Twitter'da Yeni Olanlar İçin Twitter Terimleri Sözlüğü | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Twitter’da Yeni Olanlar İçin Twitter Terimleri Sözlüğü

Twitter
Okuma oranlarının artmasıyla beraber Twitter’a olan ilgi her geçen gün artıyor. İnsanlar düşüncelerini platformlarda sergilemek istiyor. Bunun içinde en uygun mecra Twitter dır. Çünkü, Twitter, düşünce platformudur.

Twitter, ortaya çıktığı tarihten bu yana özel bir alan olmaya devam ediyor. Tabi her özel alanında kendine özgü terimleri olur. Bu makalemizde Twitter’a özgü olan terimleri açıklayacağız.

Twitter’a Özgü Olan Terimler

Tweet ve Tweet Atmak Nedir?

Twitter’ın meşhur özelliklerinden birisi de 140 karakter ile gönderi yazmaktır. Bu gönderinin adı Tweet dir. Tweet kavramını, Facebook’daki durumunuz gibi düşünebilirsiniz. Eğer bir tweet paylaştıysanız, Tweet atmış oluyorsunuz. Tweet atmak kavramını başlarda yadırgayabilirsiniz fakat zamanla alışacaksınız.

Retweet ( RT ) Nedir?

Facebook’daki paylaşma eylemine benzerdir. Eğer, hoşunuza giden bir tweet var ise ve bunun anasayfanızda görünmesini istiyorsanız, o tweeti, retweetlemeniz gerekmektedir. Bu sayede paylaşımını yaptığınız kişinin paylaşımını çalmadan, onun adının da görülmesini sağlayarak paylaşım yapabilirsiniz.

Favori ( FAV ) Nedir?

Bu eylem aslında beğenme eylemidir. Eğer ki hoşunuza giden bir tweet gördüyseniz ve bunu beğenmek istiyorsanız, kalp işaretine tıklamasınız. Bastığınız andan itibaren beğenmiş sayılırsınız. Bu eylemin adı favoridir. Twitter’daki jargonu ise favlamaktır.

Hashtag Nedir?

Etiket anlamına gelmektedir. # işareti ile belirtilir. Eğer ki gündemki bir konu hakkında yazmak istiyorsanız başına # ile gündemdeki konuyu yazmalısınız. Mesela, Kyk burs ile ilgili bir konu varsa siz, #kyk yazdığınızda insanlar sizin tweetlerinizi görebilir. Fakat hashtag kullanmazsanız, o hashtagı takip eden kişiler sizin tweetlerinizi göremez. Bu bağlamda da amacınıza ulaşamazsınız, erişiminiz düşer. Bu yüzden gündemi takip etmenizi öneririm. Hashtag kullanımı, Twitter’da kitle sahibi olmak

 için çok önemlidir.

Trend Topic ( TT ) Nedir?

Popüler konu anlamına gelir. Hashtagların birçok kez kullanımı sonucu popüler hale gelen başlıklara verilen addır. İlk 10 başlık TT olarak nitelendirilir. Eğer bir konu hakkında TT olmak isteniyorsa; o hashtag hakkında bir çok tweet atılmalıdır. Çünkü, tweet sayısına göre TT olunabilir.

Modifiye Tweet ( MT ) Nedir?

Eğer bir tweeti aldıysanız ve o tweet hakkında düzenleme yapıp tekrar attıysanız. Buna modifiye tweet denir. Genelde mizah katılarak bu tarz tweetler oluşturulur.

Real Life Tweet ( RLRT ) Nedir?

Gerçek hayatta kullandığınız garip kelimeleri veya söylediğiniz entersan şeyleri, takipçilerle paylaşmak anlamına gelmektedir.

OverHeard ( OH ) Nedir?

Öncelikle bu durum Twitter, etik kurallarına aykırıdır. Çünkü bilginiz olmayan bir konu hakkında başkasının söylediği şeyleri söylerseniz bu durum OverHeard olur. Tavsiye edilmez. Dikkat edilmesi gereklidir.

Direct Mesaj ( DM ) Nedir?

Özel mesaj anlamına gelmektedir. Twitter kullanıcılarının birbirlerine attığı mesajlardır. İletişim Dm yoluyla gelişir. Kim bilir belki de evleneceğiniz kişi ile Dm yoluyla tanışacaksınız 🙂

Mention Nedir?

Kelime anlamı ‘bahsedenler’ dir. Tweet içinde @kullanıcı kullanılarak yapılır. Sizden bahsedilen bir tweettir. Bu twitleri bahsedenler kısmından görebilirsiniz.

Twitter Kano Nedir?

Eğer, mention olarak eklendiğiniz bir tweete başkası eklendiyse bu Twitter Kanodur.

TweetStorm Nedir?

Twitter’ın en meşhur özelliği olan 140 karakter sınırlamasına bir alternatif olarak var olmuştur. Eğer insanların anlatacağı şeyler çok uzunsa, tweetleri sıralandırarak twit atabilir. Örneğin 1/10,2/10 gibi. Bu şekilde numaralandıralarak alt alta yazılan tweetlere, Tweetstorm denmektedir.

Tweet Tutması Nedir?

Attığınız tweet, geniş kitleler tarafından kabullendiyse ve birçok kişiye ulaştıysa. Tweetiniz tuttu demektir. Fakat tweet tutması limiti kişiden kişiye değişmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*

android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...