Titanyum Nedir, Özellikleri ve Nerelerde Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Titanyum Nedir, Özellikleri ve Nerelerde Kullanılır?

titanyum

Titanyum, üstün özelliklere sahip olan dayanıklı bir metaldir. Titanyum nedir, özellikleri ve nerelerde kullanılır denildiğinde birbirinden farklı sanayi üretiminde kullanıldığı belirtilmektedir. Titanyum, eşsiz fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip bir elementtir. Nadir bulunan bu element, stratejik öneme sahip endüstriyel hammaddelerden biridir. Titanyumun işlenmesi hem zor hem de pahalıdır. Doğadaki en sağlam maddeler arasında olan titanyum, insan dokusu ve kemikleriyle uyum sağlamaktadır. Bu nedenle sağlık ürünleri ve tıp alanında kullanılmaktadır. Titanyum, başta pigment endüstrisi olmak üzere her tür hava araçlarından denizaltılar ve tencerelere kadar farklı ürünlerde kullanılmaktadır. Titanyumun antimanyetik olduğu bilinmektedir. Bu maddenin ısı ve elektrik iletkenliği de demirden azdır. Asit, tuz ve diğer kimyasal bileşiklere karşı mukavemetlidir. Titanyumun özelliklerinden birisi herhangi bir mikroorganizma ile reaksiyona girmemesidir. Titanyum toksik bir madde değildir.

Titanyumun Özelikleri Nelerdir?

Titanyum insanda alerji yapmamaktadır ve vücuda herhangi bir zararı yoktur. Soğuk ve sıcak olarak preslenebilen titanyum, kolaylıkla kaynak yapılabilmektedir. Torna ve frezede işlenebilen bu madde, azotla yanmaktadır. Saf olarak elde edilmesi zor olan titanyum düşük yoğunluktadır. Ayrıca yüksek gerilme ve korozyona karşı dirençlidir. Titanyumun mevcut teknoloji ile işlenmesi zordur ve bu nedenle pahalıdır. Pahalı olması nedeniyle de kullanım alanları sınırlıdır. Titanyum nedir, özellikleri ve nerelerde kullanılır

denildiğinde kâğıt, plastik ve boya endüstrisinde kullanıldığı bilinmelidir. Titanyum, özellikle yüksek ısı ve hızda çalışan titreşimli parçalarda kullanılmaktadır. Savunma sanayinin yanı sıra uzay ve uçak sanayilerinde, kimya ve elektrokimya ürünlerinde dayanıklı metal olarak kullanılmaktadır. Uzay araçları ile uçaklar ve füzelerdeki çok sayıda parçada titanyum vardır. Titanyum son dönemlerde mutfak ürünlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Tava ve tencerelerde titanyum kullanılmaktadır. Bu madde ile üretilen mutfak eşyalarının yapışmaz özellikte olduğu bilinmektedir. Isıya dayanıklı, hafif ve aşınmaz özelliği nedeniyle kaliteli tava ve tencerelerde bu madde kullanılmaktadır.

Titanyum Nerelerde Kullanılır?

Titanyum, araç motorlarında, motor türbin kanatlarında, denizaltı gövdelerinde, beyaz mürekkep üretiminde, renkli cam ve seramik imalatında, kimyasal maddelere dayanıklı eşyaların tasarlanmasında, pencere çerçevelerinde, kaynak elektrotlarında, diş implantlarında saatlerde cep telefonlarında kullanılmaktadır. Titanyum nedir, özellikleri ve nerelerde kullanılır denildiğinde en önemli dezavantajı da bilinmelidir. Dezavantaj pahalı olmasıdır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...