Sony PlayStation ve Xbox One Kaşılaştırması | Sonsuz Teknoloji

Sony PlayStation ve Xbox One Kaşılaştırması

PS4vs XboxSony PlayStation 4 Pro ve Xbox One X, her ikisi de 4K oyun yetenekleri sunuyor. İki konsol’un arasında bazı farklılıklar var. İkisi de mevcut ve gelecekteki oyunları nasıl ele alacakları konusunda benzer özelliklere de sahiptir.

Donanım

Xbox One X, PS4 Pro’dan daha güçlüdür. Xbox One X, görselleri bellekten ve ekranınıza daha hızlı aktarmak için daha yüksek bir bant genişliği (326GB / s vs. 218GB / s) içerir. Xbox ayrıca 4K’da hedefledikleri yüksek çözünürlükle PS4 Pro’nun 8GB’ına kıyasla 12GB’a kadar daha iyi bellek sunuyor.

Her ikisi de 1 TB depolama alanı ile birlikte gelir. Xbox One X’da, PS4 Pro’de olmayan  4K /HDR Blu-ray oynatıcı bulunuyor. İkisi fiziksel olarak oldukça benzer ve One X kesinlikle göreceli olarak muazzam ilk Xbox One’dan daha küçük.

4K Oyun Performansı

Xbox One X ve  PS4 Pro’da 4K çözünürlükte sorunsuz bir şekilde oyun oynanabilir. Her ikisi de yüksek dinamik aralık (HDR) özelliğine sahiptir.

PS4 Pro 4K’da 30fps’de çalışıyor. 4K çözünürlükleri 4K gibi görünmesi için bazı akıllı yükseltme teknikleri kullanır. Microsoft Xbox One X sorunsuz 4K oyun performansı konusunda kesinlikle emin adımlarla ilerliyor.

Tüm Xbox One oyunları, One X üzerinde çalışacak güncellemeler yapılacak ve Xbox 360’daki gibi yarı yolda bırakmayacakları vaadinde bulunuldu. Aynı durum PS4 ve PS4 Pro için de geçerlidir. Microsoft ayrıca orijinal Xbox ile geriye dönük uyumluluk sağlayacağını bildirdi.Bunların neler olacağı ve nasıl olacağını zaman gösterecektir.

Hangisini Seçmeliyim?

En önemli karar verme unsuru kesinlikle fiyattır. Microsoft Xbox One X 100 dolar daha pahalıdır. PS4 Pro ve Xbox One X satın almak hiçbir şekilde zorunlu değildir. Bu küçük teknik ayrıntılar performans meraklılarına yöneliktir. Eğer performans tutkunluğunuz varsa PS4 Pro ve Xbox One X arasında bir tercih yapılacaksa, Xbox One X daha üstün görünüyor. Performans tutkunuz yoksa mağazalardaki kampanyaları takip edip en uygun fiyata olan ürünü satın almak en mantıklısıdır. Xbox One S ve PlayStation 4 Slim’i dahi tercih edebilirsiniz. Sonuçta hepsi de tüm oyunları çalıştırmaktadır.

Seçim yaparken en önemli unsurlardan biri de konsolunuzun depolama alanıdır. Her iki konsolundan online hizmetleri mevcuttur. Konsola online satın alma demo oyun denemeleri kullanırken oyunların yüksek çözünürlükleri de göz önüne alındığında depolama alanlarına çok fazla ihtiyaç duyacaksınız. Hangi konsolu tercih ederseniz edin depolama alnını konusunda 1Tb tercihiniz olsun. Daha düşük depolama alanlarını tercih etmeyin.

Bir de seçim yaparken kesinlikle oyun kütüphanesini dikkate almanız gerekir. Yani aldığınız oyun konsolunun  oyunlarını ucuza ve her yerde bulabileceğiniz olması da önemlidir. Türkiye’de PS4 kullanımı Xbox’a göre çok daha yaygındır. Oyun salonlarında dahi PS4 konsolları mevcuttur.  O nedenle oyunların ikinci elini bulmak hatta kiralama olanağı da vardır. Bu açıdan da bakıldığında PlayStation sahibi olmak daha ekonomik görünüyor.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Google Begins Installing Ultrafast Broadband Network

Google Fiber, TV Arenasında İlgisini Kaybediyor

Google fiber Googl’a ait fiber internet TV sağlama hizmetidir.  Birçok insanın TV ...
maxresdefault

PlayStation 1 Oyunları Web Sayfasında

 PlayStation 1, Nostalji PlayStation 1, Sony firmasının 90 yılların unutulmaz ilk konsoludur ...
1711031603

Youtube Çocuk

Her şeyden önce belirtmek isterim ki bu uygulama Türkiye mağazalarında bulunmamaktadır. YouTube ...
Untitled-1

Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma (Screenshot)

Telefonda ekran görüntüsü alarak WhatsApp uygulamasında göndermek artık çok sık yaptığımız işlemlerden ...
mouse proto

Dünyanın İlk Mouse’u

Dünyanın ilk mouse ‘u 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından Stanford Araştırma Enstitüsü’nde ...
dunyanin-ilk-bilgisayar-oyununu-merak-ettiniz-mi_780x556

Dünyanın İlk Bilgisayar Oyunu

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey ...
eniac4

Dünyanın İlk Bilgisayarı

Bugün anladığımız anlamda dünyanın ilk bilgisayar icat tarihi 194 6’dır. ENIAC adlı ...
Harddisk

Dünyanın İlk Harddiski

Dünyanın ilk harddiski 1956 yılında IBM şirketi tarafından üretilmiştir. IBM Eylül 1956‘da da ...