SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

SVG Dosyaları Nasıl Ön İzleme Olarak Görüntülenir?

svg dosya

Grafik veya web tasarımcısıysanız ve XML ve  HTML koduyla uğraşan birisiyseniz, Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri  – Scalable Vector Graphics (SVG) hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SVG’ler, yaklaşık on sekiz yıldır olan resim türleridir ve yine de düzgün Windows desteğine sahip değildirler. Bir SVG dosyasını herhangi bir Windows resim görüntülüyecisi  açamaz veya bunları Paint gibi uygulamalarda düzenleyemezsiniz.

Rasterleştirilmiş görüntülerden veya nokta ve piksellerden oluşan raster grafiklerden farklı olarak, vektör görüntüleri kod tabanlıdır ve matematiksel olarak yerleştirilmiş eğriler, noktalar, şekiller ve metinlerden oluşan bir koleksiyondan oluşur. Bu yüzden kaliteden ödün vermeden yeniden boyutlandırılabilirler. Paint ve Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi gibi uygulamalar, vektör grafiklerini değil, raster grafikleri görüntülemeyi ve düzenlemeyi amaçlıyor. Vektör görüntülerin kullanımı oldukça zor olabilir ve hatta Paint 3D’nin çoğu vektör için desteği yoktur

Vektör görüntüleri oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar olsa da, bazen tam bir görüntü düzenleyicisine değil, bir görüntüleme çözümüne ihtiyacınız vardır.

Bu makalede Windows’ta SVG dosyalarını Windows gezgini içerisinde açmadan ön izleme görüntüsü nasıl elde edileceğini açıklayacağız.

SVG Viewer Uzantısını Kullanın

SVG dosyalar tarayıcınızla görüntülenebilir. SVG dosya açmadan önce dosya olarak görüntüleme aracı bilgisayarınızın varsayılan tarayıcısıdır. Windows için SVG görüntüleyici uzantısı, Windows Dosya Gezgini’ninde SVG küçük resimlerin ön izleme oluşturmasını sağlayan bir  uzantıdır.

32-bit sürümü ve 64-bit sürümü var. Uzantı yükleme yazılımını indirmeden önce, bilgisayarınızın ve işletim sisteminizin mimarisini bildiğinizden emin olun. İndirme esnasından uyarı alabilirsiniz “sakla”yı tıklayarak indirmeye devam edebilirsiniz.

Gerekli kurulum dosyasını indirdikten sonra, çalıştırın. Yayıncı oldukça belirsiz veya bilinmediğinden, Windows sizi çalıştırmaya karşı uyarır. Bir sonraki ekranda “Çalıştır” ve / veya “Evet” üzerine tıklayın ve ilerlemeleri takip ederek yüklemeyi tamamlayın. SVG dosyaları artık açabilirsiniz.

Thumbnail resimlerle ilgili olarak dikkat edeceğiniz şey, her küçük resim için içeride gömülü başka bir küçük resmin olmasıdır.  Sadece SVG’nin küçük resmini değil, aynı zamanda onu açmak için kullanılan varsayılan uygulamayı da gösterir. SVG dosyalarını küçük resim olarak göre görmek için dosyanın bulunduğu Windows gezgininde sağ tık yaparak görünümü küçük resimler büyük resimler olarak seçerseniz SVG dosyasının ön izleme olarak görebilirsiniz.

Gelecekte Microsoft’un SVG’lere yerel destek vereceğini veya en azından birisinin SVG’leri doğal olarak görmemizi sağlayan bir kodek geliştireceğini umuyoruz. O zamana kadar, bu uzantıyı her zaman tarayıcılarımızla birlikte kullanabiliriz.

  1. Avatar
    hosting
    09:25 23 Şubat 2019 09:25

    elinize sağlık hocam faydalı bilgiler için teşekkürler

Bir yorum bırakınız...

*

netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...