Uluslararası Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur? | Sonsuz Teknoloji

Uluslararası Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

özgeçmiş

Özellikle genç nesil, iş konusunda yurtdışı iş imkanlarını değerlendirmek istiyor. Yurtdışında iş arayışına başlamadan önce uluslararası özgeçmişin nasıl oluşturulacağını ve dikkat edilmesi gereken noktaları bilmeniz gerekir.

Özgeçmişler, kültürel sebeplerden dolayı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Türkieye’deki  özgeçmiş standartlarını genel olarak bilirsiniz veya en azından fikir sahibisinizdir. Özgeçmişler ilgili deneyiminizi sergilemek üzere tasarlanmış, özlü, tek sayfalık bir belgedir. Aynı özgeçmiş farklı bir ülkede aynı etkiyi göstermeyebilir.

Her ülke ve bölgenin farklılıkları olsa da, iş aramalarınızı global olarak yaptığınız zaman birkaç önemli şeyi aklınızda tutmanız yararlı olacaktır.

Herşeyden önce özgeçmiş ve CV arasındaki fark var mıdır? Bunu anlamanız gerekir. Özgeçmiş ve CV arasındaki farkı daha detaylı anlamak için bu makaleye göz atınız.

Uluslararası Başvurular için Özgeçmişi Güncelleme

Türkiye’deki özgeçmişinizi uluslararası bir özgeçmişe dönüştürmek için yapabileceğiniz bazı önemli şeyler var.

Tek Sayfalı Formattan Vazgeçin

Farklı ülkede iş başvurusu yapmak için ilk adımınız,  tek sayfalık formatı bırakmak olacaktr. Diğer ülkelerde, bir özgeçmişin birkaç sayfa veya daha fazla olması çok daha yaygındır.

Tabii ki, formu başvurduğunuz işe göre uyarlamanız gerekir . Bununla birlikte, ek iş deneyimi ve önceki pozisyonlarınızın her biri hakkında daha fazla ayrıntı dahil etmek için daha fazla yazmanız gerekir. Farklı bir ülkeye başvuru yapacağınız için iş verenin sizi daha iyi tanıması için daha detaylı bilgiler vermeniz gerekir.

Her uluslararası iş başvurusu için özgeçmişinizi yaklaşık iki veya üç sayfaya genişletmek için kendiniz ile iligili en alakalı ve sisizi daha iyi ifade edecek bilgileiri yazın. Sayfalar dolusu yazacam diyede bilgi kirliliğine sebep olmayın. Özgeçmişinizi 4 sayfayı geçirmemeyin.

Kültürü Tanımak

Başvuru yapacağınız ülkenin kültürünü iyi bilin ve  özgeçmişinizi gideceğiniz ülkenin kültürüne göre uyarlamaya çalışın. Yerel dilin ne olduğunu bilmek, konuşmasanız bile önemlidir. İngilizce dünya çapında iş dünyasında konuşulurken, özgeçmişinizin bir kopyasını yerel dile çevirmek isteyebilirsiniz.

Fotoğraf

Birçok ülke özgeçmişde bir fotoğraf ister. Yüksek kaliteli, profesyonel bir vesikalık fotoğraf ile, iş için nasıl giyindiğinizi ve güler yüzünüzü gösterin.

İlgili Alanlarınızı Becerilerinizi Yazın

İş başvurusu yapacağınız ülkenin ilgili becerilerine sahipseniz, kesinlikle bunları uluslararası özgeçmişinize eklemelisiniz. Bildiğiniz dilleri kesinlikle yazın. Özellikle o bölgede konuşulan dil, size açık bir avantaj sağlar.

Başka kültürlerden insanlara yeteneğinizi gösteren herhangi bir beceri veya deneyimi vurgulamak insanların dikkatini çekecektir. Özel beceri ve deneyimlerinizi kesinlikle belirtin.

Eğitim Bölümü

Eğitim bölümüne ilkokuldan başlayarak Üniversite hayatınıza kadar her detayı yazın. Okulunuzun adı, okulun yeri, mezun olduğunuz yıl ve genel not ortalaması gibi bilgileri mutlaka berlitin. Aldığınız önemli onur ödülleri ve başarıları da ekleyin

Daha Fazla Kişisel Bilgi

Sizi daha iyi tanıtacak kişisel bilgilerinizi girin. Adınız ve iletişim bilgilerinizle birlikte doğum tarihinizi, uyruğunuzu, ana dilinizi, medeni halinizi ve cinsiyetinizi ekleyin. Tabii ki, rahatsız olduğunuz bilgiyi  yazmak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, birçok uluslararası özgeçmiş üzerinde bu ayrıntıların beklendiğini ve bir işe alım yöneticisinin kolayca Google’da arama yapabileceğini ve bu bilgilerin çoğunu bulabileceğini unutmayın.

Özgeçmiş Tasarımını Sade Tutun

Uluslararası standartlar format ve tasarıma gelince Türkiye’deki standartlardan çok farklı değil. Sadelik her zaman güvenli bir seçimdir. Daha yaratıcı bir özgeçmiş yapmak için önemli bir nedeniniz yoksa, tasarımınızda kesinlikle sadeliğe baş vurun. Karmaşık formlardan uzak durun.

Bir yorum bırakınız...

*