SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir? | Sonsuz Teknoloji SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir? | Sonsuz Teknoloji

SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir?

svg dosya

Grafik veya web tasarımcısıysanız ve XML ve  HTML koduyla uğraşan birisiyseniz, Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri  – Scalable Vector Graphics (SVG) hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SVG’ler, yaklaşık on sekiz yıldır olan resim türleridir ve yine de düzgün Windows desteğine sahip değildirler. Bir SVG dosyasını herhangi bir Windows resim görüntülüyecisi  açamaz veya bunları Paint gibi uygulamalarda düzenleyemezsiniz.

Rasterleştirilmiş görüntülerden veya nokta ve piksellerden oluşan raster grafiklerden farklı olarak, vektör görüntüleri kod tabanlıdır ve matematiksel olarak yerleştirilmiş eğriler, noktalar, şekiller ve metinlerden oluşan bir koleksiyondan oluşur. Bu yüzden kaliteden ödün vermeden yeniden boyutlandırılabilirler. Paint ve Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi gibi uygulamalar, vektör grafiklerini değil, raster grafikleri görüntülemeyi ve düzenlemeyi amaçlıyor. Vektör görüntülerin kullanımı oldukça zor olabilir ve hatta Paint 3D’nin çoğu vektör için desteği yoktur

Vektör görüntüleri oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar olsa da, bazen tam bir görüntü düzenleyicisine değil, bir görüntüleme çözümüne ihtiyacınız vardır.

Bu makalede Windows’ta SVG dosyalarını Windows gezgini içerisinde açmadan ön izleme görüntüsü nasıl elde edileceğini açıklayacağız.

SVG Viewer Uzantısını Kullanın

SVG dosyalar tarayıcınızla görüntülenebilir. SVG dosya açmadan önce dosya olarak görüntüleme aracı bilgisayarınızın varsayılan tarayıcısıdır. Windows için SVG görüntüleyici uzantısı, Windows Dosya Gezgini’ninde SVG küçük resimlerin ön izleme oluşturmasını sağlayan bir  uzantıdır.

32-bit sürümü ve 64-bit sürümü var. Uzantı yükleme yazılımını indirmeden önce, bilgisayarınızın ve işletim sisteminizin mimarisini bildiğinizden emin olun. İndirme esnasından uyarı alabilirsiniz “sakla”yı tıklayarak indirmeye devam edebilirsiniz.

Gerekli kurulum dosyasını indirdikten sonra, çalıştırın. Yayıncı oldukça belirsiz veya bilinmediğinden, Windows sizi çalıştırmaya karşı uyarır. Bir sonraki ekranda “Çalıştır” ve / veya “Evet” üzerine tıklayın ve ilerlemeleri takip ederek yüklemeyi tamamlayın. SVG dosyaları artık açabilirsiniz.

Thumbnail resimlerle ilgili olarak dikkat edeceğiniz şey, her küçük resim için içeride gömülü başka bir küçük resmin olmasıdır.  Sadece SVG’nin küçük resmini değil, aynı zamanda onu açmak için kullanılan varsayılan uygulamayı da gösterir. SVG dosyalarını küçük resim olarak göre görmek için dosyanın bulunduğu Windows gezgininde sağ tık yaparak görünümü küçük resimler büyük resimler olarak seçerseniz SVG dosyasının ön izleme olarak görebilirsiniz.

Gelecekte Microsoft’un SVG’lere yerel destek vereceğini veya en azından birisinin SVG’leri doğal olarak görmemizi sağlayan bir kodek geliştireceğini umuyoruz. O zamana kadar, bu uzantıyı her zaman tarayıcılarımızla birlikte kullanabiliriz.

  1. Avatar
    hosting
    09:25 23 Şubat 2019 09:25

    elinize sağlık hocam faydalı bilgiler için teşekkürler

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...