Uzaktan Eğitim İçin Dağıtılacak Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu! | Sonsuz Teknoloji

Uzaktan Eğitim İçin Dağıtılacak Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu!

meb tablet dağıtımı

Meb tablet dağıtımı haberleri son zamanlarda hepimizin ilgisini çekiyor. Millî Eğitim Bakanlığı mevcut koronavirüs pandemisi sebebiyle uzaktan eğitimde fırsat eşitliği sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet dağıtımı yapılması bakanlık tarafından kararlaştırıldı. Tabletleri 2021 yılının başında dağıtmayı planlayan bakanlık ilk etapda 500 bin adet tablet dağıtmayı hedefliyor.

Ülkemizde uzaktan eğitime katılması mümkün olmayan çok sayıda ihtiyaç sahibi öğrenci bulunuyor. Uzaktan eğitim sürecinin uzun süre devam edeceği düşünüldüğünde bakanlığın bu hamlesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Bu sayede ülkemizin her bir noktasında öğrenciler uzaktan eğitime katılabilecekler. Akıllara gelen tabletlerin özellikleri ne şekilde olacak sorusu ise bugün kısmi olarak cevaplanmış durumda.

Meb Tablet Özellikleri

Meb tablet dağıtımı yapmaya karar verdiğini daha önce bildirmişti. Bugün ise dağıtılacak tabletlerin özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgilere göre tabletler en az 10 İNÇ ekran boyutuna sahip olacak. 8 çekirdekli bir işlemciyi de bünyesinde barındıracak olan tabletlerin en az 3 gb RAM’e sahip olacağı da söyleniyor.

Tabletlerin çekirdeklerinin her birinin 1.5 GHz hızında çalışacağı ve ekran çözünürlüğünün 1920 x 1200 piksel olacağı belirtilen özellikler arasında. Depolama olarak ise 64 gb ile yüzleri oldukça güldürecek olan tabletlerin harici depolama girişine sahip olup olmayacağını ise henüz bilemiyoruz. Fakat 64 gb hafızanın günümüz şartlarında oldukça yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Tabletlerin 802.11 b/g/n Wi-Fi bağlantısını destekleyeceği ve LTE SIM kart desteğine sahip olacağını da belirtmemiz gerekir. Böylece evinde interneti olmayan öğrencilerde ücretsiz canlı ders gb haklarıyla derslere katılabilecekler. Yeni tabletlerin hem ön hem de arka kameraya sahip olacağı da söyleniyor. Ön taraf da 2 arka tarafta ise 5 Megapiksel kamera olması bekleniyor.

Tabletlerin öğrencilere bir adet kılıf ile dağıtılacakları da edinilen bilgiler arasında. Özellik olarak değerlendirdiğimizde dağıtılacak tabletlerin oldukça gelişmiş olacaklarını söyleyebiliriz. Tabletlerin özellikle canlı ders ve ödevler açısından gayet yeterli performans sergileyecektir. Yazılım noktasına değinmemiz gerekirse tabletlerin minimum Android 8 ya da daha güncel bir sürümle karşımıza çıkması bekleniyor.

meb tablet dağıtımı nasıl başvurulur

Meb Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır

Meb tablet başvuru şartları ne olacak ve nasıl başvuru yapılacak soruları özellikle öğrenciler tarafından merak ediliyor. Milli Eğitim bakanlığı açıklamasına göre meb tablet dağıtımı 2020 programı kapsamında tabletlerin dağıtılacağı öğrenciler bakanlık tarafından belirlenecek. Yani herhangi bir başvuru durumu söz konusu olmayacak.

Devlet Malzeme Ofisinin desteğiyle gerçekleşecek projenin gerçekten ihtiyaç sahibi olanların hizmetine sunulacak olması oldukça sevindirici. Umuyoruz ki tüm öğrenciler kaliteli bir eğitime olabildiğince eşit şartlarda ulaşabilsin. Böylece ülkemiz nesillerinin gelecekleri tüm zorlu şartlara rağmen kaliteli bir şekilde garanti altına alınabilsin.

  1. Avatar

    Umarım en kısa zamanda tüm çocuklarımızın eline ulaşır. Biraz uçuk bir hayal ama olsun. Eğitimde fırsat eşitliğine çok ihtiyacımız var…

  2. Avatar
    kamera cok iyi
    16:29 15 Kasım 2020 16:29

    Kamera 2 megapiksel cok iyi bence (!) ama tost makinesi verseler cok daha iyi olurdu, canlı dersteyken tostumuzu y(a)pardık. 🙂

Bir yorum bırakınız...

*

internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...