Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri | Sonsuz Teknoloji

Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri

Twitch, özellikle oyuncuların kullandığı online canlı yayın izleme platformudur. Bu yazıda Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

Twitch’de canlı yayınları izlemek için hesap açmaya gerek yoktur. Ancak Canlı yayın yapmak için, öncelikle bir hesap oluşturulması gerekir. Platformda canlı yayınlar için yorum yapmak gibi aktif faaliyetlerde bulunmak için de hesap açılması gerekir. Yani Twitch platformunu aktif olarak kullanmak istiyorsanız, ister katılımcı olun isterse yayıncı platforma kayıt olmanız gerekir.

Canlı Yayın İçin Bir Twitch Hesabı Nasıl Oluşturulur

Öncelikle bir Twitch hesabı oluşturulması gereir.Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri sorusunun genel cevabı için bu aşamada takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Twitch kullanmak isteyen herkes ilk önce topluluk kurallarını incelemelidir. Hukuki mağduriyetler yaşanmaması adına sitenin yasal kurallarının bilmekte fayda vardır.
 • Twitch Kuralları iyi anlaşıldıktan sonra bir hesap oluşturulur. Bu platformda hesap oluşturmak, son derece kolaydır.

twitch kayıt

 • Hesap açmak için talep edilecek bilgiler;
  • Kullanıcı adı,
  • Doğum tarihi,
  • E-posta adresi istenir.
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama işlemi yapılır. 2FA’yı etkinleştirmeden mobil cihazlarda canlı yayın yapamazsınız. Fakat problem şu ki, mobil cihazlarda 2 FA etkinleştirilemiyor. Bu nedenle izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle bir masaüstü bilgisayara girin.
 • Daha sonra Twitch hesabınıza giriş yapın veya Kayıt ol butonuna tıklayarak kayıt olma işlemlerini tamamlayın.
 • Güvenlik ayarlarını bulun.
 • 2FA etkinleştirin.

Twitch ‘te Canlı Yayın İçin Hangi Programlar Kullanılır

Twitch’de bir masaüstü bilgisayardan yayın yapılırken, varılan ortak kanı yeni başlayanların donanım kodlayıcıları yoksa yazılımın kodlayıcılarla başlaması gerektiğidir.

Bunun pek çok nedeni vardır. Ancak en önemli faktörler kullanım kolaylığı ve uygun fiyat için tercih edilmesidir. Her yazılım kodlayıcı kendi artıları ve eksikleri ile birlikte gelir. Bu nedenle seçerken daha dikkatli inceleme yapılması gerekir. Bu konuda popüler seçeneklerden bazıları şunlardır:

OBS Studio

Birçok acemi içerik oluşturucu için en iyi seçim sayılabilir. OBS Studio platformlar arası uyumluluğa sahip, ücretsiz açık kaynaklı bir  yazılımdır.

Streamlabs OBS

Streamlabs OBS sürümü, kanalınızdan para kazanmanıza yardımcı olmak gibi tip bazı harika özelliklere sahiptir. Yine de sadece Windows ta kullanılabilir.

XSplit

Ücretli bir yazılımdır. Bu alanda özellikle yatırım yapmak isteyenler için önerilir.

vMix

Profesyonel bir yayıncı olmakisteyenler bu seçeneği de dikkate almalıdır.

Bunların yanı sıra Twitch’in şu anda beta sürümüne özel yazılım Twitch Studio’dan yakından takip edilebilir.

Bunların dışında kısaca restream’den de söz etmek gerekirse yayın, sohbet ve analiz üçlüsünü bir arada düşündürten bir seçenektir.

Twitch’te Canlı Yayın İçin Donanım Gereksinimleri

Twitch’de yayın yapmak için en son model ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Twitcht’te video kalitesi platformun olmazsa olmazı değildir.

