Telefon Kamerası ile Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Telefon Kamerası ile Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir?

telefon foto

Günümüzde herkesin cebinde akıllı cep telefonu var. Artık fotoğraf makinelerinin de yerini almış durumdadır.  Ancak fotoğraf çekmeyi yeterince iyi kullanmadığınızda kaliteli fotoğraf alamazsınız. Kaliteli fotoğraf alabilmek için telefonunuzun bazı ayarlarını göz önüne aldığınızda cihazınıza göre daha kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Kamera lensini temizle

En önemli altın ve basit kural lensi temizlemek olacaktır.Lensi temiz olması çok önemlidir. Tek bir toz parçası fotoğraf çekimi sırasında odaklama sorunu oluşturur.

Telefonlarımız her yerde yanımızda ve kamera lensleri gün içinde parmak izi, kir ve her türlü başka şeyle örtülmeye karşı çok daha hassastır. Aynı zamanda, modern telefonlarda her zamankinden daha fazla kamera var. Fotoğraf çekerken kamera lensinizde lekelenme olduğunu farketmeyebilirsiniz, ancak emin olunuz lens üzerinde gözle göremediğiniz lekeler ve parmakizleri mevcuttur. Fotoğrafınızı çekmeden önce lensinizi silmek için bir saniye ayırın ve netlikte büyük bir fark göreceksiniz.

Izgara (Grid) çizgilerini aç

Çoğu kamera uygulaması bir çeşit ızgara çizgisi seçeneği sunar, ancak hiçbir zaman varsayılan olarak açılmaz. Telefonunuzdaki fotoğraf çekme uygulaması ızgara çizgileri sunuyorsa, bunları açmak fotoğraf kompozisyonunuzda tonla yardımcı olacaktır. Bu çizgilerin hepsinin ilk başta vizörde görünmesi rahatsız edici görünebilir, ancak fotoğraflarınızda iyi görsel ayırma, seviye ufku ve uygun oranlara sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamanız gerekir.

Çoğu kamera uygulamasında bulacağınız tipik ızgara çizgisi seçeneği basit bir 3×3 ızgara olacaktır; bu da denenmiş ve gerçek “üçte bir kural” çerçeveleme sahnesi yöntemini izlemenize yardımcı olur. Yatay çizgiler aynı zamanda daha geniş çekimlerde düz ufuklar açmanıza yardımcı olacaktır.

Flaşınızı son çare olarak kullanın

Genellikle fotoğrafçılığın sadece ışığın ustalığı olduğu söylenir. Bu, mevcut ışığı almaya çalışan küçük kamera sensörlerine sahip akıllı telefonlarda daha da gerçekçidir. Karanlık veya karışık bir aydınlatma sahnesinde, kameranızın flaşını açmak cazip gelebilir.  Flaş genellikle yakınınızda bir konunuz olduğunda, her şeyi parlak beyaz ışıkla tamamen yıkadığınız zaman kullanılamayacak kadar parlak ve doğrudandır. LED flaş en çok fotoğrafçılık için değil el feneri olarak kullanılır.

Bunun yerine, flaşa kullanmak yerine ışığı ayarlamayı tercih ederseniz daha iyi fotoğraflar çekeceksiniz. Bir fotoğrafı aydınlatmak için Google Foto veya telefonunuzun galerisi gibi uygulamalar da kullanabilirsiniz.

Mini Tripod

Tripod kullanmak profesyonel çekimler için harikadır. Elbette büyük tripod yanınızda sürekli dolaştırmak zordur. Ancak telefonlarınız için mini tripod kullanabilirsiniz. Küçük bir tripod fotoğraf kalitenizi hemen yükseltir.

Telefonu sağlam bir zeminde tutabildiğiniz zaman fotoğraflarınızı kaliteli çekersiniz. Herhangi bir ekstra denge fotoğraflarınızı geliştirir.

Fotoğraf yedekleme servisi

Kaliteli çektiğiniz fotoğrafları depolamak ve onları kaybetmemek de kaliteli fotoğraf çekmek kadar önemlidir.  Harika bir fotoğraf çekebilir ve hatta sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz, ancak gerçekten o orijinalin bir yedeğini almalısınız. Sosyal ağlarda paylaşılan fotoğrafları orjinal kalitesi kaybolur. Bu nedenle yedekleme sistemlerini kullanmakta fayda vardır.

Google Fotoğraflar, hem ücretsiz hem de ücretli yedekleme katmanlarıyla harika bir seçimdir, Fotoğraf yedekleme ile ilgili olarak Dropbox, Microsoft OneDrive, Amazon Fotoğrafları ve sayısız diğerleri bulunur. En iyi hizmetler düzenli ve otomatik olarak yedeklenecek olanlardır,

Bulut tabanlı bir fotoğraf yedekleme hizmeti kullanmanın bir başka avantajı da fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak ya da sıkıntı paylaşımı konusunda endişelenmenize gerek kalmamasıdır. Bu hizmetlerin her biri web tabanlı bir fotoğraf görüntüleyici sunar, böylece fotoğraf arşivinize her zaman erişebilirsiniz ve basit bir bağlantıyla paylaşmanız bu işlemi çok kolaylaştırır.

Bir yorum bırakınız...

*

pdf sıkıştırma

Yüksek Boyutlu PDF Dosyası Windows’ta Nasıl Sıkıştırılır?

Bir belge, PDF olarak elinize ulaştığında belgeyi tarayan kişi gerekli minimize ayarları ...
tv mesaje hesaplama

TV Boyutuna Göre İdeal İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

TV satın alırken bir çok teknik özellikleri değerlendiririz, ancak değerlendirilmesi gereken başka ...
android dosya paylaşma

Bilgisayar ile Android Telefon Arasında Dosya Paylaşma Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş, Linux ...
spotify

Spotify’dan Paylaşım Yapmayı Sağlayan Yenilik: Hep Seveceklerim

2008 yılından bu yana hayatımızda olan çevirmiçi müzik alanında dünyanın en popüler ...
dropshipping

Dropshipping Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Son zamanlarda stoksuz satışa olan ilgi giderek artıyor. Sonuçta, dropshipping, ortaya bir ...
hiberfil sys dosyası

Hiberfil.sys Nedir ve Windows 10’da Nasıl Silinir?

Az depolama alanı olan sabit sürücüde biraz yer açmak istiyorsanız, silinecek dosya ...
İnstagram arama geçmişi silme

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram verilerin gizliliğine önem vererek yasal olarak oluşabilecek her şeye karşı önlemler ...
doküman to word

Google Dokümanlar Microsoft Word Olarak Nasıl Kayıtedilir?

Google dokümanlar, bulut depolama teknolojisini kullanarak dosyalara ve belgelere her yerden erişmeyi ...