TikTok Nedir ve Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

TikTok Nedir ve Nasıl Çalışır?

tiktok

 

Son zamanlarda sosyal medyada bulunduysanız, büyük olasılıkla dudak senkronizasyonu, dans etme, dublör yapma ya da kısa vuruş yapma insanların kısa videolarıyla karşılaşmışsınızdır. Bu ısırık büyüklüğündeki videolar, popülerliğini hızla artıran bir uygulama olan TikTok’tan geliyor. Peki TikTok nedir?

Bu videolar web üzerinde orman yangını gibi yayıldığından, muhtemelen TikTok’un ne olduğunu, kendi videolarınızı nasıl yapacağınızı ve uygulamadan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi merak ediyorsunuz. Böylece, bu makalede, TikTok’un ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

TikTok Nedir?

Vine, 2012 yılında piyasaya sürüldükten sonra Musical.ly, 2014’te çıktı. Vine gibi, Musical.ly, özellikle müzikle dudak senkronizasyonu içeren kısa videolar üzerine yoğunlaştı. Musical.ly, 2017’ye kadar 15 milyondan 15 dakikaya varan bir müzik videosu hazırlayan yüz milyonlarca kullanıcıya sahipti.

TikTok, aslında TikTok’un Çince versiyonu olan Douyin adlı bir uygulama olarak başladı. Özel Çin sansür yasalarına uymak için olduğu için, bu Çin varyasyonu bugün hala mevcuttur. Başka bir deyişle, dünya TikTok’a erişebiliyor, Çin ise yalnızca Douyin kullanıyor.

ByteDance, 2016 yılında Douyin’i geliştirdi ve 2017’de dünyanın geri kalanı için TikTok’u başlattı. Uygulama, kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan hemen bir hit oldu.

TikTok, ByteDance’ın 2018 Ağustos’unda Musical.ly ile birleşmeye karar verdiğinde daha da büyüdü. Musical.ly kullanıcıları, TikTok’a genel olarak yumuşak bir geçiş için hesaplarını tuttu. TikTok ayrıca Musical.ly’nin logosunu kendi ile birleştirdi.  O zamandan beri, TikTok popülaritesi arttı ve şimdi en iyi sosyal medya uygulamalarından biri olarak kabul ediliyor .

TikTok Nasıl Çalışır?

TikTok’un arka planı hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi. TikTok ile tüm kullanıcılar topluluğunun görebilmesi için 15 saniyelik tuhaf videolar yayınlayabilirsiniz. Ayrıca, bu videoları 60 saniyeye kadar sürebilen hikayenize bir araya getirme seçeneğiniz de var.

Her iki durumda da, videolarınız için çok kısa bir zaman diliminiz var, ancak hala Vine’un maksimum altı saniyesi kadar sınırlı değil. Vine’dan farklı olarak, videoları doğrudan uygulamada kaydetmek yerine doğrudan telefonunuzdan telefonunuzdan yükleyebilirsiniz.

TikTok Nasıl Kullanılır?

Kullanmak için TikTok’ta bir hesap açmanız gerekmez. Ancak, bir hesaba kaydolmak, diğer kullanıcıları takip etmenize ve videolar yapmanıza olanak sağlar. Uygulamayı ilk açtığınızda, ana sayfanızda görünen sürekli video akışını görünce muhtemelen bunalmış hissedeceksiniz.

TikTok size önerilen videoların yanı sıra izlediğiniz toplayıcıların videolarını gösterir. Önerilen videolar arasında gezin ve istediğiniz videoların kullanıcı adını tıklayın. İçeriğinin geri kalanının tadını çıkarırsanız, onları takip edin ve tüm yeni yayınlarında güncel kalın.

Çok fazla TikTok izlememeye çalış. Uygulamaya 90 dakikadan fazla zaman harcadığınızda, ara vermek için bir bildirim alırsınız. Bu uygulama sosyal medyanın bazı olumsuz etkilerini vurgulayarak, bağımlılık nitelikleri nedeniyle ortaya çıktı.

