Tesla Şirketi Hakkında Her Şey | Sonsuz Teknoloji

Tesla Şirketi Hakkında Her Şey

tesla

 

Tesla, eski adıyla “Tesla Motors” 2003 yılında iki Amerikalı girişimci olan Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulmuştur. Tesla Motors isimli bu şirket 2017 yılında Tesla adını almıştır. Tesla şirketinin temel amacı elektrikli otomobil üretmektir ve 16 yıldır bu alanda çok büyük adımlar atmıştır. Tesla şirketi adını Nikola Tesla’dan almıştır.

Tesla şirketi kurulduğunda amaçları elektrikli spor araba üretmekti. Martin Eberhard ve Marc Tarpenning bu şirket için yatırım arayışına girmişlerdi. Marc Tarpenning mali işlerden sorumluydu ve Martin Eberhand ise yöneticisiydi. Çeşitli kaynaklardan yatırım elde eden Tesla şirketi, en büyük yatırımını Paypal’ın kurucu ortaklarından biri olan Elon Musk’dan almıştır. 2004 yılında yapılan bu yatırımın değeri 30 milyon dolar kadardı ve bu yatırımdan sonra Elon Musk, şirketin başına geçmiştir.

Tesla’nın İlk Elektrikli Otomobili Ne Zaman Üretildi?

Tesla’nın ilk otomobili elektrikli spor otomobil olan Roadster’dır. Bu otomobil 0’dan 60 mil hıza (yaklaşık 96 km hız) 1.9 saniyede, 0’dan 100 mil hıza ise (yaklaşık 160 km hız) 4.2 saniyede çıkabiliyor. Tesla Roadster aracı saatte 250 mil (yaklaşık 400 km) hıza kadar çıkabiliyor. Aracın gövdesi hafiftir ve karbon fiberden yapılmıştır. Bu aracın verimliliği benzinle litre başına 57 km gidebilmeye eşdeğerdir.

Tesla Roadster’ın elektrik motoru normal bir elektrik prizinden şarj edilebilir. 2008 yılının başından 2010 yılının sonuna kadar 1300 adet Tesla Roadster satılmıştır.

Martin Eberhard ve Marc Tarpenning Ne Yaptı?

2007 yılında Martin Eberhard istifa edip şirketin danışma kuruluna katıldı ve 2008 yılında şirketten tamamen ayrıldı. Martin Eberhard şirketten ayrılmasına rağmen hissedar olarak kalmaya devam etti. Marc Tarpenning ise 2008 yılında şirketten ayrıldı. Bundan sonra Elon Musk CEO (chief executive officer – baş yönetici) olarak şirketi devraldı.

Model S Tesla’nın Yükselişi

2012 yılında Tesla şirketi Roadster üretimini durdurmuştur. Bunun sebebi çok beğenilen S modelidir. ABD hükümeti bile bu modeli sevmiştir ve 465 milyon dolar kredi sağlamıştır. Bu model üç farklı pil seçeneğine sahiptir. Bu seçenekler tahmini 235 mil (yaklaşık 378 kilometre) veya 300 mil (yaklaşık 482 kilometre) mesafe gidebilecek pile sahiptir.

En yüksek performansa sahip pil ile 0’dan 60 mil hıza (96 km) 4 saniyede çıkılabiliyor ve maksimum hızı saatte 130 mile (yaklaşık 209 km) ulaşıyor. Roadster model elektrikli otomobilin aküsünün, aracın önünde olmasının aksine S modelinde akü aracın altındadır. Bu sayede aracın önünde fazladan bir depolama alanı olmuştur ve yol tutuşu da önceki modele göre daha gelişmişti.

Tesla’nın otomatik pilotu ise 2004 yılında S modeliyle kullanıma sunulmuştur. Bu otomatik pilot sayesinde yarı otomatik sürüş imkanına sahip olunuyordu. Öncelikle S modeliyle başlayan bu özellik daha sonradan diğer modellerde de kullanıma sunulmuştur.

2012 yılından itibaren Tesla şirketi ABD ve Avrupa’da elektrikli araçların süper hızlı şarj edilmesini sağlayan istasyonlar kurdu. Bu istasyonları Tesla sahipleri hiçbir ek ücret ödemeden kullanabilmeye başladı. Bu sayede Tesla kullanıcıları yolda kalma endişesine sahip olmadan sürüş keyfini yaşayabileceklerdi. Bunun yanında da pillerin hızlı şarj edilmesi sayesinde bu istasyonlarda uzun süre beklemekten kurtulacaklardı.

Tesla Şirketinin Geleceği

Bir süre Tesla ilk elektrikli otomobilini bile üretemeden iflasın eşiğine gelip, zorlu bir dönem geçirmişti. Fakat Elon Musk pes etmedi ve elektrikli araçları geliştirme hedefinden şaşmadan çözüm yolları aramaya başladı. Tesla şirketini iflasın eşiğinden kurtaran büyük etkenlerden biri, Elon Musk’ın pes etmeyişidir. Daha sonra bu zorlu dönemden çıkıp araçları satmaya başlamış ve emin adımlarla ilerlemeye devam etmiştir.

