USB-C Nedir? | Sonsuz Teknoloji USB-C Nedir? | Sonsuz Teknoloji

USB-C Nedir?

usb c

USB-C (Universal Serial Bus) kısaltmasıyla evrensel bir terimdir. Artık basit harici sabit sürücülerden akıllı telefon şarj kablolarına kadar her türlü cihazda bulunur.

USB-C Nedir?

USB-C, veri ve güç iletmek için endüstri standardı bağlayıcısıdır. USB-C konektörü, USB standardını geliştiren, onaylayan ve destekleyen standart şirketler olan USB Implementers Forum tarafından geliştirilmiştir. Apple, Dell, HP, Intel, Microsoft ve Samsung dahil olmak üzere üyeliğinde 700’den fazla şirkete güveniyor. Bu önemlidir, USB-C’nin PC üreticileri tarafından neden bu kadar kolay kabul edildiğinin bir parçasıdır.

Mikro USB’den Farklı mı?

USB-C konektörü, ilk bakışta bir mikro USB konektörüne benziyor, ancak en iyi özelliğini sağlamak için daha oval şekilli ve biraz daha kalın olmasına rağmen: USB-C konektörü yukarı veya aşağı yönelime sahip değildir. Kablolar da her iki ucunda da aynı konektöre sahiptir, böylece hangi ucun nereye gittiğini anlamanız gerekmez.

Port Desteği

USB-C’nin eş zamanlı video sinyalleri ve güç akışları gönderme desteği, yerel bir DisplayPort, MHL veya HDMI cihazına bağlanabildiğiniz ve bunlara güç verebileceğiniz veya uygun adaptör ve kablolara sahip olduğunuzu varsayan başka herhangi bir şeye bağlanabileceğiniz anlamına gelir. USB-C özelliği, ses aktarımlarını da içerir. Bu ve Google Pixel 2 XL gibi diğer bir çok ileri teknoloji Android telefonlar, geleneksel bir 3,5 mm kulaklık dahil olsalar bile, eski USB kablosu yerine, şarj etmek ve veri aktarımı için USB-C arayüzünü kullanıyor.

Satın almayı düşündüğünüz herhangi bir PC’deki özellikleri kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü tüm USB-C bağlantı noktaları aynı değildir. Şimdiye kadar gördüğümüz her şey, USB-C üzerinden hem veri aktarımlarını hem de güç dağıtımını destekliyor. Ancak USB-C standardı, DisplayPort ve / veya HDMI ekranlarını bir adaptörle bağlamayı desteklerken, her PC üreticisi, portları her sistemin grafik donanımına bağlıyor.

Thunderbolt 3

Belki de en kullanışlı protokol olan USB-C destekleri Thunderbolt 3’tür. Bu, 40Gbps bant genişliğini, düşük güç tüketimini ve 100 watt’lık güce ulaşma yeteneğini ekler. Thunderbolt 3 ile bir USB-C portu, tek bir kablo, birçok dizüstü bilgisayar üreticisine ait bir bilgisayar gibi karmaşık bir cihaza bile büyük miktarda bilgi  aktarmak  için ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Adaptörler ve Kablolar

USB-C, eski USB 3.0 bağlantı noktaları ile elektriksel olarak uyumludur ve yukarıda tartıştığımız gibi, USB 3.1 bağlantı noktaları ile tamamen uyumludur. Ancak, yeni bağlantı noktası nedeniyle, USB-C fişine sahip olmayan herhangi bir şeyi bağlamak istiyorsanız, gerekli fişlerin her ikisine sahip adaptörler veya kablolar gereklidir. Bazen yeni bir dizüstü bilgisayar bunlarla birlikte gelir, diğer durumlarda bunları ayrı olarak satın almanız gerekebilir.

USB-C’ye ihtiyacınız var mı?

Bir USB-C portunun varlığı , bir PC satın alırken giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Ultra ince bir dizüstü bilgisayar satın alırsanız, neredeyse kesinlikle ekosisteme otomatik olarak girecek olan bir USB-C bağlantı noktasına sahip olacaktır.  Birkaç yıl içinde, eski Tip-A stili konektörünü kullanan USB bağlantı noktalarının bulunması çok daha zor olacaktır.

Bir şey kesin: Yeni nesil platformlar arası konektörler, eski USB standart yerine Apple Desktop Bus (ADB), FireWire gibi eski muhafazayı hızla değiştiriyor. Mac’ler ve PC’ler üzerinde paralel, PS / 2, SCSI ve seri portlar. USB-C gerçekten hepsini yönetmek için bir bağlantı noktasıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...