Tesla’nın Rakibi Nikola | Sonsuz Teknoloji

Tesla’nın Rakibi Nikola

nikola

ABD menşeili elektrikli araç Nikola, Tesla’nın en büyük rakibi olma yolunda ilerliyor. Öyle ki çıkarttığı son pick-up araç ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Tesla tanıtımı ile birlikte, Amerika’da da kullanımı artan pick-up tarzı araçlara Badger adında bir model daha eklendi. Nikola Badger 906 beygir gücü ile sınıfında lider durumda. Bataryası ise 960 km ile sınırları zorluyor. Eylül ayı gibi tanıtımı yapılacak modelin 2021 yılında üretimde olacağı ön görülüyor.

Dünya’da özellikle gelişmiş ülkelerde ve petrolle ilgili sorunları olmayan ülkelerin tercih ettiği pick-up model araçlar Amerika’da sıkça tercih edilmektedir. En çok satılan 3 modelin pick-up tarzındaki araçlar olması bunun en somut göstergesidir. Şimdi ise bu araçlar elektrikli olma yolunda birbirleriyle rekabet halindeler. Gittikçe yükselenelektrikli pick-up araç trendinin son üyesi de Nikola oldu. Menzili 900-1000 km arasında olacak bu araç için çalışmalarda sona gelindiği ve piyasaya hızlı bir giriş yapacağı duyuruldu.

nikola kamyon

Gücü İle Sınırları Zorlayacak

Standart bir bataryadan bu kadar uzun menzil çıkmayacağı için ekstra bir sistem geliştirildi. Hidrojen yakıt hücreleri ile batarya bir kombin oluşturarak menzili iki katına çıkartıldı. Bu sistem ile 480 km olan standart menzil 960 km’lere kadar çıkabilecek. Bu etkisinin yanı sıra motor gücüne de doğrudan tesiri olan sistem sayesinde araç 906 beygir olarak çıkacak. Bu eşsiz tasarımın sonbaharda biteceği ve bir tanıtım yapılacağı planlanıyor. Ardından da 2021 yılında üretime başlayacak. Tanıtımdan sonra ön siparişe açılacağı da gelen bilgiler arasındadır.

Hidrojen Destekli Nikola

Yeteri seviyede kamyon ürettiklerini belirten Nikola CEO’su artık pazarın elektrikli pick-uplar için hazır hale gelmesinden dolayı bu projeye ağırlık verdiklerini belirtti. 2 yıldır üzerinden çalışılan Hidrojen destekli Nikola için hızla çalışmaların sürdüğü ve en kısa sürede prototipin son halinin paylaşılacağı söylendi.

Nikola’nın geliştirdiği bu sistem ile ciddi şekilde Tesla’nın payından alacağı düşünülüyor. Hem tasarım olarak, hem sistemin hidrojen destekli olması nedeniyle Tesla çok zorlanacak. Uzun menzil ve yüksek beygir ile kullanıcıların ilk tercihi olma yolunda ilerliyor.

Bir yorum bırakınız...

*