Video yapma açısından, uygulama biraz Snapchat gibi çalışır. Videoları büyük bir kırmızı tuşa basarak kaydedersiniz ve daha sonra düzenleyebilirsiniz.

Bazı efektler ekranınıza çizmenize izin verirken, diğerleri filtreleri denemenize ve çevrenizdeki ortamı değiştirmek için artırılmış gerçeklik kullanmanıza izin verir. Snapchat’ta filtrelerin nasıl kullanılacağını biliyorsanız , TikTok’u hızlı bir şekilde öğreneceksiniz. Ayrıca, telefonunuzdan kısa bir resim dizisi oluşturabilir ve bunu video olarak kullanabilirsiniz.

TikTok’un ana cazibesi müzik kullanımıdır. Her kullanıcı, TikTok’un neredeyse her türün bulunduğu büyük şarkı klipleri kütüphanesini kullanarak videolarına bir şarkı ekler. Eğer müzik hayranı değilseniz, komik videolardan gelen iletişim kliplerini de kullanabilirsiniz.

TikTok’ta Ne Tür Videolar?

TikTok’un videolarınız için yalnızca kısa bir kayıt süresine izin vermesine rağmen, sizi yaratıcılık bölümünde sınırlamak zorunda kalmaz. Aslında, zaman kısıtlaması genellikle daha yaratıcı ve eğlenceli videolar sağlar.

Her tür videoyu TikTok’a gönderebilirsiniz, ancak en popüler olanlar müzik içerir. Nasıl bir enstrüman çalınacağını veya çalınacağını bilmek zorunda bile değilsiniz; sadece trendlerin zirvesinde kalmak ve en yeni şarkıları kullanmak, videolarınızın viral hale gelmesine yardımcı olabilir.

Göndermeniz gereken içerik türüne gelince, olasılıklar neredeyse sonsuzdur. TikToks’u sadece YouTube videolarının kısaltılmış bir versiyonu olarak düşünün. Bu, eğiticilerden eğlenceli teknik videolara kadar her şeyi yayınlayabileceğiniz anlamına gelir.

TikTok’un alt menü çubuğundaki büyüteçlere basarsanız, en yeni ve popüler videoların bazılarını göreceksiniz. TikTok’un bazı videoları farklı oynatma listelerine ayırdığını fark edeceksiniz.

TikTok’u indirmeli misiniz?

Artık TikTok’un ne olduğunu bildiğinize göre, indirmeye değer olup olmadığını kendiniz karar verebilirsiniz.

TikTok, gençlerin özel alanı gibi görünebilir, ancak her yaş için eğlencelidir. Sadece izleyeceğiniz doğru kullanıcıları bulmanız gerekir ve bir kez yaptığınızda, günlük olarak eğlenceli içerik akışı elde edersiniz. TikTok’un kuruluşundan bu yana milyonlarca video yayınlandı, bu nedenle izlemekten zevk aldığınız en az bir video türü bulacaksınızdır.

TikTok’tan hoşlanıyorsanız ve şu an neyin sıcak olduğunu bilmek istiyorsanız, gençler için bu aydınlatılmış sosyal medya uygulamalarına bakın.

Bir yorum bırakınız...

*

Xiaomi akıllı saat

Xiaomi’den Yeni Bileklik Mi Smart Band 4C Özellikleri ve Fiyatı

Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı, Xiaomi son zamanlarda çıkarttığı teknolojik ürünler ...
motorola

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu SonundaTanıttı! Karşınızda Moto G 5G Plus

Akıllı telefon pazarında adından söz ettirmeye başlayan Motorola şirketi, düzenlediği özel bir ...
ofis dili

Microsoft Office (Word, Excel) Dosyalarının Dili Nasıl Değiştirlir?

Microsoft Office, çok fazla dil seçneği mevcuttur, istediğiniz dili, dil paketini yükleyerek ...
windows 10

Windows 10’da Başlangıç ​​Gecikmesini Devre Dışı Bırakma

Windows 10 bilgisayar açılırken programları başlatmadan önce önyükleme sırasında 10 saniyelik bir ...
excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...
cymera kamera

Cymera Camera Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde günümüzde birçok akıllı telefon ve ...
Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...