Teraflops Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Teraflops Nedir Ne İşe Yarar?

Teraflops

Teraflops, “FLoating point Operations Per Second” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olarak karşımıza çıkmaktadır. Tera-flops kelimelerini ayrı ayrı tanımlamak gerekirse; flops, kayan nokta hesaplamaları ya da bilimsel hesaplamalar tarzı derin alanlarda bilgisayarın performans değerlerini ölçmek adına kullanılan bir ölçüdür.

Tera-flops ise; FPU olarak isimlendirilen bir bilgisayarın kayan nokta birimlerinin performansını ya da saniyede kayan nokta işlemlerinin ölçümünde kullanılan, 1012 Flopsa eşit ölçü birimidir.

Teraflop ölçümlerinde kayan noktalı hesaplama işlemleri uygulanır. Yani ondalıkları sayıların kullanılmasına dayanır. Flops işlemlerinde tek bir referans alınamaz çünkü bu işlemlerdeki değerler sadece ekran kartlarında kullanılmaz, sayısal işlem yapabilen tüm cihazlarda flops değerlerine sahiptir. Bu cihazlara klasik hesap makineleri bile dahildir.

Grafik kartları üzerinden bir örnekle açıklamak gerekirse; flop değerleri GPU’ların saat hızlarına ve içerdikleri core miktarlarına göre hafif sapma paylarıyla bile hesaplanabilir. Bu hesabın formülü; “2x çekirdek sayısı x çekirdek x çekirdek saat hızı” şeklinde tanımlayabilmek mümkündür.

Teraflops Ne İşe Yarar?

Flops hesaplamaları yukarıda da bahsedildiği gibi; işlemcinin bir saniye başına kaç milyar kayan nokta hesaplaması gerçekleştirdiğini ve o işlemcinin ham performansının ne derece iyi olduğunu kullanıcılara göstermeye yarar.

Terimi daha iyi anlamak istiyorsak öncelikle çevirimlerini kavramak gerekir.

  • 1 TFLOP = 1000 Gigaflop,
  • 1 Gigaflop = 1000 Megaflop,
  • 1 Megaflop = 1000 flop

TFLOPS aşamasını geçmiş olan PetaFlops’ların performanslarını ölçmeye başlayan, dünyanın bazı bölgelerindeki süper bilgisayarlar olduğu için, bu birim günümüzde bulabileceğimiz maksimum bir birim değildir.

Konsollarda Flops Kavramı

Konsollar için gösterilen reklamlarda sadece GPU’nun gücü hesaplanmakta. Halbuki donanımdan tam verimli bir performans elde etmek için başka etkenlerin de mevcut olduğunu unutmamak gerekir.

Aşağıdaki görselden konsolların Flops grafiklerini görebilmekteyiz.

Konsollarda Flops Kavramı

Grafikte de görüldüğü gibi, XBOX son sürüm konsolu en güçlü değerlere sahip. Bu değerler ile, Ultra HD kalite ve 30 FPS üzeri değerler istiyorsanız oyun oynayabilmek mümkün değildir.  Fakat 1080p özelliklerde oyun oynamaya oldukça yeterlidir.

Teraflop PS4 için 1.84 flops değerinde. Grafikte yer almayan Playstation 3 ise 0.23 Flops değerine sahiptir. Aslında bu değer küçümsenemeyecek kadar önemlidir. 720p kalitede olsa da GTA 5 oynanabilen bir sistem olduğu için gayet tercih edilebilir değerlere sahiptir.

Bir yorum bırakınız...

*