Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri | Sonsuz Teknoloji

Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri

Twitch, özellikle oyuncuların kullandığı online canlı yayın izleme platformudur. Bu yazıda Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

Twitch’de canlı yayınları izlemek için hesap açmaya gerek yoktur. Ancak Canlı yayın yapmak için, öncelikle bir hesap oluşturulması gerekir. Platformda canlı yayınlar için yorum yapmak gibi aktif faaliyetlerde bulunmak için de hesap açılması gerekir. Yani Twitch platformunu aktif olarak kullanmak istiyorsanız, ister katılımcı olun isterse yayıncı platforma kayıt olmanız gerekir.

Canlı Yayın İçin Bir Twitch Hesabı Nasıl Oluşturulur

Öncelikle bir Twitch hesabı oluşturulması gereir.Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri sorusunun genel cevabı için bu aşamada takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Twitch kullanmak isteyen herkes ilk önce topluluk kurallarını incelemelidir. Hukuki mağduriyetler yaşanmaması adına sitenin yasal kurallarının bilmekte fayda vardır.
 • Twitch Kuralları iyi anlaşıldıktan sonra bir hesap oluşturulur. Bu platformda hesap oluşturmak, son derece kolaydır.

twitch kayıt

 • Hesap açmak için talep edilecek bilgiler;
  • Kullanıcı adı,
  • Doğum tarihi,
  • E-posta adresi istenir.
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama işlemi yapılır. 2FA’yı etkinleştirmeden mobil cihazlarda canlı yayın yapamazsınız. Fakat problem şu ki, mobil cihazlarda 2 FA etkinleştirilemiyor. Bu nedenle izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle bir masaüstü bilgisayara girin.
 • Daha sonra Twitch hesabınıza giriş yapın veya Kayıt ol butonuna tıklayarak kayıt olma işlemlerini tamamlayın.
 • Güvenlik ayarlarını bulun.
 • 2FA etkinleştirin.

Twitch ‘te Canlı Yayın İçin Hangi Programlar Kullanılır

Twitch’de bir masaüstü bilgisayardan yayın yapılırken, varılan ortak kanı yeni başlayanların donanım kodlayıcıları yoksa yazılımın kodlayıcılarla başlaması gerektiğidir.

Bunun pek çok nedeni vardır. Ancak en önemli faktörler kullanım kolaylığı ve uygun fiyat için tercih edilmesidir. Her yazılım kodlayıcı kendi artıları ve eksikleri ile birlikte gelir. Bu nedenle seçerken daha dikkatli inceleme yapılması gerekir. Bu konuda popüler seçeneklerden bazıları şunlardır:

OBS Studio

Birçok acemi içerik oluşturucu için en iyi seçim sayılabilir. OBS Studio platformlar arası uyumluluğa sahip, ücretsiz açık kaynaklı bir  yazılımdır.

Streamlabs OBS

Streamlabs OBS sürümü, kanalınızdan para kazanmanıza yardımcı olmak gibi tip bazı harika özelliklere sahiptir. Yine de sadece Windows ta kullanılabilir.

XSplit

Ücretli bir yazılımdır. Bu alanda özellikle yatırım yapmak isteyenler için önerilir.

vMix

Profesyonel bir yayıncı olmakisteyenler bu seçeneği de dikkate almalıdır.

Bunların yanı sıra Twitch’in şu anda beta sürümüne özel yazılım Twitch Studio’dan yakından takip edilebilir.

Bunların dışında kısaca restream’den de söz etmek gerekirse yayın, sohbet ve analiz üçlüsünü bir arada düşündürten bir seçenektir.

Twitch’te Canlı Yayın İçin Donanım Gereksinimleri

Twitch’de yayın yapmak için en son model ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Twitcht’te video kalitesi platformun olmazsa olmazı değildir.

