geldi demektir.

3D Atölyesi, herkesin erişebileceği kullanıcı tarafından oluşturulan modellerin bir veritabanıdır. Sadece kendi web sitelerine gidin ve modellerin sonsuza kadar tükenmez deposunu incelemeye başlayın. Basit binalardan bütün bir ortaçağ şehrine kadar her şey  var.

Bir yorum bırakınız...

*