Telefon Kamerası ile Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir? | Sonsuz Teknoloji Telefon Kamerası ile Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir? | Sonsuz Teknoloji

Telefon Kamerası ile Kaliteli Fotoğraf Nasıl Çekilir?

telefon foto

Günümüzde herkesin cebinde akıllı cep telefonu var. Artık fotoğraf makinelerinin de yerini almış durumdadır.  Ancak fotoğraf çekmeyi yeterince iyi kullanmadığınızda kaliteli fotoğraf alamazsınız. Kaliteli fotoğraf alabilmek için telefonunuzun bazı ayarlarını göz önüne aldığınızda cihazınıza göre daha kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Kamera lensini temizle

En önemli altın ve basit kural lensi temizlemek olacaktır.Lensi temiz olması çok önemlidir. Tek bir toz parçası fotoğraf çekimi sırasında odaklama sorunu oluşturur.

Telefonlarımız her yerde yanımızda ve kamera lensleri gün içinde parmak izi, kir ve her türlü başka şeyle örtülmeye karşı çok daha hassastır. Aynı zamanda, modern telefonlarda her zamankinden daha fazla kamera var. Fotoğraf çekerken kamera lensinizde lekelenme olduğunu farketmeyebilirsiniz, ancak emin olunuz lens üzerinde gözle göremediğiniz lekeler ve parmakizleri mevcuttur. Fotoğrafınızı çekmeden önce lensinizi silmek için bir saniye ayırın ve netlikte büyük bir fark göreceksiniz.

Izgara (Grid) çizgilerini aç

Çoğu kamera uygulaması bir çeşit ızgara çizgisi seçeneği sunar, ancak hiçbir zaman varsayılan olarak açılmaz. Telefonunuzdaki fotoğraf çekme uygulaması ızgara çizgileri sunuyorsa, bunları açmak fotoğraf kompozisyonunuzda tonla yardımcı olacaktır. Bu çizgilerin hepsinin ilk başta vizörde görünmesi rahatsız edici görünebilir, ancak fotoğraflarınızda iyi görsel ayırma, seviye ufku ve uygun oranlara sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamanız gerekir.

Çoğu kamera uygulamasında bulacağınız tipik ızgara çizgisi seçeneği basit bir 3×3 ızgara olacaktır; bu da denenmiş ve gerçek “üçte bir kural” çerçeveleme sahnesi yöntemini izlemenize yardımcı olur. Yatay çizgiler aynı zamanda daha geniş çekimlerde düz ufuklar açmanıza yardımcı olacaktır.

Flaşınızı son çare olarak kullanın

Genellikle fotoğrafçılığın sadece ışığın ustalığı olduğu söylenir. Bu, mevcut ışığı almaya çalışan küçük kamera sensörlerine sahip akıllı telefonlarda daha da gerçekçidir. Karanlık veya karışık bir aydınlatma sahnesinde, kameranızın flaşını açmak cazip gelebilir.  Flaş genellikle yakınınızda bir konunuz olduğunda, her şeyi parlak beyaz ışıkla tamamen yıkadığınız zaman kullanılamayacak kadar parlak ve doğrudandır. LED flaş en çok fotoğrafçılık için değil el feneri olarak kullanılır.

Bunun yerine, flaşa kullanmak yerine ışığı ayarlamayı tercih ederseniz daha iyi fotoğraflar çekeceksiniz. Bir fotoğrafı aydınlatmak için Google Foto veya telefonunuzun galerisi gibi uygulamalar da kullanabilirsiniz.

Mini Tripod

Tripod kullanmak profesyonel çekimler için harikadır. Elbette büyük tripod yanınızda sürekli dolaştırmak zordur. Ancak telefonlarınız için mini tripod kullanabilirsiniz. Küçük bir tripod fotoğraf kalitenizi hemen yükseltir.

Telefonu sağlam bir zeminde tutabildiğiniz zaman fotoğraflarınızı kaliteli çekersiniz. Herhangi bir ekstra denge fotoğraflarınızı geliştirir.

Fotoğraf yedekleme servisi

Kaliteli çektiğiniz fotoğrafları depolamak ve onları kaybetmemek de kaliteli fotoğraf çekmek kadar önemlidir.  Harika bir fotoğraf çekebilir ve hatta sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz, ancak gerçekten o orijinalin bir yedeğini almalısınız. Sosyal ağlarda paylaşılan fotoğrafları orjinal kalitesi kaybolur. Bu nedenle yedekleme sistemlerini kullanmakta fayda vardır.

Google Fotoğraflar, hem ücretsiz hem de ücretli yedekleme katmanlarıyla harika bir seçimdir, Fotoğraf yedekleme ile ilgili olarak Dropbox, Microsoft OneDrive, Amazon Fotoğrafları ve sayısız diğerleri bulunur. En iyi hizmetler düzenli ve otomatik olarak yedeklenecek olanlardır,

Bulut tabanlı bir fotoğraf yedekleme hizmeti kullanmanın bir başka avantajı da fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak ya da sıkıntı paylaşımı konusunda endişelenmenize gerek kalmamasıdır. Bu hizmetlerin her biri web tabanlı bir fotoğraf görüntüleyici sunar, böylece fotoğraf arşivinize her zaman erişebilirsiniz ve basit bir bağlantıyla paylaşmanız bu işlemi çok kolaylaştırır.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...