Ücretsiz VPN'ler Güvenli midir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Ücretsiz VPN’ler Güvenli midir?

vpn güvenli i

VPN’ler kendini gizlemek isteyen, yasak sitelere girmek isteyen veya kendini güvende tutmak isteyen İnternet kullanıcılarının  vazgeçilmezidir. Uygulama mağazalarında çok fazla ücretli ve ücretsiz VPN uygulamalar vardır. VPN uygulamalarını Google Play’den veya Apple’ın App Store’dan indirebilirsiniz. Ücretli VPN’ler genel itibari ile güvenilirdir, ancak ücretsiz uygulamalar pek güvenilir olduğu söylenemez.

VPN Nasıl Çalışır?

Sanal Özel Ağ veya VPN, İnternet bağlantınız üzerinden gönderilen tüm trafiği şifreler ve uzak bir VPN sunucusuna gönderir. Her şey VPN sunucusundan geçer.

Örneğin, Türkiye’den İngiltere’de bulunan bir VPN sunucusuna bağlandığınızı varsayalım. Ardından, Google ve Facebook gibi web sitelerine erişirsiniz. Web’de gezinme trafiğiniz, VPN sunucusuna şifrelenmiş bir bağlantı üzerinden İnternet üzerinden gönderilir. Yerel ağ operatörünüz veya İnternet servis sağlayıcınız Google veya Facebook’a bağlandığınızı göremiyor. Sadece İngiltere’de bir IP adresine giden şifreli bir bağlantı görüyorlar. Google ve Facebook, sizi İngiltere’de bulunan biri olarak görüyor. VPN hakkında daha detaylı bilgi için bu makaleye

bakabilirsiniz.

VPN Sağlayıcıları Ne kadar Güvenli?

VPN kullanırken, VPN sunucusunun operatörü erişmekte olduğunuz web sitelerini görebilir. Şifrelenmemiş HTTP web sitelerine erişiyorsanız, VPN operatörü sayfaların tam içeriğini görebilir. Operatör bu veriyi günlük olarak tutabilir veya reklam amaçlı olarak satabilir.

Bunu şu şekilde ifade edelim: VPN kullandığınızda, otel veya havalimanındaki ve İnternet servis sağlayıcınızdaki hotspot’un trafiğinizde casusluk yapmasını engelliyorsunuz. Ancak VPN sağlayıcısının trafiğiniz için casusluk yapmasına izin veriyorsunuz. Hiç duymadığınız ücretsiz bir VPN sağlayıcısına neden güveniyorsunuz?

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada Ücretsiz VPN uygulamalarının çoğunluğunun Çin ile bağlantıları olduğunu ve % 86’sının güvenli olmayan gizlilik politikaları olduğu ortaya çıktı. Bazıları, kullanıcı verilerini Çin’e aktardıklarını açıkça belirtiyor. Ancak açıklamalar İngilizce olduğu için hiç kimse çeviri yapıp okuma gereği duymuyor. Ücretsiz VPN’lerde bilgilerinizin toplanmasına ilişkin bir çok bilgiye onay veriyorsunuz.

Gizlilik veya İnternet sansüründen kaçmak için bir VPN kullanıyorsanız, muhtemelen Çin’de yerleşik bir VPN kullanmak istemezsiniz. VPN şirketi sadece verilerinizi yakalayabilir ve satabilir veya çok sayıda günlük tutabilirler. BitTorrent gibi bir şey için bir VPN kullanıyorsanız, muhtemelen tüm trafiğinizi kaydeden bir VPN’yi kullanmak istemezsiniz.

Ne Kullanmalı?

Ücretsiz VPN’lerden uzak durmak elbette en iyisidir. Elbette güvenilir ücretsiz VPN hizmetlerinin olduğunu da unutmamak gerekir. Profesyonel VPN’ler ücretli hizmetler sunmaktadır. Gerçek bir güvenlik için ücretli VPN’lerden birini seçebilirsiniz. Gizlilik, torrent, sansürü atlayarak veya coğrafi kısıtlamalarla çevrimiçi ortamda gezinmek için bir VPN kullanmakta ciddi iseniz, biraz araştırma yapın ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz bir hizmet için ödeme yapmanızı öneririz.

En iyi seçimlerimizi kullanmak zorunda değilsiniz, ancak biraz araştırma yapın. Sağlam bir gizlilik politikası ve itibarı olan bir uygulama bulmalısınız. Bunun için ödeme yapmanız gerekecek.

Ciddi gizlilik ve anonimlik için, “Tor” tarayıcısını kontrol etmelisiniz. Tor ücretsizdir, ancak VPN kadar hızlı değildir. Tüm İnternet trafiğini kontrol etmez.  Tor sadece bir tarayıcıdır. Tarayıcıdan İnternet gezintisi yaparsınız ama İnternet üzerinden çalışan bir oyun yada uygulamayı gizleyemezsiniz. Tor daha çok karanlık web i

çin kullanılır.

