SpaceX ve Yeni Projeleri 2019 | Sonsuz Teknoloji

SpaceX ve Yeni Projeleri 2019

spacex

Elon Musk tarafından kurulan ve uzay ile alakalı yenilikçi çalışmalar yapan SpaceX, son zamanların en popüler şirketleri arasında yerini alıyor. Mars’a yolculuk ve aya gönderilmesi planlanan yeni roketler ile ilgilenen şirket, insanların uzay ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmesine de olanak sağlıyor. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan fikirlere mantıklı açıklamalar getirmeyi başaran şirketin uzun vadedeki planlarının arasında Mars gezegeninde yaşanabilir bir koloni kurmak da geliyor.

MARS KOLONİSİ BİR HAYAL Mİ?

SpaceX, başta yenilikçi girişimci Elon Musk olmak üzere pek çok uzay bilimci ile hayal edilmesi bile zor projeler üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bu projelerin başında da şirketin en büyük projelerinden biri olan Mars gezegeninde insan yaşamına uygun bir koloni kurulması geliyor. Şirket, yeniden kullanıma uygun roket sistemleri geliştirerek taşınma ve taşıma problemine bu şekilde çözüm getirmeyi planlıyor.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara göre olası bir nükleer savaşta, etkileri büyük olan afet durumlarında ya da dünyaya devasa bir göktaşının çarpması sonucunda geri kalan insanların yaşayabilecekleri bir ortam yaratılması oldukça önemli. Bu da Mars yüzeyinde insan yaşamına uygun bir koloni sisteminin kurulması fikrini açığa çıkartıyor. Musk

, 50 ya da 100 yıl sonra Mars gezegeninde yaklaşık 1 milyon insanın yaşayabilmesi adına çalışmalar yapıyor.

SUPER HEAVY PROJESİ

Super Heavy Projesi şirket tarafından üzerinde çalışılan ve maliyeti oldukça yüksek bir geri dönüştürülebilir roket projesi olarak anılıyor. Geri dönüşümü yapılabilen ve yeniden kullanılabilen Super Heavy roketler sayesinde uzay turizmi kavramı ortaya çıkacak ve başta seçilmiş kişiler rahatça uzay yolculuğu yapabilecek. Özellikle Ay’a ve Mars’a yapılacak olan uzay yolculuklarında kullanılması planlanan bu roketler yaklaşık 100 insan taşıyabilecek.

SpaceX Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay ajansı NASA ile de ortak çalışmalara yelken açmayı planlıyor. Bu işbirliği sayesinde uzaya yolculuk ve kolonileştirme daha mümkün hale gelecek.

Bir yorum bırakınız...

*