Sony PlayStation ve Xbox One Kaşılaştırması | Sonsuz Teknoloji

Sony PlayStation ve Xbox One Kaşılaştırması

PS4vs XboxSony PlayStation 4 Pro ve Xbox One X, her ikisi de 4K oyun yetenekleri sunuyor. İki konsol’un arasında bazı farklılıklar var. İkisi de mevcut ve gelecekteki oyunları nasıl ele alacakları konusunda benzer özelliklere de sahiptir.

Donanım

Xbox One X, PS4 Pro’dan daha güçlüdür. Xbox One X, görselleri bellekten ve ekranınıza daha hızlı aktarmak için daha yüksek bir bant genişliği (326GB / s vs. 218GB / s) içerir. Xbox ayrıca 4K’da hedefledikleri yüksek çözünürlükle PS4 Pro’nun 8GB’ına kıyasla 12GB’a kadar daha iyi bellek sunuyor.

Her ikisi de 1 TB depolama alanı ile birlikte gelir. Xbox One X’da, PS4 Pro’de olmayan  4K /HDR Blu-ray oynatıcı bulunuyor. İkisi fiziksel olarak oldukça benzer ve One X kesinlikle göreceli olarak muazzam ilk Xbox One’dan daha küçük.

4K Oyun Performansı

Xbox One X ve  PS4 Pro’da 4K çözünürlükte sorunsuz bir şekilde oyun oynanabilir. Her ikisi de yüksek dinamik aralık (HDR) özelliğine sahiptir.

PS4 Pro 4K’da 30fps’de çalışıyor. 4K çözünürlükleri 4K gibi görünmesi için bazı akıllı yükseltme teknikleri kullanır. Microsoft Xbox One X sorunsuz 4K oyun performansı konusunda kesinlikle emin adımlarla ilerliyor.

Tüm Xbox One oyunları, One X üzerinde çalışacak güncellemeler yapılacak ve Xbox 360’daki gibi yarı yolda bırakmayacakları vaadinde bulunuldu. Aynı durum PS4 ve PS4 Pro için de geçerlidir. Microsoft ayrıca orijinal Xbox ile geriye dönük uyumluluk sağlayacağını bildirdi.Bunların neler olacağı ve nasıl olacağını zaman gösterecektir.

Hangisini Seçmeliyim?

En önemli karar verme unsuru kesinlikle fiyattır. Microsoft Xbox One X 100 dolar daha pahalıdır. PS4 Pro ve Xbox One X satın almak hiçbir şekilde zorunlu değildir. Bu küçük teknik ayrıntılar performans meraklılarına yöneliktir. Eğer performans tutkunluğunuz varsa PS4 Pro ve Xbox One X arasında bir tercih yapılacaksa, Xbox One X daha üstün görünüyor. Performans tutkunuz yoksa mağazalardaki kampanyaları takip edip en uygun fiyata olan ürünü satın almak en mantıklısıdır. Xbox One S ve PlayStation 4 Slim’i dahi tercih edebilirsiniz. Sonuçta hepsi de tüm oyunları çalıştırmaktadır.

Seçim yaparken en önemli unsurlardan biri de konsolunuzun depolama alanıdır. Her iki konsolundan online hizmetleri mevcuttur. Konsola online satın alma demo oyun denemeleri kullanırken oyunların yüksek çözünürlükleri de göz önüne alındığında depolama alanlarına çok fazla ihtiyaç duyacaksınız. Hangi konsolu tercih ederseniz edin depolama alnını konusunda 1Tb tercihiniz olsun. Daha düşük depolama alanlarını tercih etmeyin.

Bir de seçim yaparken kesinlikle oyun kütüphanesini dikkate almanız gerekir. Yani aldığınız oyun konsolunun  oyunlarını ucuza ve her yerde bulabileceğiniz olması da önemlidir. Türkiye’de PS4 kullanımı Xbox’a göre çok daha yaygındır. Oyun salonlarında dahi PS4 konsolları mevcuttur.  O nedenle oyunların ikinci elini bulmak hatta kiralama olanağı da vardır. Bu açıdan da bakıldığında PlayStation sahibi olmak daha ekonomik görünüyor.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...