SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur? ∞ Sonsuz Teknoloji

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz. SSH, uzak bilgisayar bağlantılarının güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan Secure Shell protokolüdür. Güçlü bir güvenlik yapısına sahip olduğu için özellikle uzak masaüstü bağlantılarında sıkça tercih edilir. Peki, SSH Public Key bize ne gibi bir avantaj sağlar ve SSH Public key nasıl oluşturulur?

SSH Public Key Nedir, Avantajları Nelerdir?

SSH protokolünün çok güçlü bir şifreleme yapısına sahip olduğunu söylemiştik. Ancak pek çok kişinin birden fazla uzak sunucu bağlantılarını SSH ile gerçekleştirdiğini düşünürsek her bir şifreyi aklında tutması neredeyse imkansızdır. Şifreyi bir yere not etmesi ise güvenli olmadığı gibi devamlı olarak şifre girme zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.

Bu durumda yapılabilecek en güvenli işlem SSH Public key kullanımı olacaktır. SSH Public key kullanımı sayesinde özellikle ağ yöneticileri, birbirinden farklı uzak bilgisayar erişimlerini tek bir şifre ile gerçekleştirebilmektedir. SSH güvenliğini bir adım daha öteye taşıyan ve kullanım kolaylığı sağlayan SSH Public key nasıl oluşturulur kısaca ve en yalın hali ile anlatmak istiyoruz.

SSH Key Oluşturma

SSH Key Oluşturma

SSH key oluşturmak için SSH key oluşturma aracı kullanabilirsiniz. Bu araç ile bir çift anahtar oluşturmanız, açık anahtarı (SSH Public key) erişim sağlayacağınız sunucuya diğer gizli anahtarı (private key) ise kendi bilgisayarınıza tanımlamanız yeterli olacaktır.

Kullanmış olduğunuz tüm sunucularda oluşturduğunuz anahtar çifti tanımlamalarını yapmanız halinde SSH Public key sayesinde sadece tek bir şifreyi bilmeniz yeterli olmaktadır. Ağ yöneticisi sadece private key kullanarak kullanıcı ve şifre bilgilerini girmesine gerek kalmadan güvenli bir erişim sağlamakta, erişim sağlanan cihazda yer alan Public key ise kendisine iletilen private key ile eşleşmenin doğru olup olmadığını kontrol ederek bağlantıyı sağlamaktadır.

SSH Public Key Güvenli mi?

SSH Public Key Güvenli mi

SSH protokolünün güçlü bir güvenli bağlantı kurmamıza olanak tanıdığından bahsetmiştik. Ancak bağlantı süreçlerini kolaylaştırmak amaçlı kullanacağımız SSH public key ve private key kullanımı siber saldırı için bir açık oluşturur mu?

Elbette ki bu şifreleme sisteminin güvenliği öncelikli olarak private key’in başkalarının eline geçmemesi ile sağlanabilir. Aksi durumda siz nasıl birden fazla sisteme erişim sağlayabiliyorsanız private key elinde olan kişide bu sistemlere erişim sağlayabilmektedir.

Bunun dışında US-Cern tarafından Linux tabanlı sistemlerde SSH public key kullanımına yönelik bir siber saldırı yöntemi keşfedildiği duyurulmuştur. Root erişimi sağlanan sisteme phalanx2 adı ile bir rootkit yerleştirilmekte ve bu rootkit sayesinde SSH keylerinin çalınması amaçlanmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...