Swift Programlama Dili Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Swift Programlama Dili Nedir? Özellikleri Nelerdir?

swift programlama dili

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte, mobil programlama dilleri kavramı ortaya çıktı. Android ve İOS işletim sistemleri için uygulama geliştiren kişiler, farklı programlama dilleri ile çalışmaktadır. Android işletim sisteminde Java programlama dili bir adım öne çıkarken, İOS işletim sisteminde ise Swift programlama dili ön plana çıkmaktadır. Peki Swift programlama dili nedir, geliştiricilere ne vaat etmektedir?

Swift Programlama Dili Nedir? Ne Zaman Geliştirilmiştir?

Swift Programlama dili, Apple firması tarafından İOS ve MAC işletim sistemlerine özel olarak uygulama geliştirmek için tasarlanmıştır. 2 Haziran 2014 tarihinde WWDC konferansında tanıtılan programlama dili, Objective-C ‘in alternatifi niteliğindedir. Kısa bir süre içerisinde birçok yazılımcı tarafından kullanılan Swift, dünyanın en çok tercih edilen programlama dilleri arasına girmiştir. Söz konusu programlama dili ile İOS ve MAC işletim sistemlerine uygulama geliştirmek isteyen kişiler, Xcode programını kullanmak zorundadır.

Xcode Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Xcode nedir sorusu, son dönemlerde birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Xcode programı sayesinde, Apple uygulamaları geliştirilebilir, tasarlanabilir ve uygulama içerisinde bulunan hataların tespiti yapılabilir. Geçmiş yıllarda Project Builder ismi ile tanınan program 2003 yılında Xcode ismini almıştır.

Swift Programlama Dilinin Özellikleri

Swift programlama dilinin özellikleri

birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki 2014 yılında hayatımıza giren programlama dilinin özellikleri nelerdir?

  • Swift programlama dilinin içerisinde bulunan otomatik bellek sayma özelliği sayesinde, kullanılmayan örnekler silinmektedir. Bu özellik sayesinde bilgisayarın performansı olumlu şekilde etkilenmektedir.
  • Apple firması tarafından uygulama geliştirmek için piyasaya sürülen programlama dili, kolay yapısıyla dikkat çekiyor. Programın en büyük özelliklerinden biri de kod yazım esnasında ortaya çıkan hataların kolaylıkla gösterilmesidir. Bu sayede hatalar erkenden tespit ediliyor ve düzenleniyor.
  • Swift programlama dili diğer programlama dillerinin aksine öğrenilmesi oldukça kolay bir yapıya sahiptir.
  • Apple firması tarafından geliştirilen programlama dili açık kaynaklı yapısıyla dikkat çekmektedir.

Swift Programlama Dilini Nereden Öğrenebilirim?

Swift programlama dilini öğrenmek isteyen kullanıcılar, internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Elbette videolu eğitim ile ilgili Youtube eğitim setlerinden faydalanılabilir. Son dönemin en dikkat çeken programlama dilini öğrenmek için fiziksel kurslara gidilebilir, Udemy benzeri platformlardan kurs satın alabilir veya Apple firmasının yayınladığı ücretsiz e-kitapdan faydalanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*