SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir?

svg dosya

Grafik veya web tasarımcısıysanız ve XML ve  HTML koduyla uğraşan birisiyseniz, Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri  – Scalable Vector Graphics (SVG) hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SVG’ler, yaklaşık on sekiz yıldır olan resim türleridir ve yine de düzgün Windows desteğine sahip değildirler. Bir SVG dosyasını herhangi bir Windows resim görüntülüyecisi  açamaz veya bunları Paint gibi uygulamalarda düzenleyemezsiniz.

Rasterleştirilmiş görüntülerden veya nokta ve piksellerden oluşan raster grafiklerden farklı olarak, vektör görüntüleri kod tabanlıdır ve matematiksel olarak yerleştirilmiş eğriler, noktalar, şekiller ve metinlerden oluşan bir koleksiyondan oluşur. Bu yüzden kaliteden ödün vermeden yeniden boyutlandırılabilirler. Paint ve Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi gibi uygulamalar, vektör grafiklerini değil, raster grafikleri görüntülemeyi ve düzenlemeyi amaçlıyor. Vektör görüntülerin kullanımı oldukça zor olabilir ve hatta Paint 3D’nin çoğu vektör için desteği yoktur

Vektör görüntüleri oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar olsa da, bazen tam bir görüntü düzenleyicisine değil, bir görüntüleme çözümüne ihtiyacınız vardır.

Bu makalede Windows’ta SVG dosyalarını Windows gezgini içerisinde açmadan ön izleme görüntüsü nasıl elde edileceğini açıklayacağız.

SVG Viewer Uzantısını Kullanın

SVG dosyalar tarayıcınızla görüntülenebilir. SVG dosya açmadan önce dosya olarak görüntüleme aracı bilgisayarınızın varsayılan tarayıcısıdır. Windows için SVG görüntüleyici uzantısı, Windows Dosya Gezgini’ninde SVG küçük resimlerin ön izleme oluşturmasını sağlayan bir  uzantıdır.

32-bit sürümü ve 64-bit sürümü var. Uzantı yükleme yazılımını indirmeden önce, bilgisayarınızın ve işletim sisteminizin mimarisini bildiğinizden emin olun. İndirme esnasından uyarı alabilirsiniz “sakla”yı tıklayarak indirmeye devam edebilirsiniz.

Gerekli kurulum dosyasını indirdikten sonra, çalıştırın. Yayıncı oldukça belirsiz veya bilinmediğinden, Windows sizi çalıştırmaya karşı uyarır. Bir sonraki ekranda “Çalıştır” ve / veya “Evet” üzerine tıklayın ve ilerlemeleri takip ederek yüklemeyi tamamlayın. SVG dosyaları artık açabilirsiniz.

Thumbnail resimlerle ilgili olarak dikkat edeceğiniz şey, her küçük resim için içeride gömülü başka bir küçük resmin olmasıdır.  Sadece SVG’nin küçük resmini değil, aynı zamanda onu açmak için kullanılan varsayılan uygulamayı da gösterir. SVG dosyalarını küçük resim olarak göre görmek için dosyanın bulunduğu Windows gezgininde sağ tık yaparak görünümü küçük resimler büyük resimler olarak seçerseniz SVG dosyasının ön izleme olarak görebilirsiniz.

Gelecekte Microsoft’un SVG’lere yerel destek vereceğini veya en azından birisinin SVG’leri doğal olarak görmemizi sağlayan bir kodek geliştireceğini umuyoruz. O zamana kadar, bu uzantıyı her zaman tarayıcılarımızla birlikte kullanabiliriz.

  1. Avatar
    hosting
    09:25 23 Şubat 2019 09:25

    elinize sağlık hocam faydalı bilgiler için teşekkürler

Bir yorum bırakınız...

*

dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Lenova, Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı ThinkPad X1 Fold’u Duyurdu

Lenovo, daha önce hiç görmediğiniz ThinkPad’e benzemeyen dünyann ilk katlanabilir bilgisayarı  ThinkPad ...
sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar? Gelişen internet teknolojileri ...
modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...