Tesla şirketi daha sonra güneş enerjisi üzerine de çalışmaya başlamıştır. 2015 yılında evlerde ve iş yerlerinde kullanılmak üzere güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretip, bu enerjiyi depolamak için bir pil hattı üretti. Bu girişimle Tesla araçları şarj etmek için daha düşük maliyetler harcanması hedeflenmişti.

Tesla 2016 yılında bir güneş paneli şirketi olan SolarCity’yi satın aldı. 2017 yılı itibariyle de Tesla şirketinin adı “Tesla Motors” yerine Tesla oldu.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’da doğan bir girişimci olarak bilinir ve Tesla ile SpaceX şirketleriyle tanınır. 1999 yılında ise, daha sonra Paypal olarak adlandırılan X.com adlı şirketi kurmuştur.

Elon Musk 17 yaşındayken zorunlu olarak Güney Afrika ordusuna katılmamak için Kanada’ya yerleşmiştir. Kanada’ya yerleştiği yıl Elon Musk Kanada vatandaşlığını almıştır. Kanada vatandaşlığı aldıktan sonra ABD’ye gidip orada Amerika vatandaşlığını almanın daha kolay olacağını düşünmüştü.

1992 yılında Elon Musk Pensilvanya Üniversitesinde İktisat ve Fizik okumak üzere Kanada’dan ayrılmıştır. Pensilvanya Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra ise fizik üzerine doktora yapmak üzere Standford Üniversitesi’ne başlayıp Kaliforniyaya taşınmıştır.

Üniversitesinden sadece iki gün sonra kendi şirketini kurmak üzere ayrılmıştır. İlk şirketi 1995 yılında kurulan Zip2 şirketidir. Elon Musk 2002 yılında ABD vatandaşı olmuştur.

Bir yorum bırakınız...

*

valve-steam-deck

Steam Deck Nedir? Steam Deck’in Donanım Özellikleri

Valve yaptığı bir açıklama ile Steam kütüphanenizde ki tüm oyunları oynayabileceğiniz yeni bir el konsolu olan Steam Deck konsolunu duyurdu. Bu konsol ile Steam ...
windows key

Ucuza satılan Windows 10 Keyler Güvenilir mi?

Aliexpres, Trendyol ve eBay gibi sitelerde Windows 10 Pro Keyleri 39 TL gibi bir fiyata satıldığını görmüşsünüzdür. Bunlar normal satış fiyatının on katı altında ...
resident-evil-8

Resident Evil 8 Hikayesi

Resident Evil 8 bir önceki Resident Evil oyununun 3 yıl sonrasında geçiyor. Baker çiftliğinden canlı kurtulmayı başaran Ethan ve Mia yaşadıkları hayatı geride bırakmış ...
playstation1

PlayStation Tarihi: Konsol Nasıl Ortaya Çıktı?

PlayStation tarihi birçok kişinin ibret alması gereken önemli bir tarihi bizlere sunuyor. Bu konuda ilk konsolun çıkışından söz edeceğiz. Sony’nin oyun konsolu olan PlayStation, ...
metaverse nasıl alınır

Metaverse Nedir, Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse ilk olarak yazar Neal Stephenson, sanal gerçeklik ortamlarındaki gerçeğe yakınlığı tasavvur ettiği 1992 bilimkurgu romanı “Snow Crash”te ilk defa “Metaverse” terimini ortaya atmıştı ...
Windows-11

Windows 11 ile Beraber Gelen Yenilikler Nelerdir?

Windows 11 hepimizin de bildiği gibi Windows’un yeni işletim sistemidir. Normalde Microsoft Windows 10’un en son sürüm olacağını ve yeni bir sürüm gelmeyeceğini söylemekteydi ...
ping

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle rekabetçi oyunları oynayan birisi iseniz ping oranının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bilgisayarınız ile oyunların oynandığı sunucular arasında sağlanan paket gönderim ve alınıma ...
TheLastOfUs

The Last Of us İnceleme

The last Of us, Naughty Dog tarafından 2013 yılında piyasaya sürülmüş, PlayStation özel oyunudur. Oyunun hikayesi Apocalyptic bir dünyada geçmektedir. The Last of Us ...
Uzay Teleskobu

James Webb Teleskobu Nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, 2002 tarihinden bu yana çalışmalarının sürdürüldüğü, 24 Aralık 2021 tarihinde de görevine uğurlanan bir uzay teleskobudur. Çalışmaları NASA, Avrupa Uzay ...
salesforce nedir

Salesforce CRM ve Özellikleri?

Salesforce, dünya genelinde hizmet veren, kurumsal anlamda bulut bilişim şirketi olan ve Müşteri İlişkileri Yönetim (CRM - Customer Relationship Management) hizmeti sağlayan sektörün lideri ...