Twitch içerik oluşturucuları bir video oyunu yayınlarken oyunun kodlaması bilgisayar CPU’su için aşırı yük olabilir. Yani Twitch’te herhangi bir donanım ile işe girişmeniz tavsiye edilmez.  Yazının bundan sonrasında kullanılabilecek ögelere tek tek bakalım.

 • Cihaz: Twitch, kullanmak için  bilgisayar, konsol ya da akıllı telefon kullanılması gerekir.
 • CPU: İşlemci Twitch yayınlarında önemli bir donanımdır. Bu nedenle güçlü bir CPU’ya gereksinim vardır.
 • GPU: Ekran kartları da Twitch yayınlarında önemli bir yere sahiptir.

Ek Bilgisayar Desteği

Twitch, Canlı yayın yapmak için iki bilgisayar kullanabilirsiniz. Bilgisayarın birini, oyun oynamak için, diğerini ise kodlama ve yayın için yapmak kullanabilirsiniz. Genel olarak sistem gereksinimden bahsetmek gerekirse  i5 işlemci, 8GB RAM ve sağlam bir internet bağlantısı işinizi fazlasıyla görecektir.

Mikrofon Ve Kamera

Mikrofon ve kamera için iyi bir seçim yapmalısınız. Sesli yorum ile kitlenizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Bu durum kitlenizi, sohbet penceresine yazarak yorum yapmanızdan daha çok etkiler.

Ses kalitesi çok önemli olduğu için mikrofonlar iyi yatırımlardır. İnsanlara sesinizi net olarak duyurmak ve bütün söylediklerinizin anlaşılması için iyi bir mikrofon ve kameraya sahip olmalısınız.

Gelen ziyaretçiler görüntü kalitesine dikkat eder. Yayın sırasında kendi görüntü kalitenizin profesyonel görünmesini istiyorsanız. Kamera tercihiniz de önemlidir. Özetle söylemek gerekirse bu donanımların kullanımında kaliteli ürünlerin kullanılması sizi profesyonel gösterecektir.

Ek Donanım

Profesyonnelik için biraz daha ileri seviye adımlar atmak istiyorsanız, temel donanımların yanı sıra ek olarak bazı takviye ek donanımlar yapmak isteyebilirsiniz. Bu donanım ürünleri ise genel olarak;

Aydınlatma

Kamera ile yayın yaptığınız için görülmenizi kolaylaştıran bir ışık kullanmak isterseniz, LED’li birkaç softbox, yumuşak ve hoş bir aydınlatma sağlar.

Yeşil Ekran

yeşil ekran

Arka planı eklemek ya da kaldırmak isterseniz, kullanabileceğiniz hemen hemen en kullanışlı ekran yeşil ekrandır. Yeşil ekran pek çok kodlayıcı tarafından tanınır.

Oyun Capture Kartı

Eğer iki bilgisayarlı bir kurulumda konsol oyunlarını tek bir bilgisayar üzerinden yayınlamak istiyorsanız bir oyun capture kart gereklidir. Capture kart daha hızlı ve sorunsuz kayıt yapmanızı sağlayacaktır.

Stream Deck

steam deck oyun

Yayın sırasında değiştirmek istediğiniz sahne olduğundaa, yayın sırasında sizi izleyen istatistkileri anında görüntülemek, yayına değişik efektler vermek için hızlı ve basit bir yol kullanmak istiyorsanız, stream deck son derece kullanışlı bir araçtır. Tek tuşla bir çok işlevi hızlıca yapmanıza sağlar. Küçük bir stüdyo akıllı klavye gibi düşünün.

Twitch’te Canlı Yayın İçin Kullanılan Programlar ve Donanım Gereksinimleri konusunda verilebilecek genel bilgiler bunlardır. Twtichte daha çok deneyim kazandıkça size gerekenleri çok daha iyi ayırabileceksiniz.

 1. Mülayim
  23:49 26 Aralık 2020 23:49

  i5 İşlemci ve 8gb yeterli olacak demişsiniz i5 ama kaçıncı nesil ?

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...