Telefon Uygulaması Fotoğraflarla Çocuklarda Göz Hastalığını Tespit Ediyor | Sonsuz Teknoloji

Telefon Uygulaması Fotoğraflarla Çocuklarda Göz Hastalığını Tespit Ediyor

çocuk göz

 

Yakın bir gelecekte telefon uygulamaları kullanarak göz hastalıklarını önceden fark etmeniz mümkün olabilir. Araştırmacılar, makine öğrenimi kullananan hem   Android hem de iOS da çalışan “CRADLE White Eye Detector” uygulaması ile fotoğraflarda “Beyaz göz” yansımalarını tespit ederek retinoblastom, katarakt ve diğer göz rahatsızlıkların erken belirtilerini araştırıyor.

göz

Bilim adamları, yarısı göz hastalıkları olan 40 çocuğun yaklaşık 53.000 fotoğrafıyla uygulamayı test etti. Bunlardan, AI (yapay zeka) sistemi ile doktorların tanı koymadan önce ortalama 1.3 yıl boyunca 16 vaka tespit etti. Retinoblastoma, uygulamada göz beyaz görünür hale geldikten altı ay kadar kısa bir sürede hastalık belirtilerini göstermeye başladığında, bu tespit hayat kurtarıyor veya hasarı azaltıyor.

Uygulama, yaş ne olursa olsun yararlıdır. Yine de, IEEE Spectrum’un belirttiği gibi , her zaman görme problemleri olduğunu söyleyemeyen çocuklarda tespit yapabilmek için iyi bir uygulamadır. Ebeveynlerin, sık sık çektikleri fotoğraflarda, çocuklarının gözünde sorunları fark etmeleri daha kolay olacaktır.

Geliştiriciler, uygulamanın FDA onaylı olmadığı ve bir teşhis oluşturmadığı konusunda uyarıyor.  Apple Watch EKG gibi, kesin teşhisi öğrenmek için bir doktora gitmeniz gerekir. Ancak, doktora gitme konusunda sizi uyarıcı bir etken olacaktır.

Kaynak: https://www.engadget.com/2019/10/02/phone-app-detects-eye-disease-in-photos-of-kids/

Bir yorum bırakınız...

*