Verimli ve Hızlı İnternet Kullanımı için Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Verimli ve Hızlı İnternet Kullanımı için Yapılması Gerekenler

hızlı internet

Hızlı internet birçok kullanıcı için en büyük ihtiyaçlardan birisidir. Hız kaybı sorunu ise kullanıcıların yaptığı en ufak hatada ortaya çıkabilen ve çözülmesi zaman alabilen bir şeydir. Kısacası ev internet paketleri seçeneklerine ne kadar baksanız ve doğru seçimi yapsanızda başka faktörlerden de hız kaybı yaşayabilirsiniz.

Eviniz için veya iş yeriniz için İnternet paketi almadan önce ne kadar İnternet hıznıza ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz ve ihtiyacınıza göre İnternet paketi seçmelisiniz. Ne kadar İnternet pakeletine ihticanız olduğunu daha iyi anlamak için bu makaleye göz atabilirsiniz.

İnternet kampanyaları ile birlikte taahhütsüz internet oldukça fazlalaşmış olsa da kullanıcılar sözleşme yaparak satın alıyorlar. Daha sonra sorun yaşadıklarında direk iptal ettirmek istiyorlar ancak bunun için yüksek ücretler talep ediliyor.  Bizim değinmek istediğimiz nokta ise problemin belki de sizden kaynaklı olabileceği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği.

Gördüğünüz En Hızlı İnternet Kaç MB hızında ise Not Almalısınız

hız ölçme

Bu soruyu sormamızın asıl nedeni hızınızın düşmüş veya düşmemiş olması. Sizin dikkat etmeniz gereken kritik nokta ise hattınızın en hızlı internet kaç MB hızı görmesidir. Yani sorunların alt yapınızdan kaynaklanmadığından ve internet sağlayıcınız ile alakası olmadığından emin olmalısınız. Eğer bunları doğruladıysanız diğer kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. İnternet hızınızı nasıl test edeceğinizi bu makalen öğrenebilirsiniz.

Hızlı İnternet için İlk Adım Doğru Kablo

cat 5 cat 6

Bahsetmek istediğimiz kablo aslında tek bir tane değil. Verimli kullanım için şimdi size sayacağımız kablolara oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kablolardan birisi bile arızalı olduğunda internet kopması veya yavaşlamasına neden olacaktır.

İlk olarak ankastre kutusu olarak tabir edilen ve apartmanınızın dışında yer alan kısımdan evinize gelen bir kablo vardır. Bu kablo hızlı internet kullanımı için en önemli detaylardan birisidir. Çünkü bu kablo kalitesiz ise veya hasar görürse internetiniz olumsuz şekilde etkilenecektir. Bu yüzden kablo sağlamlığını yapabiliyorsanız kontrol edin veya bir elektrikçi çağırın. Eğer ankastre kutusundan çıkan ve evinize gelen kabloya ulaşabiliyorsanız bu kabloyu Cat6 kablo ile değiştirtin. Cat6 kablo kaliteli olursa ve doğru şekilde döşenirse size en iyi performansı verecektir. Diğer kablolar ise modeminize takılı olan Ethernet ve ADSL kabloları. Bu kabloların da sağlamlığından ve kalitesinden emin olmalısınız. CAT kablo türlerini daha yakından incelemek için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Modem Arızasına Dikkat Edin

modem

Şu an için en hızlı internet Türkiye için 1000 Mbps’dir ve fiber ile alınır. Bu hızı almak için ise doğru modem tercihi yapılmalıdır. Modeminizin paketinizle uyumlu olduğunu kontrol edin ve daha sonra arızalı olmadığından emin olun. Modeminizin uyumunu kontrol etmek için hattınızın VDSL, ADSL veya Fiber mi olduğunu doğrulamalısınız. Daha sonra modeminizin marka modelini internette aratarak uyumunu öğrenebilirsiniz.

Modeminizin sağlamlığından emin olmak için ise mümkünse hattınıza başka bir modem takın. Eğer elinizde başka bir modem yoksa modem ayarlarını sıfırlayabilir ve kurulumunu yeniden yapabilirsiniz. İnternetinizi kablosuz kullanıyorsanız WiFi ayarlarını ve kanalını

değiştirin. Daha sonra modem üzerinde bulunan tuş ile modeminizin WiFi özelliğini kapatın ve tekrar açın. Ağınıza bağlı cihazları modem arayüzünden kontrol edin ve hattınıza çok fazla yüklenme olmadığından emin olun.

Gereksiz Cihazları Hızlı İnternet için Ağınızdan Arındırın

wifi

Cep telefonu gibi cihazlarda genelde kullanıcılar WiFi özelliğini açık bırakırlar. Bu durum internet için olumsuz sonuçlar oluşturacaktır. O yüzden evinizde bulunan cihazların internete bağlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kontrolleri yaptıktan sonra gereksiz cihazları ağınızdan atabilirsiniz. Çünkü cep telefonları gibi cihazlar kullanılmasa bile arka planda işlem yapabiliyorlar. Hatta otomatik güncelleme ile uygulamaları habersizce güncelleyebiliyorlar. Bu güncelleme işlemleri sırasında ise hızlı internet tamamen yok oluyor ve yüksekpingile beraber kullanılamaz hale gelebiliyor.

Taahhütsüz İnternet Kullanıyorsanız Sağlayıcınızı Değiştirin

servis sağlayıcı

Tahhütsüz internet istenildiği zaman iptal edilebildiği için kullanıcılara oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. İnternet sorunlarını azaltmak için sizlere birkaç yöntemden bahsetmiştik. Bu yöntemleri doğru şekilde uyguladıysanız ve emin olduysanız son bir işleminiz kalmış demektir. Bu ise tabi ki sağlayıcı değişikliği. İnternet Sağlayıcı değişikliği yapmadan önce şunu belirtmek isteriz. Altyapınızın ne kadar hız desteklediğinden emin olun ve ona göre ev internet paketleri araştırın.

Paketleri araştırdıktan sonra aynı sağlayıcıdan farklı bir internet paketi talep edebilirsiniz. Tabi ki yeni sağlayıcıya geçmeden önce internet kampanyaları araştırması da yapmalısınız. Tüm bu araştırmalardan sonra altyapınız için en hızlı internet kaç mb ise ona göre bir paket tercihi yapmalısınız. Aksi takdirde altyapınız size verilen hızı kaldıramayabilir ve bu da internetinizde sorunlara yol açacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*