Twitch içerik oluşturucuları bir video oyunu yayınlarken oyunun kodlaması bilgisayar CPU’su için aşırı yük olabilir. Yani Twitch’te herhangi bir donanım ile işe girişmeniz tavsiye edilmez.  Yazının bundan sonrasında kullanılabilecek ögelere tek tek bakalım.

 • Cihaz: Twitch, kullanmak için  bilgisayar, konsol ya da akıllı telefon kullanılması gerekir.
 • CPU: İşlemci Twitch yayınlarında önemli bir donanımdır. Bu nedenle güçlü bir CPU’ya gereksinim vardır.
 • GPU: Ekran kartları da Twitch yayınlarında önemli bir yere sahiptir.

Ek Bilgisayar Desteği

Twitch, Canlı yayın yapmak için iki bilgisayar kullanabilirsiniz. Bilgisayarın birini, oyun oynamak için, diğerini ise kodlama ve yayın için yapmak kullanabilirsiniz. Genel olarak sistem gereksinimden bahsetmek gerekirse  i5 işlemci, 8GB RAM ve sağlam bir internet bağlantısı işinizi fazlasıyla görecektir.

Mikrofon Ve Kamera

Mikrofon ve kamera için iyi bir seçim yapmalısınız. Sesli yorum ile kitlenizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Bu durum kitlenizi, sohbet penceresine yazarak yorum yapmanızdan daha çok etkiler.

Ses kalitesi çok önemli olduğu için mikrofonlar iyi yatırımlardır. İnsanlara sesinizi net olarak duyurmak ve bütün söylediklerinizin anlaşılması için iyi bir mikrofon ve kameraya sahip olmalısınız.

Gelen ziyaretçiler görüntü kalitesine dikkat eder. Yayın sırasında kendi görüntü kalitenizin profesyonel görünmesini istiyorsanız. Kamera tercihiniz de önemlidir. Özetle söylemek gerekirse bu donanımların kullanımında kaliteli ürünlerin kullanılması sizi profesyonel gösterecektir.

Ek Donanım

Profesyonnelik için biraz daha ileri seviye adımlar atmak istiyorsanız, temel donanımların yanı sıra ek olarak bazı takviye ek donanımlar yapmak isteyebilirsiniz. Bu donanım ürünleri ise genel olarak;

Aydınlatma

Kamera ile yayın yaptığınız için görülmenizi kolaylaştıran bir ışık kullanmak isterseniz, LED’li birkaç softbox, yumuşak ve hoş bir aydınlatma sağlar.

Yeşil Ekran

yeşil ekran

Arka planı eklemek ya da kaldırmak isterseniz, kullanabileceğiniz hemen hemen en kullanışlı ekran yeşil ekrandır. Yeşil ekran pek çok kodlayıcı tarafından tanınır.

Oyun Capture Kartı

Eğer iki bilgisayarlı bir kurulumda konsol oyunlarını tek bir bilgisayar üzerinden yayınlamak istiyorsanız bir oyun capture kart gereklidir. Capture kart daha hızlı ve sorunsuz kayıt yapmanızı sağlayacaktır.

Stream Deck

steam deck oyun

Yayın sırasında değiştirmek istediğiniz sahne olduğundaa, yayın sırasında sizi izleyen istatistkileri anında görüntülemek, yayına değişik efektler vermek için hızlı ve basit bir yol kullanmak istiyorsanız, stream deck son derece kullanışlı bir araçtır. Tek tuşla bir çok işlevi hızlıca yapmanıza sağlar. Küçük bir stüdyo akıllı klavye gibi düşünün.

Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri konusunda verilebilecek genel bilgiler bunlardır. Twtichte daha çok deneyim kazandıkça size gerekenleri çok daha iyi ayırabileceksiniz.

 1. Mülayim
  23:49 26 Aralık 2020 23:49

  i5 İşlemci ve 8gb yeterli olacak demişsiniz i5 ama kaçıncı nesil ?

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...