Gelişmiş bir kullanıcıysanız, kendi VPN’nizi oluşturmayı ciddi olarak düşünmelisiniz. Bir sunucuda veya bulut hizmetinde bir yere ev sahipliği yapmak, bir VPN sunucusu kurmak ve ona bağlanmak için ödeme yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Avatar
  murat
  13:55 27 Ekim 2019 13:55

  merhaba abi mailenizi sitenizden aldım önemli bir sorum olacaktı ne olur cevap verin abi başım dertte olmuş galiba
  sitenizde google play store uygulamalarıyla ilgili makalenizi okudum ondan sonra çok buyuk hata yapmışım diye düşünüyorum .
  soru: yaklaşık 2 ay önce telfonum kamiresinde bir sakandal video çekildi lakin çektikten hemen sonra videoyu sildim ,bir kaç gün sonra öğrendim ki telfonda sildiğimiz her şey kalıcı silinmiyormuş ben de bu videoyu kalcı sildirmek için bir kaç uygulama play store mağazasından indirdim ve aynı zamanda recovery ugulamalarını de indirdim bu videonun silmiş olup olmasından emin olmak için sonra google gezerken sizin siteye girdim ve makalenizi okudum öğrendim ki bu uygulamalar çoğu güvenli değilmiş ve 5 aydır benim telfonde vpn uygulaması de yüklüdür (o uygulamayi indirirken bazı izinler istiyor ,ben bu izinleri kabul edip etemdiğimi daha doğrusu unuttum )
  abi neolor bana söyleyin acaba bu vedio çalınmış olabilir mi
  ne olur cevap verin hayatim tahlikede? çok teşekkür ederim

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   14:34 27 Ekim 2019 14:34

   Google playstore’da sahte yazılım olduğu doğrudur Ancak, Google’ın son zamanlarda uygulamalar üzerinde yüksek güvenlik denetimi vardır.  Yüksek denetime rağmen bazı sahte uygulamalar olabilmektedir. Sahte uygulamalrının çoğunun amacı uygulamanın kullanılmasını arttırarak reklam gelirinden para kazanmaktır. 
   Daha önce karşılaştığım bir olayı paylaşayayım. Yine silinen bir videoyu arkadaş bir kurtarma videosu ile kurtarmak istemiş video, kurtarma programı üzerinde görünüyor videoyu kurtarması için para telep ediyordu. Video uygulama sahibi tarafından ele geçirilmedi. Uygulaam, videoyu telefon üzerinden kurtarılarak şifreldi. Para ödenemesi durumunda şifre çözülüp video kurtarılabiliyor. Buna aslında fidye yazılım diyebiliriz. https://www.sonsuzteknoloji.com/fidye-yazilimi-ransomware-nedir-ve-nasil-korunulur/
   Bazı uygulamalarda tamamein reklam üzerinden para kazanmak içindir. Bu nedenle kullandığınız video kurtarma programını bilmelisiniz. Hangi amaç için google play store’da yer aldığını bilmeniz gerekir. Ona göre videonuzun çalınıp çlınmadığı olasılığı söylenebilir. 
   Söyleyebilirimki büyük bir ihtimal ile videonuz başkaları tarafından çalınmamıştır. Bunun şuan için zayıf bir olasılık olduğunu öyleyebilirim. Çünkü iki ay önceki bir süreçten bahsediyorsunuz. İki ay içinde o videonun üzerine başka veriler yazılmış olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ideokurtarılmaz hale gelmiştir. O sebepten endişe etmenize gerek yoktur. Verilerin kurtarılıp kurtarılmayacağına ilişkin https://www.sonsuzteknoloji.com/harddiskimden-verilerimi-kurtarabilir-miyim/ bakabilirsiniz.

   • Avatar
    murat
    22:59 28 Ekim 2019 22:59

    hocam öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim baya rahatladım başka sizi rahatsız etmeyeceğım
     yalnız küçük bi sorum daha kaldı :bu süreç içinde(videoyu kurtarma esnasında )telfonumda bir VPN yüklüydü ve bu VPN’i yüklerken bazın izinler istemişti ve ben bu vpnı telefonume izin verip vermediğimi unuttum asıl soru şu ki bu vpn videoyu görmüş olabirlir mi

    • Avatar
     Sonsuz Teknoloji
     23:16 28 Ekim 2019 23:16

     Bunun çok muhtemel olacağını sanmıyorum. Ücretsiz VPN sağlayacılar veri toplasalar bile, dosya türü verileri kolay kolay alamazlar. Sadece hangi siteye girdiğinizi ve bağlantı yaptığınız IP adreslerini görebilirler. Bunu da her VPN şirketi yapmaz.

 2. Avatar

  Reis ben yasak bi siteden yasaklanmış bi videoyu yanlışlıkla vpn ile indirdim ve sildim bu bi sıkıntı olurmu ?

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...